wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 19:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 8 tys. wrocławian ma bezpieczny budynek
Kliknij, aby powiększyć
Szlabany reagują na dźwięk syreny pojazdów uprzywilejowanych,
Szlabany reagują na dźwięk syreny pojazdów uprzywilejowanych,

Karetka pogotowia ratunkowego nie utknie na szlabanie lub na osiedlowej drodze, strażacy od razu znajdą hydranty i wyłącznik prądu w budynku. „Bezpieczny budynek” to pierwszy program w kraju, który w tak szeroki sposób obejmuje bezpieczeństwo mieszkańców. Działa już na kilku wrocławskich osiedlach.

Reklama

Szlabany automatycznie podnoszą się na dźwięk sygnału karetki pogotowia, samochodu policyjnego czy straży pożarnej. Domofon przy każdej klatce schodowej ma kod alarmowy, dzięki któremu ratownicy medyczni i policjanci mogą bez czekania wejść do budynku. Strażacy od razu wiedzą, gdzie przy budynku są hydranty, główny zawór gazu, główny wyłącznik prądu, ile jest i gdzie się znajdują wyjścia na dach, ile kondygnacji ma budynek.

Karta budynku

Wszystkie najważniejsze informacje tego rodzaju zapisane są na specjalnej karcie budynku, którą dysponuje Centrum Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego Wrocławia, a dostęp do niej mają kluczowe służby.

Program „Bezpieczny Budynek” to inicjatywa Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu w którą wspólnie zaangażowały się dwie wrocławskie spółdzielnie mieszkaniowe – Wrocław-Południe i MSM Energetyk.

– System, w ramach programu „Bezpieczny Budynek”, opracowali specjaliści z czterech służb: policji, pogotowia ratunkowego, straży pożarnej i straży miejskiej. Dzięki temu uwzględnia wszystkie najistotniejsze aspekty związane z bezpieczeństwem mieszkańców i działa kompleksowo – mówi Mirosław Lach, przewodniczący Rady Nadzorczej SM Wrocław-Południe.

Szlabany podnoszą się na dźwięk syreny

W ramach systemu zamontowano m.in. szlabany zintegrowane sieciowo, razem z odpowiednimi sterownikami reagującymi na dźwięk syreny pojazdów uprzywilejowanych, zainstalowano nowoczesne oświetlenie i domofony. Przebudowana została także mała architektura wraz z zielenią. Nasadzenia, krzewy i drzewa są tak ukształtowane, aby razem z oświetleniem tworzyć bezpieczną otwartą przestrzeń, zapewniającą dobrą widoczność nawet w nocy. Zmodernizowano wejścia do budynków i dojazdy.

– Na wielu osiedlach natrafiamy na zamknięte szlabany, utrudnienia na drodze dojazdowej albo czekamy pod domofonem. Tam, gdzie jest „Bezpieczny Budynek”, nie stracimy czasu. Infrastruktura umożliwia nam sprawne działanie i z naszego punktu widzenia to jest sprawa najważniejsza. Gdy trzeba ratować ludzkie zdrowie i życie, często liczą się sekundy – mówi Piotr Witos, ratownik medyczny – koordynator z wrocławskiego pogotowia ratunkowego.

Budynki są również dostosowane do aktualnych wymogów bezpieczeństwa pożarowego, na przykład poprzez zapewnienie dojazdu do budynku pojazdom straży pożarnej, montaż systemu oddymiającego otwierającego automatycznie okno w razie pożaru. Instalacja systemu wymagała dostosowania lub przebudowy infrastruktury osiedlowej.

– To było wyzwanie pod względem technicznym, ale trzeba zdać sobie sprawę, że ten system definiuje standardy bezpieczeństwa na nowym, zdecydowanie wyższym poziomie. To innowacja w skali kraju, zarówno pod względem technologicznym, jak i organizacyjnym. Może być modelowym rozwiązaniem w zakresie urządzania osiedli mieszkaniowych pod kątem bezpieczeństwa. Tym bardziej, że koszty wielu zastosowanych rozwiązań są stosunkowo niewielkie – podkreśla Maciej Zięba, prezes MSM Energetyk.

Pierwsza spółdzielnia mieszkaniowa z „Certyfikatem bezpieczeństwa”

System działa w 27 budynkach MSM Energetyk i osiedlu „Anna” SM Wrocław-Południe, między innymi wzdłuż ul. Zielińskiego. Korzysta z niego, łącznie w dwóch spółdzielniach, już ponad 8 tys. mieszkańców.

– To dobrze, że przy zakładaniu szlabanów, nowych domofonów i przebudowie otoczenia budynku pomyślano o dojeździe pogotowia czy policji, a nie tylko o tym, by nie wjeżdżali i nie kręcili się tu obcy. Mam teraz poczucie bezpieczeństwa na co dzień – mówi Marek Dyżewski, mieszkaniec osiedla przy ulicy Zielińskiego.

– Planowaliśmy montaż szlabanów na uliczkach, instalację sieci elektronicznych w budynkach, wymianę domofonów itp. Dlatego jeszcze na etapie przygotowawczym mogliśmy zmienić projekty pod kątem programu „Bezpieczny Budynek”, m.in. dodając czujniki i układy elektroniczne oraz prowadząc dodatkowe przewody – wyjaśnia Józef Śnieżek, prezes SM Wrocław-Południe.

Każdy budynek we Wrocławiu

Do programu może zostać zgłoszony każdy budynek w mieście. Pod nadzorem Komendy Miejskiej Policji oraz pozostałych służb przechodzi audyt i, po uzyskaniu pozytywnej opinii, otrzymuje odpowiedni stopnień Certyfikatu Bezpieczeństwa. Można to rozpoznać po tym, że zarówno bramy wejściowe, jak i szlabany czy wjazdy są oznaczone znakiem „Bezpieczny Budynek”.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl