wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Pomoc ukraińskim sąsiadom to przykład więzi międzyludzkich i siły wspólnoty
Kliknij, aby powiększyć
Logo roku Dobrych Relacji w ukraińskich kolorach Wydział Promocji Miasta i Turystyki
Logo roku Dobrych Relacji w ukraińskich kolorach

Rok 2022 ogłoszono Wrocławskim Rokiem Dobrych Relacji – Przeciw Samotności, aby po dwóch latach spowodowanej pandemią izolacji zwrócić naszą uwagę na to, jak ważne są więzi społeczne i jak powszechnym problemem jest samotność.

Reklama

Wielu z nas czekało na rok 2022 z nadzieją – liczyliśmy na powrót do normalności, zwykłego życia, planowaliśmy wyjazdy, spotkania, spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi. W rok 2022 wchodziliśmy z nową energią i wiarą w przyszłość.

Od 24 lutego wiemy, że ten rok nie będzie lepszy

Atak Rosji na Ukrainę sprawił, że dla wielu będzie to rok najgorszy. W pewnym stopniu to straszne wydarzenie dotyka nas wszystkich i stawia przed nami – i jednostkami, i społeczeństwem – kolejne wyzwania, także emocjonalne. Jest nam ciężko, czujemy się zagubieni, boimy się o przyszłość. Pamiętajmy, że obok nas są ci, którzy z tym lękiem i niepewnością mierzą się samotnie. Okażmy im troskę, życzliwość, bądźmy dla nich wsparciem.

Jednocześnie ta trudna sytuacja pokazuje siłę więzi międzyludzkich, siłę współczucia, przyjaźni, empatii, solidarności.

Wielu z nas spontanicznie ruszyło na pomoc naszym ukraińskim sąsiadom

Demonstrujemy sprzeciw wobec rosyjskiej agresji, zbieramy dary, dajemy schronienie tym, którzy opuścili swoje domy, uciekając przed wojną – pomagamy, jak możemy i na ile nas stać. Kieruje nami elementarne poczucie solidarności z ludźmi w potrzebie. Trudno o piękniejszy przykład więzi międzyludzkich i siły wspólnoty.

Przed wybuchem wojny we Wrocławiu żyło, pracowało i uczyło się ponad 100 tysięcy obywateli Ukrainy. Stąd Wrocław jest teraz jednym z najczęściej wybieranych miast przez uchodźców. Szacujemy, że trafiło do nas około 250 tysięcy osób (nie mamy danych, jak wiele z nich zostało. Wrocław robi wiele, by nowi mieszkańcy mogli stanąć na nogi i odnaleźć nowe życie właśnie tutaj. Aby pokazać skalę - w ostatnich tygodniach, codziennie na Dworzec Główny PKP  we Wrocławiu przyjeżdżało nawet 7 tysięcy osób. Od początku wojny - pojawiło się w tym miejscu ponad 150 tysięcy ludzi.- Bardzo dziękuje za to co robi Wrocław. My, wrocławianie, wrocławianki, szkoły, firmy prywatne, urzędy, organizacje pozarządowe, tysiące wolontariuszy -  to działanie pomocowe to jest nasze wspólne dzieło. Bez naszych mieszkańców sytuacja, z którą się mierzymy nie zostałaby sprawie opanowana. Kłaniam się nisko wszystkim zaangażowanym w jakimkolwiek wymiarze w pomoc uchodźcom w tych dniach. Ta pomoc jest bezcenna. Deklarujemy, że wesprzemy wszystkich tych, którzy do nas przyjadą– podkreślał Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia

Wrocław działa także instytucjonalnie – jako ratusz i miejskie jednostki oraz spółki. Były dni - kiedy na Dworcu PKP, który nie należy przecież do samorządu – miasto wydawało nawet 8 tysięcy ciepłych posiłków jednego dnia.  

Dodatkowo Wrocław przygotował i dostarcza każdego dnia na Dworzec Główny - "Wrocławskie Pakiety Wsparcia", dla przyjeżdżających z Ukrainy. W środku: żywność, słodycze i podstawowe środki higieniczne. W sumie kilka tysięcy pakietów– Był taki straszny poranek. Atak na poligon, zmarło wtedy 35 żołnierzy ukraińskich a ponad 140 zostało rannych. I właśnie tego poranka przyjechały do nas do Lwowa dwie karetki – dar Wrocławia. Nie mam już strachu w sobie, mam tylko  teraz chęć do działania. Dziękuję Wam wszystkim - mówiła Ulyana Tybinka z Biura Rady Miejskiej we Lwowie.Wrocław jest w czołówce miast, które przyjmują uchodźców i w których jest wysoki  poziom organizacji procesów pomagania - jest jednym z miast, w których najlepiej to zostało zorganizowane i najwięcej pomocy wyrusza do Ukrainy. Chcę podziękować, jako Ukrainiec, wszystkim osobom zaangażowanym w zbiórki finansowe, rzeczowe, wolontariat, jakiekolwiek działania pomocowe uchodźcom, ludziom którzy stracili wszystko. Oni tu, we Wrocławiu pozyskują przyjaciół i otrzymują pomoc, która jest im niezbędna – mówił Artem Zozulia, prezes Fundacji Ukraina.

Rok Dobrych Relacji WrocławDobre relacje w procesie przyjmowania naszych gości z Ukrainy są kluczowe - relacje w szkołach, miejscach pracy, wśród nas. Dlatego kontynuujemy kampanię Wrocław Miastem Dobrych Relacji i zapowiadamy kolejne wydarzenia. To spotkanie miało być inne - ale  Rok Dobrych Relacji zmienił swój profil. Mamy akcenty położone gdzie indziej - chcieliśmy wyjść z pandemii i wyjść zza ekranów to był cel tego projektu - ale teraz będziemy walczyć solidarnie z Ukrainą, będziemy dbać o dobre relacje z naszymi gośćmi z Ukrainy, bo to teraz wydaje się najważniejsze  podkreślała Dorota Feliks, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego.

Rok Dobrych Relacji Wrocław Sonia BohosiewiczWrocław to miasto spotkań i dialogu, miasto wrażliwe społecznie i dlatego rok 2022 ogłoszono Wrocławskim Rokiem Dobrych Relacji – Przeciw Samotności. W mieście odbywa  się wiele wydarzeń, kolejnym będzie konkurs filmowy "Wkręć się w dobre relacje". Ambasadorką edycji głównej została Sonia Bohosiewicz, natomiast edycji 5-10-15 Sara Egwu James.

Organizatorem inicjatywy jest Wydział Promocji i Turystyki UM Wrocławia.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl