wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:02

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Europa luzuje obostrzenia, ale nie rezygnuje ze szczepień. Koronawirus na świecie

Od 1 lutego 2022r. krótsza ważność Europejskiego Certyfikatu Covidowego do 9 miesięcy, a nie – jak dotychczas – na rok. Europa luzuje również obostrzenia, ale nie rezygnuje ze szczepień. Raport Biura Współpracy z Zagranicą Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Reklama

Ważność paszportu covidowego

1 lutego zmienił się nie tylko termin ważności UCC. Ministrowie spraw europejskich uzgodnili bowiem zniesienie epidemicznych ograniczeń w podróżach wewnątrz Wspólnoty. Od lutego ważny unijny certyfikat covidowy (UCC) powinien więc zapewniać swobodny przepływ bez dodatkowych ograniczeń, z wyłączeniem obszarów o bardzo wysokim poziomie rozprzestrzeniania się wirusów.

3 lutego 2022 komisja Europejska zapowiedziała zmiany swoich rekomendacji dot. działania paszportów covidowych czyli CCE. Pierwotnie paszporty miały być używane do czerwca 2022 roku w UE, wg najnowszych propozycji termin rezygnacji z paszportów covidowych to czerwiec 2023 roku.

Przed udaniem się w podróż koniecznie trzeba sprawdzić warunki wjazdu/wyjazdu na stronach MSZ państw. 

  • Wszystkie szczegółowe i aktualne informacje dotyczące podróżowania po Europie i Unijnego Certyfikatu Covid dostępne są na prowadzonej przez UE stronie https://reopen.europa.eu/pl
  • na stronach polskiego rządu.
  • Informacje na temat sytuacji wirusowej w każdym kraju znajdziemy na stronie prowadzonej przez Agencję UE.

W większości krajów rezygnuje się z obostrzeń ale nie ze szczepień

Jak przestrzega dr Fauci z USA, musimy być przygotowani na nowe wirusy.SzwecjaNa poniedziałkowym posiedzeniu nadzwyczajnym rząd zniósł wszelkie restrykcje dot. wjazdu do Szwecji z krajów UE/EOG i krajów nordyckich.

Oznacza to, że od 9 lutego można podróżować do Szwecji ze wszystkich ww. krajów bez konieczności okazania paszportu covidowego lub negatywnego wyniku testu na koronawirusa. W odniesieniu do pozostałych krajów do 31 marca nadal będą obowiązywać ogólne obostrzenia dot. wjazdu na terytorium Szwecji.

W przeciwieństwie do większości krajów europejskich szwedzkie władze nie wydały ogólnej rekomendacji dot. szczepień przeciwko Covid-19 dla dzieci w wieku 5-11 lat.

Wielka Brytania

Od 11 lutego Anglia luzuje obostrzenia dotyczące wjazdu do kraju. Osoby zaszczepione będą musiały wypełnić jedynie formularz lokalizacji. Niezaszczepieni będą musieli testować się przed i po przyjeździe, ale bez obowiązku kwarantanny. 

Całkowite zakończenie obostrzeń krajowych planowane jest na 24 marca.

Szwajcaria

Od 22 stycznia 2022 Szwajcaria poluzowała zasady wjazdu. Osoby zaszczepione przeciw COVID-19 i ozdrowieńcy nie potrzebują już negatywnego wyniku testu PCR, przy przekroczyć granicę państwa.

Znika też obowiązek wykonywania testu w czwartym i siódmym dniu pobytu. Formularz PLF należy wypełnić tylko w przypadku podróży lotniczych lub długodystansowych przejazdów autobusowych. 

Norwegia

Władze  Norwegii dostosowały krajowe certyfikaty covidowe do unijnych kryteriów - od 10 lutego, podobnie jak UCC, te norweskie będą ważne krócej, 270 dni. Obostrzenia mogą być nakładane przez władze samorządowe. Każdego turystę obowiązuje karta lokalizacji.

Znikają testy na granicach dla osób, które legitymują się UCC.

Niemcy

Perspektywę wcześniejszego złagodzenia restrykcji w związku z koronawirusem. "Wierzę, że przed Wielkanocą będziemy znacznie luzować obostrzenia" powiedział Minister Lauterbach.

Od wtorku, 8 lutego w kilkuset aptekach rozpoczną się szczepienia przeciw Covid-19. Stowarzyszenie oczekuje również, że liczba aptek uczestniczących w programie będzie sukcesywnie rosła. Szczepionka Novavax zalecana dla osób powyżej 18. roku życia

TUI spodziewa się intensywnego lata i chce spłacić pomoc finansową od państwa.

Po otwarciu Berlinale w czwartek wieczorem, w piątek rozpoczyna się prawdziwy festiwal w specjalnych warunkach sanitarnych. 

Hiszpania

Wszystkie wskaźniki szóstej fali covid w Hiszpanii spadają. Zachorowalność wynosi 2564 na 100 000 mieszkańców w ciągu 14 dni i jest już niska we wszystkich grupach wiekowych. W 17 wspólnotach autonomicznych zmniejsza się liczba codziennych diagnoz, hospitalizacji oraz liczba osób przyjmowanych na oddziały intensywnej terapii. 

Pandemia wywarła druzgocący wpływ na branżę turystyczną Hiszpanii.

Francja

Od 28 lutego Francja znosi obowiązek noszenia maseczek ochronnych w przestrzeniach zamkniętych, do których obowiązuje wstęp za okazaniem paszportu szczepionkowego. Maski nadal będą obowiązkowe w środkach transportu zbiorowego.

Do ewentualnego zniesienia paszportów covidowych mogłoby dojść najwcześniej pod koniec marca – na początku kwietnia. 

W wielu francuskich miastach formują się tzw. „konwoje wolności” (na wzór konwoju utworzonego przez kierowców ciężarówek w Kanadzie, który od ponad tygodnia blokuje ulice Ottawy), które planują ruszyć na Paryż oraz Brukselę, żeby domagać się od władz krajowych i unijnych rezygnacji z obostrzeń, m.in. obowiązkowych szczepień czy paszportów covidowych limitujących dostęp do miejsc publicznych dla osób niezaszczepionych.

Finlandia

Do 13 marca utrzymane zostaną restrykcje wjazdowe dla podróżnych spoza krajów członkowskich UE. Od 15 lutego nie będzie już wprawdzie wymagane okazanie negatywnego wyniku testu na koronawirusa, jednak warunkiem wjazdu na terytorium Finlandii będzie – co do zasady – dowód pełnego zaszczepienia lub przebycia Covid-19.

Fiński rząd zapowiedział, że z końcem lutego przestanie obowiązywać zalecenie dot. pracy zdalnej. 

Dania

Według dyrektora Duńskiej Agencji Kontroli Zakażeń (SSI) Henrika Ulluma statystyki pokazują, że zaczyna działać odporność nabyta po przechorowaniu COVID-19 oraz w wyniku szczepienia.

Wciąż jednak rośnie liczba hospitalizacji wśród zakażonych koronawirusem. Utrzymuje się względnie niska liczba pacjentów na oddziałach intensywnej terapii.

Czechy

COVID-19 zostanie uznany za zwykłą chorobę zakaźną. Rząd podjął decyzję o zniesieniu od 18 lutego większości środków przeciwpandemicznych. W marcu wstęp na imprezy publiczne będzie znów nieograniczony. "Od 1 marca obowiązywać będzie niewiele restrykcji – w zasadzie tylko noszenie maseczek ochronnych" – ogłosił w środę (9 lutego) premier Petr Fiala.

Lekarze w czeskim Kolinie stosują laseroterapię w leczeniu osób z post-covidową chorobą płuc. Pomogli w ten sposób 180 pacjentom, podał serwis informacyjny iDnes. Czeska służba zdrowia była jedną z pierwszych w Europie, która wdrożyła tę metodę  w leczeniu zespołu post-covid i zapalenia płuc wywołanego przez wirusa.

Austria

Od 24 stycznia 2022 podróżujący do Austrii nie muszą okazywać potwierdzenia negatywnego wyniku testu na koronawirusa, o ile otrzymali dawkę przypominającą szczepienia. Zaszczepieni bez dawki przypominającej nadal muszą okazać negatywny wynik testu PCR. 

Austria ustaliła ważność certyfikatów szczepienia po 2 dawkach szczepionki na 6 miesięcy, a po 3 dawkach - na 9 miesięcy. Certyfikat u młodzieży 12-18 lat zachowuje ważność przez 210 dni. Dzieci poniżej 12 lat nie muszą okazywać certyfikatów szczepienia.

Od 12 lutego w sklepach detalicznych przestanie obowiązywać zasada 2G, co oznacza, że także osoby niezaszczepione i nieozdrowiałe będą mogły z nich korzystać.

Od 19 lutego w gastronomii i turystyce ma powrócić zasada 3G, czyli restauracje, stoki narciarskie i inne atrakcje turystyczne staną się dostępne także dla osób bez szczepienia i statusu ozdrowieńca, a jedynie z negatywnym wynikiem testu na koronawirusa.

Od połowy marca 2022 zaszczepienie będzie obowiązkowe dla wszystkich mieszkańców Austrii.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl