Pierwsza spółdzielnia mieszkaniowa z „Certyfikatem bezpieczeństwa”

Szlabany na osiedlowych uliczkach podnoszące się na dźwięk sygnałów radiowozów policyjnych, karetek pogotowia i wozów strażackich, monitoring wizyjny oraz włączniki oddymiania – to tylko niektóre elementy mające wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców Międzyzakładowej Spółdzielni Mieszkaniowej „Energetyk” we Wrocławiu. Za te rozwiązania spółdzielnia, jako pierwsza we Wrocławiu, otrzymała „Certyfikat bezpieczeństwa”.

  • „Certyfikat bezpieczeństwa” dla MSM „Energetyk” we Wrocławiu

    „Certyfikat bezpieczeństwa” dla MSM „Energetyk” we Wrocławiu

  • „Certyfikat bezpieczeństwa” dla MSM „Energetyk” we Wrocławiu

    „Certyfikat bezpieczeństwa” dla MSM „Energetyk” we Wrocławiu

  • certyfikat bezpieczeństwa

    „Certyfikat bezpieczeństwa” przedstawiciele MSM „Energetyk” odebrali od organizatorów programu, w sali sesyjnej UM we Wrocławiu


„Certyfikat bezpieczeństwa” przyznano MSM „Energetyk” w ramach programu opracowanego przez Komendę Miejską Policji we Wrocławiu, a którego współrealizatorami są Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Wrocław, Komenda Miejska Straży Pożarnej oraz Straż Miejska Wrocławia.

Certyfikat dotyczy 4 budynków przy ul. Jastrzębiej i Ulanowskiego. Prezes MSM „Energetyk”, Maciej Zięba podkreśla, że wszystko co zostało zrobione by podnieść poziom bezpieczeństwa mieszkańców, nie spowodowało wzrostu czynszu: – Etapami, przez 4 lata robiliśmy każdy budynek i to nie były duże pieniądze. Zależało nam by zlikwidować bariery, które mają służby bezpieczeństwa by dostać się na osiedle czy do klatki schodowej. Chcieliśmy też by mieszkańcy czuli się bezpieczniej. Spółdzielnia ma 29 budynków i teraz kolejne są dostosowywane.

Policja chwali zastosowane na osiedlu rozwiązania

Na niektórych wrocławskich drogach osiedlowych zamontowano szlabany. Służby ratunkowe mają z nimi kłopot, bo nie mogą dojechać do zdarzenia. Na osiedlu MSM „Energetyk” jest inaczej. 

- Zainstalowano szlabany, w których parametry sterownika dostosowano do częstotliwości dźwięku sygnałów radiowozów policyjnych, karetek pogotowia i wozów strażackich. Czyli po włączeniu „koguta” na radiowozie barierka się podnosi – mówi st. asp. Paweł Petrykowski, rzecznik Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu.

W klatkach schodowych zamontowano całkowicie przeszklone drzwi. Dzięki temu osoba wchodząca lub wychodząca widzi co dzieje się po drugiej stronie. Drzwi wyposażone zostały w samozamykacze oraz instalację bramofonową. Wprowadzono oświetlenie wewnętrzne budynków sterowane czujnikami ruchu. Zainstalowano monitoring wizyjny oraz włączniki oddymiania. Na zewnątrz budynków zainstalowano dodatkowe oświetlenie.

– Drzewa i krzewy, które wcześniej zostały posadzone w sposób chaotyczny i nadmiernie się rozrosły, skutecznie uniemożliwiając obserwację terenu przy budynkach, obecnie są przycinane i kształtowane w taki sposób, aby nie zakłócały pola widzenia a tym samym nie były osłoną dla potencjalnego sprawcy przestępstwa – dodaje asp. Paweł Petrykowski.

Certyfikowane budynki spełniają wymagania ochrony przeciwpożarowej. Zapewniono w nich prawidłowe warunki ewakuacji. Instalacje użytkowe w budynku są na bieżąco poddawane kontroli. Zapewniono elementy potrzebne do prowadzenia działań ratowniczo - gaśniczych prowadzonych przez strażaków, w tym drogi pożarowe do budynków, przeciwpożarowe wyłączniki prądu czy też oznakowanie lokalizacji najbliższych hydrantów zewnętrznych.

Wprowadzono „Kartę Budynku”

Miejskie Centrum Zarządzania Kryzysowego dysponować będzie „Kartę Budynku”. Zawarte w karcie informacje pomogą przyspieszyć czas reakcji w przypadku awarii, zdarzeń oraz sytuacji niebezpiecznych. Mieszkańcy dzwoniący np. do dyspozytora miejskiego otrzymają kontakt do odpowiednich służb w przypadku np. braku prądu, awarii kanalizacji czy też przeciekającego dachu.

– Jednak główną zaletą karty jest możliwość pomocy służbom ratowniczym. Przykładem mogą być np. kody do domofonów zapisane w karcie, które pozwolą udającym się na miejsce ratownikom, szczególnie w nocy, szybko dostać się na teren budynku. Ponadto ułatwią one kontakt z zarządcą i osobami odpowiedzialnymi za budynek – mówi asp. Paweł Petrykowski

Kto może dostać „Certyfikat bezpieczeństwa”

Mogą się o niego ubiegać zarządcy, właściciele nieruchomości i prowadzący działalność gospodarczą (kluby, puby, hotele itp.). Przyznawany jest przez Zespół Certyfikujący składający się z przedstawicieli Policji, Straży Pożarnej, Straży Miejskiej oraz Urzędu Miasta Wrocławia. Wydawany jest na okres dwóch lat. Informacja o obiekcie, którego on dotyczy, umieszczona zostanie na stronie internetowej UM Wrocławia, Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu, Straży Miejskiej Wrocławia.,

Fot. jr

 

Zgłoś uwagę