wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 08:05

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Katedra Antropologii – perła wrocławskiego baroku z odrestaurowaną elewacją
Kliknij, aby powiększyć
Zabytkowy budynek, po zdjęciu rusztowań, wygląda jak po jego wybudowaniu w 1755 roku fot. Michał Kurowicki - www.wroclaw.pl
Zabytkowy budynek, po zdjęciu rusztowań, wygląda jak po jego wybudowaniu w 1755 roku

Zakończył się remont kolejnej części budynku Katedry Antropologii. Tym razem, po zdjęciu rusztowań można podziwiać jego piękną barokową elewację. Cały czas trwają prace wewnątrz. Według planu mają zakończyć się w sierpniu. Wtedy do gmachu wprowadzi się uniwersytecka administracja.

Reklama

Budynek Katedry Antropologii, gmach Uniwersytetu Wrocławskiego i dawny kościół jezuitów. Wszystkie stoją w okolicy pl. Uniwersyteckiego i ul. Kuźniczej. Dzięki temu, że są tak blisko siebie, tworzą magiczny, barokowy zakątek naszego miasta. 

Kolejne etapy remontu trwają od czterech lat

Dotychczas jedynie budynek Collegium Antropologicum przy ul. Kuźniczej 35 był w złym stanie. Na szczęście to się zmienia. Jego remont i przebudowa rozpoczęły się w roku 2018. Wtedy za niecały milion złotych wykonano remont dachu oraz zamontowano wyrzutnie dachowe, czyli metalowe elementy, które służą do odprowadzania powietrza z instalacji wentylacyjnej.

W drugim etapie, na przełomie lat 2019 i 2020, przed wilgocią zabezpieczono piwnice. Ocieplono także strop nad drugim piętrem. Prace kosztowały blisko 550 tys. zł.

Budynek Katedry Antropologii Budynek Katedry Antropologii (po lewej), gmach Uniwersytetu Wrocławskiego (w oddali) i dawny kościół jezuitów (po prawej) tworzą magiczny, barokowy zakątek Wrocławia, fot. M. Kurowicki

– Obecnie za ok. 10,4 mln zł realizowany jest największy i ostatni etap robót, obejmujący remont elewacji oraz cały szereg robót wewnętrznych, a także remont elewacji budynku przy pl. Uniwersyteckim 15 – mówi Katarzyna Uczkiewicz, rzeczniczka prasowa Uniwersytetu Wrocławskiego.

Odkryli kilka zalanych cementem elementów

Prace w tak starym i wymagającym obiekcie to duże wyzwanie dla konserwatorów zabytków. To także długa i ciężka praca, która po jej zakończeniu daje mnóstwo satysfakcji.

– Jeśli chodzi o nasze prace, to w patio budynku było bardzo dużo świadków tego, że kiedyś nie było tam okien – opowiada Luiza Kostańska, z firmy Luarte Konserwacja i restauracja zabytków, która wykonywała prace w Collegium Antropologicum. – Ponadto pod tynkiem znaleźliśmy ażurowe balustrady, a na parapetach z piaskowca zauważyliśmy dużo nacięć oraz kilka wyrytych inicjałów, przykrytych wylewką i blachą – dodaje.

Zalane cementem zabytkowe słupki W czasie remontu odkryto, że zabytkowe, kamienne słupki były pokryte cementową zaprawą, fot. M. Kurowicki

– Także kamienne słupki, w wielu wypadkach zostały przykryte zaprawą cementową. Od czasu baroku część z nich była wymieniona, a pozostały, oryginalny kamień był bardzo zdegradowany – kończy.

Bogata historia Collegium Antropologicum

Restaurowany właśnie gmach Katedry Antropologii, znajdujący się u zbiegu ulicy Kuźniczej 35 i placu Uniwersyteckiego, powstał w latach 1734-55, według projektu wrocławskiego architekta Josefa Frischa. Po wybudowaniu zwany był budynkiem konwiktu pw. św. Józefa i mieszkali w nim wychowankowie Kolegium Jezuickiego. Obiekt składa się z czterech skrzydeł otoczonych zdobionym kolumnami dziedzińcem.

Podczas zdobywania miasta w 1945 r. przez Armię Radziecką został on częściowo zniszczony. Tuż po wojnie, do 1950 r. znajdowało się tu Wrocławskie Towarzystwo Naukowe. W latach 1950-1953 gmach został odbudowany. Wtedy odtworzono fasadę, szczyt i dach. Później obiekt przeszedł na własność Polskiej Akademii Nauk. W latach 2002-21 działało w nim Muzeum Człowieka.

W drugiej połowie stycznia 2022 r., gdy przechodzi się koło Katedry Antropologii, widać już pięknie odrestaurowaną elewację. W szare, zimowe dni, cieszy oko powrotem swego barokowego uroku.

Ze środka budynku wciąż słychać jednak stukot młotów i szelest pędzli. To roboty, które trwają wewnątrz obiektu. Ich finisz zaplanowano na sierpień 2022 r. Po zakończeniu prac znajdą się tam jednostki administracji Uniwersytetu Wrocławskiego.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl