wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Koronawirus we Wrocławiu – pytania i odpowiedzi

Koronawirus we Wrocławiu – pytania i odpowiedzi

Redakcja www.wroclaw.pl,

Czy zamkną Wrocław? Jak będzie kursować komunikacja miejska? Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o koronawirus we Wrocławiu.

Reklama

Czy zamkniecie Wrocław? 

Urząd Miejski nie ma takich planów i nie wystąpi do nikogo z takim wnioskiem. Informacje krążące w tej chwili w internecie to fake newsy i zamykanie miast dementował także premier i ministrowie. Zachęcamy do śledzenia zweryfikowanych kanałów informacyjnych. Służymy portalem www.wroclaw.pl i specjalnym newsletterem ze sprawdzonymi informacjami

Czy komunikacja miejska we Wrocławiu zostanie wyłączona? 

Nie. Na ten moment nie mamy takich planów. Autobusy i tramwaje kursują według zmienionych rozkładów jazdy. Stworzyliśmy maksymalnie bezpieczne warunki: wydzieliliśmy specjalną strefę dla kierujących, drzwi są otwierane automatycznie, a nie ciepłym guzikiem, autobusy stają także na „przystankach na żądanie”. W każdym pojeździe jednorazowo może podróżować liczba pasażerów równa połowie miejsc siedzących.

Sytuacja jest na bieżąco monitorowana a rozkłady jazdy dostosowywane do potrzeb. 

Zwroty biletów okresowych na komunikację miejską – 20% opłaty manipulacyjnej nie będzie pobierane, czyli zwrot odbywa się bezpłatnie.

Pasażerowie maja możliwość załatwienia spraw związanych ze zwrotami drogą elektroniczną – pisząc na [email protected].

Wpływa bardzo dużo wniosków - czas rozpatrywania może się wydłużyć, ale wszystkie mejle BOK udzieli odpowiedzi.

Czytaj więcej: Zmiany w komunikacji miejskiej obowiązujące od 25 marca

Czy możliwa jest jazda buspasami i co ze strefami płatnego parkowania

Opłaty w strefie płatnego parkowania nie będą zniesione. Po obecnej sytuacji musimy dbać o kondycję finansową naszego miasta, a nie będzie łatwo. Pieniądze z opłat będą potrzebne.

Buspasy nie będą dla aut.

Czy przystanki i ławki będą odkażane?

Będą w tygodniu rozpoczynającym się od 23 marca. Zakupiono zapas sprzętu i płynu.

Co ze ślubami w USC? 

Odbywają się nadal, choć poprosiliśmy, aby w ceremonii brali udział tylko narzeczeni i świadkowie. Gości prosimy o poczekanie przed USC. Warto też rozważyć - jeśli to możliwe - przełożenie daty ślubu.

Jak załatwić sprawy w Urzędzie Miejskim?

Apelujemy o ograniczenie wizyt w obiektach Urzędu do niezbędnego minimum. Wiele spraw można załatwić nie wychodząc z domu, przez internet, korzystając z Internetowego Centrum Obsługi Mieszkańca.

Do  obiektów  UMW  (jednym  czynnym  wejściem) są wpuszczane  tylko  osoby,  u których  nie  zostanie stwierdzona  gorączka. W  Centrum  Obsługi  Mieszkańca  będzie  mogła  przebywać  jednorazowo  liczba interesantów odpowiadająca liczbie czynnych okienek. Kasy urzędu będą zamknięte. Wszelkie należności wobec Gminy Wrocław można wpłacać bez prowizji we wszystkich oddziałach PKO BP w granicach administracyjnych Wrocławia. 

Co z komisją lekarską dla osób z orzeczeniem niepełnosprawności w tym czasie?

Wyznaczone na te dni terminy zostały odwołane, a o nowych terminach będzie informował MOPS. 

Czy dzienne domy seniora pozostaną zamknięte?

We wtorek 24 marca składamy pismo do wojewody w celu wydłużenia terminu i będziemy czekać na odpowiedź, ale wszystko wskazuje na to, że powinny być zamknięte jeszcze przez następnych kilkanaście dni. Tak długo, dopóki sytuacja się nie ustabilizuje.

Czy wrocławski MOPS pracuje przez cały czas?

Wszystkie świadczenia, zasiłki są wypłacane na bieżąco. W ostatnim tygodniu (16-22 marca) wydatkowaliśmy na te świadczenia kwotę ponad 20 milionów złotych.

Co z zaległymi książkami z bibliotek?

Wszystkie filie Miejskiej Bibliotek Publicznej są zamknięte. Kary nie będą naliczane.

Co z opłatami za czynsz, podatkami, czy skarbówką? Jak mam nie wychodzić z domu, skoro należy dokonać wpłat w terminie?

Tutaj najważniejsze są rządowe rozwiązania systemowe. Niestety wciąż ich brakuje. Oczywiście czym innym są opłaty dokonywane w np. skarbówce, a czy innym te w urzędzie miasta i naszych jednostkach.

  • Dlatego postanowiłem, że w sprawach, w których kompetencje ma samorząd będziemy odraczać terminy zapłaty i przychylnie reagować na wszelkie wnioski od przedsiębiorców.
  • Każdą sprawę rozpatrzymy indywidualnie, po otrzymaniu wniosku od przedsiębiorcy. Obowiązujące przepisy pozwalają na odroczenie terminu zapłaty należności wobec miasta, a w uzasadnionych przypadkach nawet ich umorzenie
  • Trwają także rozmowy, jak wspomóc przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność płacąc czynsz za wynajem lokalu od miasta lub skarbu państwa.
  • propozycja dla osób, które regularnie opłacają czynsz za mieszkanie komunalne w kasach Biurach Obsługi Klienta: jeśli nie zapłacą w regulaminowym terminie, odsetki od tej nieregulaminowej wpłaty zostaną zawieszone

Co z targowiskami i bazarami, kiermaszami? Tam przecież także zbierają się ludzie.

Miejskie targowiska są zamknięte. Nie działają niedzielne targowiska przy Dworcu Świebodzkim i na Młynie. Dodatkowo Straż miejska monitoruje, czy nie ma handlujących przed targowiskami. Musimy zachować się odpowiedzialnie przez ten czas i dbać o siebie. O takie samo zachowanie apeluje do wszystkich organizatorów tego typu targowisk.

Co z restauratorami i kawiarniami? Oni zaraz zbankrutują.

Też się o to martwię. Właśnie dlatego ruszyliśmy z akcją #WroclawNaWynos. W ten szczególny czas wesprzyjmy także wrocławskich restauratorów - dają pracę i dokładają się do budżetu miasta. Wielu z nich ruszyło z ofertą dań na wynos lub z dowozem. Redakcja www.wroclaw.pl stworzyła specjalną stronę, na której można zgłaszać swoją ofertę. Podajcie tę informację dalej, oznaczajcie znane Wam restauracje. Zadziałajmy wspólnie.

Czy spółdzielnie mieszkaniowe będą zwalniały z czynszów najemców lokali użytkowych, którzy musieli zamknąć działalność?

Niektóre spółdzielnie już podjęły tego typu środki.

Dlaczego nie są zamykane supermarkety budowlane?

To nie leży w gestii prezydenta miasta, a rządu polskiego, który jest świadom, że takie głosy się pojawiają.

Pojawiają się pytania: „Muszę pracować w szkole/poradni/mam praktykę…”

Proszę Państwa: co do zasady wszystkie takie obiekty miejskie, lub przez miasto finansowane są zamknięte. Ale bardzo proszę podawajcie Państwo adres placówki, sprawdzimy indywidualnie.

Co z gospodarką śmieciową?

PSZOK-i (Punkty Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych) od 18 do odwołania będą zamknięte. Apelujemy o powstrzymanie się z wiosennymi porządkami; nie produkujmy śmieci. To nie jest dobry czas, firmy, które się zajmują śmieciami, też pracują w ograniczonym składzie. Śmieci będą odbierane również do godzinach nocnych.

Od 31 marca spółka Ekosystem zawiesza odbiór odpadów wielkogabarytowych

Czy są planowane zmiany w budżecie inwestycyjnym Wrocławia w związku z koronawirusem?

Najprawdopodobniej tak, bo to co się dzieje będzie miało gigantyczne skutki dla wrocławskiej, polskiej i światowej gospodarki. O tym więcej wkrótce.

Co z rekrutacją do przedszkoli?

Rekrutacja wystartowała w piątek, 20 marca i odbywa się elektronicznie. W związku z tym, że obecna sytuacja może utrudniać zdobycie dodatkowych dokumentów wymaganych w rekrutacji, przyjęliśmy dodatkowe rozwiązania. Zaświadczenia o zatrudnieniu, z poradni czy zamieszkaniu - na tym etapie rekrutacji będziemy honorować również oświadczenia o zatrudnieniu, a także dokumenty w formie mejli lub skanów zaświadczeń z zakładów pracy – odpowiednie dokumenty będzie trzeba  dostarczyć w późniejszym terminie. 

Co z opłatami za żłobki i przedszkola?

Podejmiemy rozmowy z dyrektorami przedszkoli niepublicznych, które otrzymują 75 proc. miejską dotację. Zdaję sobie sprawę, że pobieranie czesnego od rodziców jest umową pomiędzy dyrektorem takiego przedszkola, a właśnie rodzicami.

Chciałbym podjąć dialog związany z pobieranie czesnego w pełnej wysokości za okres, w którym przedszkola po prostu nie funkcjonują. Od poniedziałku w tej sprawie będzie kontaktował się z takimi placówkami Departament Edukacji.

Czy żłobki i przedszkola prywatne będą miały również dezynfekcję?

Wszystko zależy od podmiotu prowadzącego, właściciela żłobka, przedszkola.

Czy place zabaw będą zamknięte?

Place zabaw dla dzieci i siłownie zewnętrzne nie będą zamknięte. Na wszystkich pojawiły się ogłoszenia z zaleceniami ZZM, by powstrzymać się z korzystaniem z nich.

Co ze szkołami, które udostępniają sale gimnastyczne, bo mogą tam gromadzić się ludzie?

Wszystkie obiekty szkolne, sportowe zostały zamknięte. Nie ma mowy, aby ktoś z nich korzystał. Chodzi o nasze bezpieczeństwo.

Czy na miejskich orlikach można wieczorami wyłączać światło, by nie gromadzili się tam ludzie?

MCS gasi światło na wszystkich obiektach typu orlik, a na orlikach przyszkolnych również będzie gaszone światło.

Co będzie z maturami?

Na razie nic nie wiadomo, ale należy się przygotować na najczarniejszy scenariusz, że zostaną przesunięte.

Jak można składać wnioski o zmianę pieca?

Wnioski w akcji „Zmień piec” są przyjmowane, najlepiej je wysyłać pocztą. Drugą z opcji jest złożenie dokumentów w otwartych COM-ach. Co ważne doradcy energetyczni niezmiennie pracują od poniedziałku do piątku , tel. 71 799 67 99.  albo pod mailem [email protected]. Komplet informacji na zmienpiec.pl.

Czy wieczorami nad miastem latają helikoptery „odkażające” Wrocław?

Nie ma żadnych helikopterów zrzucających środki dezynfekujące powietrze. Absolutny fake.

Co z parkingami Park&Ride?

Parkingi park&ride przy szpitalach będą do dyspozycji personelu medycznego.

Czy będzie coś takiego jak dezynfekcja miasta?

Cały czas to się dzieje – zdezynfekowaliśmy wszystkie żłobki, sukcesywnie czyścimy specjalistycznym sprzętem przedszkola, szkoły. Ale także części wspólne w budynkach komunalnych i tych należących do naszej spółki TBS. Mamy podpisane kontrakty z dwoma firmami, które w każdym momencie mogą na zlecenie ratusza odkazić wskazane przestrzenie.

Gdzie mogą udać się pielęgniarki pracujące z pacjentami zakażonymi jeśli mają w domu starsze osoby i nie chcą wracać do swego domu?

To są kompetencje wojewody i sanepidu, aby zapewnić lokal takim osobom, w takiej sytuacji trzeba się skontaktować z odpowiednimi organami.

Czy może zaistnieć taka sytuacja że ze względu na brak składu komisji we Wrocławiu mogą się nie odbyć wybory?

Jest to na głowie komisarza wyborczego. To on musi znaleźć kandydatów do komisji – przy czym kandydaci muszą się zgodzić!

Aby widzieć skalę problemu  - na teraz zgłosiło się na członków komisji we Wrocławiu około 90 osób. czyli moglibyśmy obsadzić 10  komisji! Przypominam – mamy ich do obsadzenia 309.

Co z karnetami do aquaparku?

Karnety zostaną przedłużone o tyle dni, przez ile obiekt będzie zamknięty. Karnetów nie trzeba zwracać, nie tracą ważności, Chyba że ktoś uzna, że nie chce czekać, a potrzebuje gotówki, otrzyma przelew zwrotny.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl