wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 18:31

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Narodowa kwarantanna do końca stycznia

Do 31 stycznia 2021 r. przedłużono obowiązujące obostrzenia związane z pandemią koronawirusa. Nadal zamknięte zostają stoki narciarskie czy placówki kultury. Od 18 stycznia natomiast do szkół - w ścisłym reżimie sanitarnym - wracają uczniowie klas I-III.

Reklama

W poniedziałek, 11 stycznia, rząd przedłużył obowiązujące restrykcje: - Trudna sytuacja w Europie dotycząca COVID-19 oraz wciąż wysoka liczba osób w szpitalach i pod respiratorami w Polsce powodują, że konieczne jest przedłużenie obowiązujących obostrzeń związanych z pandemią do 31 stycznia - czytamy na rządowej stronie.

Jednocześnie minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział powrót najmłodszych uczniów do szkół: - Ważąc wszystkie za i przeciw oraz opierając się na modelach prognostycznych doszliśmy do wniosku, że krokiem, który możemy wykonać, jest uruchomienie nauki stacjonarnej w klasach 1-3.

Najważniejsze obostrzenia związane z COVID-19 do końca stycznia

  • Obowiązuje utrzymywanie co najmniej 1,5-metrowej odległości między pieszymi.
  • Konieczne jest zasłanianie ust i nosa w miejscach publicznych, m.in. na ulicy, w autobusie, w przychodni czy w kościele.
  • Ograniczona jest działalność galerii handlowych – otwarte pozostają tam np. tylko apteki czy sklepy z artykułami spożywczymi.
  • Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji – możliwy jest jedynie dowóz oraz podawanie żywności na wynos.
  • Ograniczone jest prowadzenie działalności hotelarskiej (z wyjątkami).
  • Nieczynne są stoki narciarskie.
  • Zawieszona jest działalność placówek kultury, w tym m.in. teatrów, kin czy muzeów.
  • Obowiązuje zakaz działalności klubów nocnych, dyskotek i innych miejsc udostępnionych do tańczenia.
  • Zawieszona jest działalność basenów, aquaparków, siłowni, klubów i centrów fitness (z wyjątkami).
  • Środkami transportu zbiorowego może podróżować ograniczona liczba osób.
  • W kościołach obowiązuje limit osób – max. 1 osoba na 15 m2, przy zachowaniu odległości nie mniejszej niż 1,5 m.
  • W zgromadzeniach publicznych może uczestniczyć max. 5 osób.
  • Obowiązują godziny dla seniorów (od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00 – 12:00).
  • Obowiązuje zakaz organizacji wesel, komunii, konsolacji i innych uroczystości oraz przyjęć okolicznościowych.
  • Targi, wystawy, kongresy i konferencje mogą odbywać się wyłącznie on-line.
  • Obowiązują ograniczenia związane z przekraczaniem granicy i ruchem międzynarodowym.

Powrót klas I-III do szkół

Powrót uczniów klas I-III do szkół odbędzie się 18 stycznia w ścisłym reżimie sanitarnym. Wytyczne w dużej mierze opierają się na zapisach znanych już z września 2020 r.

Nauczycieli mogą wykonać test PCR, w kierunku wykrycia koronawirusa w jednostkach inspekcji sanitarnej oraz w punktach drive thru. Listy punktów i godziny poboru wymazów od nauczycieli i pracowników szkół opublikowane zostaną na stronach internetowych Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych i Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.

Zasady bezpieczeństwa – od 28 grudnia do 17 stycznia

Galerie handlowe

Wprowadzone zostanie ponowne ograniczenie funkcjonowania galerii handlowych. Otwarte pozostaną tylko m.in. sklepy spożywcze, z książkami i prasą, drogerie, apteki, a także wolnostojące wielkopowierzchniowe sklepy meblowe.

Zgodnie z rozporządzeniem, od 28 grudnia do 17 stycznia w obiektach handlowych lub usługowych o powierzchniach powyżej 2000 mkw. będzie obowiązywał zakaz handlu detalicznego. W galeriach będą jednak mogły działać sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowlane, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, usługami telekomunikacyjnymi.

Dodatkowo, w takich obiektach obowiązywał będzie zakaz prowadzenia działalności usługowej, z wyłączeniem usług: medycznych, fryzjerskich, kosmetycznych, optycznych, bankowych, pocztowych, polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek, ubezpieczeniowych, naprawy pojazdów, myjni samochodowych, ślusarskich, szewskich, krawieckich, pralniczych oraz gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu żywności na wynos.

W sklepach i na pocztach może przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 mkw. w przypadku obiektów i placówek o powierzchni nie większej niż 100 mkw. Z kolei w przypadku obiektów i placówek o powierzchni większej niż 100 mkw. może przebywać jednocześnie 1 osoba na 15 mkw.

W galeriach handlowych nie będą mogły być prowadzone sale zabaw.

Godziny dla seniorów

Utrzymane zostały godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-12.00 sklepy spożywcze, drogerie, apteki oraz poczty będą obsługiwać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.

Godziny dla seniorów nie obowiązują w przypadku, gdy wydanie produktu leczniczego, wyrobu medycznego albo środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego następuje w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia, a także w przypadku handlu hurtowego, sklepików szkolnych oraz na lotniskach.

Hotele

Hoteli dostępne tylko dla służb mundurowych, medyków i pacjentów szpitali specjalistycznych. Wyjątkiem są również hotele pracownicze.

Zgodnie z rozporządzeniem usługi hotelarskie będzie można świadczyć m.in. w hotelach robotniczych i hotelach dla pracowników sezonowych, osób wykonujących zawód medyczny, pilotów i załogi samolotów, kierowców wykonujących transport drogowy, pacjentów i ich opiekunów czekających na uzyskanie świadczenia zdrowotnego, funkcjonariuszy służb państwowych, m.in. policji, ABW, SOP, straży pożarnej itd. W hotelach będą mogli być zakwaterowani również sportowcy i ich trenerzy, oraz dyplomaci.

Z dokumentu wynika, że takie osoby będą musiały potwierdzić, że przebywając w hotelu, korzystają z noclegu służbowo. W przypadku np. osób wykonujących zawód medyczny – będzie to dokument wystawiony przez podmiot wykonujący działalność leczniczą. Z kolei w przypadku wykonywania zadań służbowych – legitymacja służbowa. Wykonując pracę zdalną, taka osoba będzie musiała mieć odpowiedni dokument wystawiony przez pracodawcę. W przypadku dyplomatów i wykonywania oficjalnych funkcji, odpowiedni dokument będzie musiało wydać MSZ.

Sport

  • Zamknięte stoki narciarskie.
  • Infrastruktura sportowa będzie dostępna tylko w ramach sportu zawodowego.

Poza tym będzie obowiązywać 10-dniowa kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym.

Dotychczasowe zasady i ograniczenia zostają przedłużone

  • Zakaz przemieszczania się osób poniżej 16. roku życia bez opieki rodzica lub prawnego opiekuna od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-16.00 (wyjątkiem są półkolonie).
  • Ograniczenia w transporcie zbiorowym: 50% liczby miejsc siedzących, albo 30% liczby wszystkich miejsc siedzących i stojących, przy jednoczesnym pozostawieniu w pojeździe co najmniej 50% miejsc siedzących niezajętych.
  • Ograniczenia w miejscach sprawowania kultu religijnego – max. 1 os./15 mkw.
  • Udział w zgromadzeniach – max. 5 osób.
  • Zakaz organizacji wesel, komunii i konsolacji.
  • Zamknięte siłownie, kluby fitness i aquaparki.
  • Ograniczenie w sklepach – max. 1 os./15 mkw.
  • Godziny dla seniorów – od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-12.00
  • Zamknięte restauracje. Posiłki wyłącznie na wynos lub dowóz.
  • Poza tym pozostałe ograniczenia, które obowiązywały ulegają przedłużeniu.

Święta Bożego Narodzenia

W okresie świątecznym będą obowiązywać ograniczenia liczby gości. Łącznie będzie można zaprosić maksymalnie 5 osób – poza osobami, które na stałe ze sobą zamieszkują.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl