wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 02:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Poznaj 30 Kreatywnych Wrocławia 2020: Wrocław to inspirujące miasto wielkich możliwości

Twórczy klimat Wrocławia, zespołowość działania oraz epidemia koronawirusa – te wątki pojawiały się najczęściej podczas gali 30 Kreatywnych Wrocławia 2020, która odbyła się 14 grudnia. Z powodu zagrożenia Covid-19 prezentację tegorocznych laureatów projektu można było obejrzeć tylko w internecie.

Reklama

- Jesteście ambasadorami Wrocławia, otwartego i tolerancyjnego miasta dobrych, kreatywnych ludzi – mówił Jacek Sutryk, prezydent miasta, składając gratulacje laureatom szóstej edycji projektu 30 Kreatywnych Wrocławia.

Zobacz też: 30 Kreatywnych Wrocławia 2020

30 Kreatywnych Wrocławia to realizowany od sześciu lat projekt, w którym prezentowane są dokonania wrocławian w czterech dziedzinach: nauka, biznes, kultura/sztuka/dizajn, oraz społeczeństwo/miasto.

Organizatorzy projektu – Agencja Rozwoju Aglomeracji Wrocławskiej i miejski serwis wroclaw.pl, z powodu zagrożenia koronawirusem ogłoszenie osób i zespołów wyróżnionych w tym roku odłożyli aż do grudnia, zaś gala odbyła się wirtualnie.

- W trudnym czasie pandemii kreatywność okazała się cechą pożądaną, a nawet niezbędną. Wśród tegorocznych laureatów kreatywność idzie w parze z wrażliwością i wielkim sercem – mówiła Magdalena Okulowska, prezes ARAW.

Sprawdź, kogo do tej pory Wrocław wyróżnił 

Gospodarze wieczoru: Karolina Misztal i Paweł Gołębski, w studio Centrum Technologii Audiowizualnych spotkali się tylko z częścią laureatów. Inni przesłali wcześniej nagrane pozdrowienia i podziękowania za nagrodę.

.jpg" alt="" />

Spyrosoft

Zapomnimy o wirusie

Motyw trwającej wiosny epidemii wiele razy powracał podczas gali. Jednak więcej mówiono o konieczności radzenia sobie w trudnych warunkach i walce z wirusem.

.jpg" alt="" />

MiserArt, fot. Marek Księżarek

Opowiadali o tym m.in. laureaci poprzednich edycji 30 Kreatywnych. Załoga klubokawiarni Cafe Równik po wprowadzeniu lockdownu zaczęła przygotowywać posiłki dla pracowników szpitali.

Natomiast prof. Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej pokazał laboratoria i pracownie, w których trwają badania nad koronawirusem. Wrocławianie są w grupie instytucji, gdzie są one najbardziej zaawansowane.

Także wśród tegorocznych laureatów byli tacy, którzy mierzyli się z tym wyzwaniem. To grupa MOCOS, zespół analityków z Politechniki Wrocławskiej, oraz setki wolontariuszy-studentów Uniwersytetu Wrocławskiego.

_1.jpg" alt="" />

Emilia Czuryk, fot. Marek Księżarek 

- A gdyby miał pan przedstawić naszą sytuację, czyli wirtualną galę Kreatywnych, wymuszoną przez epidemię, to pan by narysował? – Paweł Gołębski, podpytywał Pawła Mildnera, grafika i ilustratora. – Może grupę ludzi, a na widowni koronawirusy? – zaproponował artysta.

Garść optymizmu zasiał streetartowiec Filip SKONT Niziołek. – Wirus szybko minie i o nim zapomnimy – mówił artysta.

Wrocław w awangardzie

Wielu laureatów akcentowało, że ich sukces, to efekt pracy wielu osób. - To nagroda dla całego zespołu MOCOS – akcentował prof. Tyll Krüger. O zespołowości jako istocie doskonałego działania mówił także Iwo Jarosz, jeden z koordynatorów działań wolontariuszy-medyków. Współpracownikom dziękowali prof. Mariusz Ptak z Politechniki i Katarzyna Gonda, inicjatorka powstania serwisu Hopsa.

.jpg" alt="" />

Katarzyna Gonda, fot. Marek Księżarek

Nowi Kreatywni często wspominali o fenomenie Wrocławia. – To miasto oferuje ciekawych, chętnych do współpracy ludzi – mówiła dr Róża Szweda, badaczka pracująca w Sieci Badawczej Łukasiewicz-PORT, z pochodzenia Ślązaczka.

_1.jpg" alt="" />

prof. Krzysztof Kałwak, fot. Marek Księżarek

Joanna Hytrek-Hryciuk nawiązała do bohaterów swojej ostatniej książki: mieszkańców Breslau z lat 1938-1944. – Tak jak my dzisiaj wierzyli, że to miasto daje szanse i możliwości – stwierdziła pisarka.

.jpg" alt="" />

Łukasz Berger Cekas, fot. Marek Księżarek

- Wierzę, że Wrocław będzie pierwszym miastem w Polsce, które dostosuje się do zmian klimatu – podkreślił dr hab. Mateusz Czesław Strzelecki, polarnik, naukowiec Uniwersytetu Wrocławskiego. – Dotąd Wrocław zawsze był w awangardzie zmian kulturowych i społecznych.

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl