wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Remont ulicy Komandorskiej na finiszu. Nowe chodniki i brak dziur w drodze

Spękaną i nierówną nawierzchnię asfaltową rozebrano i zastąpiono nową

W obrębie przejść dla pieszych pojawiły się obniżenia ułatwiające poruszanie się m.in. osobom z niepełnosprawnościami.

Wymieniono nawierzchnię w zatokach postojowych oraz przebudowano chodniki. Po zachodniej stronie ul. Komandorskiej na odcinku od ul. Swobodnej do ul. Zaolziańskiej i od ul. Radosnej do ul. Wielkiej. Natomiast po stronie wschodniej: od ul. Swobodnej do ul. Studziennej. Łącznie przebudowano 3,6 tys. mkw. chodników.

Załatano też dziury w jezdni, gdzie jest kostka brukowa.

– Remont jezdni objął cząstkowe naprawy nawierzchni granitowej o powierzchni ok. w tys. mkw., wymianę nawierzchni bitumicznej zatok postojowych o powierzchni 500 mkw. oraz powstała nawierzchnia peronu przystankowego wraz z fragmentem chodnika do przejścia dla pieszych w rejonie skrzyżowania z ul. Sanocką – wylicza Klaudia Piątek z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. – W przypadku jezdni zachowana została granitowa poniemiecka kostka, odkształcenia i zapadnięcia zostały wyrównane po wykonaniu rozbiórek i przebruków. Usunięte zostały asfaltowe wykruszone łaty potęgujące wrażenie nierówności i dyskomfort użytkowania.

Remont ul. Komandorskiej

Do zakończenia prac pozostało kilka dni. Obecnie obniżane są krawężniki przy niektórych przejściach dla pieszych, po wschodniej stronie jezdni układana jest kostka.

12 lutego zostanie przywrócony ruchu dwukierunkowy w ciągu ul. Komandorskiej.

Urzędnicy podkreślają, że wpływ na termin ukończenia robót miały warunki atmosferyczne czy sezonowanie kostki brukowej, czyli jej dojrzewanie po ułożeniu.

Ulica Komandorska. Dlaczego pozostawiono kostkę?

– Wiele wrocławskich ulic zachowało jeszcze poniemiecką nawierzchnię z kostki granitowej, która charakteryzuje się wyjątkową trwałością i odpornością na działanie wilgoci i niskich temperatur w okresie zimowym, będących przyczyną powstawania tzw. pozimowych ubytków na drogach o nawierzchni bitumicznej. Decyzja o zachowaniu nawierzchni granitowej ma zatem swoje uzasadnienie, szczególnie w przypadku dróg, na których kostka nie uległa degradacji wskutek nadmiernego eksploatowania przez ruch ciężkich pojazdów i które posiadają status dróg osiedlowych z utrzymanym ruchem o charakterze lokalnym – tłumaczy Piątek.

Zdaniem ZDiUM na takich ulicach nawierzchnia granitowa – po wykonaniu częściowych napraw eliminujących zapadnięcia i nierówności – może nadal pełnić swoją funkcję przez wiele kolejnych lat.

Historia ulicy Komandorskiej we Wrocławiu

Do roku 1945 Komandorska nosiła nazwę Neudorfstraße, czyli Nowowiejskiej. Tę nazwę zawdzięczała z kolei Nowej Wsi Komandorskiej, włączonej do miasta w 1868, do której to wsi prowadziła.

W Festung Breslau w przeżyło tylko kilka kamienic przy tej ulicy, między torami kolejowymi a ul. Piłsudskiego i część zabudowań dawnego kompleksu szpitalnego.

W latach 70. XX w. wybudowano osiedle z wielkiej płyty

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama