wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

13°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Koronawirus: działania Wrocławia [RAPORT 23 KWIETNIA]

Koronawirus: działania Wrocławia [RAPORT 23 KWIETNIA]

Małgorzata Wieliczko ,

– Dziś, podobnie jak chyba wszystkie samorządy w Polsce, otrzymałem mejla, wysłanego o 1.40 w nocy z wezwaniem do udostępnienia danych ze spisu wyborczego. Mejl podpisany był „Poczta Polska”. Oczywiście tych list nie udostępniłem. Nie znajduję podstawy prawnej takiego działania – to m.in. powiedział prezydent Jacek Sutryk w kolejnym swoim raporcie.

Reklama

Najpierw jednak, tradycyjnie...

Statystyka

Dolny Śląsk

1212 – liczba zakażonych (wzrost o 68 od 22.04)

36 – liczba zgonów (bez przyrostu)

Polska

10 511 – liczba zakażonych (wzrost o 343 od 22.04)

454 – liczba zgonów (wzrost o 28 od 22.04j)

1740 – liczba wyleczonych

W ciągu doby wykonano ponad 11,9 tysięcy testów.

Świat

2 645 092 – liczba zakażonych

719 339 – liczba wyleczonych

Minister zdrowia o epidemii

Prezydent Wrocławia odniósł się do wypowiedzi ministra Szumowskiego, który powiedział:

– To co mogę dziś powiedzieć z całą pewnością to, to że jesteśmy jeszcze przed szczytem zachorowań, i to, że jednak tą skalę zachorowań udało nam się wypłaszczyć.Jaka będzie więc taktyka na najbliższe miesiące? Szumowski wskazuje na to, że „COVID-19 nie jest jedyną chorobą, na którą będą chorować i od której będą umierać ludzie. Dlatego jak najszybciej musimy odmrozić system ochrony zdrowia i wznowić opiekę oraz zabiegi w innych dziedzinach medycyny. W innym przypadku czekają nas dramaty wcale niezwiązane z koronawirusem. Taki swoisty plan ponownego otwarcia służby zdrowia powstaje – tłumaczył szef resortu zdrowia.

Oburzenie wśród lekarzy

Jacek Sutryk podkreślił, że koronawirus w Polsce potęguje napięcie na linii lekarze – Ministerstwo Zdrowia. Ci pierwsi są oburzeni presją na przeprowadzenie wyborów prezydenckich. Prezes stowarzyszenia Porozumienia Chirurgów SKALPEL Krzysztof Hałabuz wspomina o możliwym pozwie przeciwko państwu, a także o warunkach koniecznych do przygotowania i przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych w dobie epidemii koronawirusa. Prezydent Sutryk zacytował w tym miejscu wypowiedź prezesa Hałabuza:

– Tych kopert nie będzie można dotknąć przez kilka dni. Badania wykazują, że koronawirus utrzymuje się na papierze nawet kilkadziesiąt godzin. Państwo chce ozonować koperty z głosami, ale czy państwo jest na to gotowe?

Do kwestii wyborów, zapowiedzianej w wypowiedzi na poczatku tego raportu, prezydent powrócił ponownie w dalszej części swojej codziennej relacji.

Co się dzieje w Niemczech, Francji i Wlk. Brytanii

Jacek Sutryk zauważa, że od trzech dni utrzymuje się w Niemczech silna tendencja wzrostowa, jeśli chodzi o zakażenie koronawirusem. W ciągu ostatniej doby wykryto 2 tys. 352 infekcje, a 215 osób zmarło. Kanclerz Angela Merkel zaapelowała do Niemców, aby wykazali się wytrwałością i zdyscyplinowaniem, by przetrwać pandemię COVID-19, która jest „wciąż na początku”.

Minister spraw wewnętrznych Francji poinformował zaś, że po zniesieniu kwarantanny utrzymane zostaną kontrole graniczne, a przemieszczanie się będzie nadal poważnie ograniczone. Prezydent Macron poinformował, że powrót do szkół po 11 maja będzie przewidziany dla chętnych.

– A co z naszymi szkołami – pyta prezydent Sutryk i wyjaśnia, że wciąż czekamy na komunikat Ministra Edukacji.

Interesujące są też wiadomości z Wielkiej Brytanii, ponieważ naukowcy z Oksfordu rozpoczynają testy szczepionki na ludziach. Do połowy maja przyjmie ją 500 osób. Uczeni jej szanse na sukces oceniają na 80 procent. Będzie to największa próba z dotychczasowych badań na ludziach. 

Wrocławscy naukowcy także działają

Zespół naukowców Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu pod kierunkiem prof. Grzegorza Mazura będzie badał, czy osocze ozdrowieńców może pomóc w leczeniu chorych na COVID-19. Pierwsze pobranie osocza od osoby wyleczonej zaplanowano na 24 kwietnia. – Czekamy na dobre wieści! – ma nadzieję prezydent Sutryk.

Miasto pomaga nadal

– W Centrum Zarządzania Kryzysowego, można powiedzieć, że dzień jak co dzień, pomagamy! Dzisiaj pakiet środków ochrony osobistej przekazaliśmy naszym strażnikom miejskim, oni zazwyczaj są w bezpośrednim kontakcie z tymi, którym pomagają – wyjaśnia prezydent Sutryk.

Miasto przekazało funkcjonariuszom 3000 rękawic, 3000 maseczek ochronnych, 100 litrów płynu do dezynfekcji, 100 przyłbic ochronnych.

Centrum Chorób Serca – pacjentom i lekarzom

Działające w USK Centrum Chorób Serca postanowiło udostępnić zarówno pacjentom, jak i lekarzom rodzinnym, platformę umożliwiającą bezpieczny, zdalny kontakt z lekarzem Centrum, dzięki której możliwa będzie kwalifikacja do hospitalizacji i leczenia interwencyjnego w trakcie trwającej epidemii.

Konsultujący lekarz oceni podczas rozmowy telefonicznej wskazania do zabiegu, określi jego pilność i ustali termin ewentualnej hospitalizacji. – Niezbędne informacje znajdziecie na stronie usk.wroc.pl – zachęca do kontaktu prezydent Sutryk.

„Marciniak” znów pracuje

Prezydent poinformował o wznowieniu działalności przez Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Marciniaka we Wrocławiu, który ponownie przyjmuje pacjentów – funkcjonują wszystkie oddziały zabiegowe oraz SOR.

– Przypomnę, że ograniczenie funkcjonowania szpitala wynikało z wykrycia koronawirusa u jednego z pacjentów – wyjaśnia prezydent.

Wyspa Słodowa zamknięta

Na długi weekend majowy. – Wiem, że lubicie to miejsce spotkań, ale wiemy, że wyspa nie ma charakteru stricte parkowego, że tam inaczej niż w parkach spędza się czas. Wyspę zamykamy – żeby nie kusić, żeby nie zachęcać – bo tak naprawdę powinniśmy się autoizolować – mówi o decyzji władz miasta Jacek Sutryk.

O zagrożeniu suszą

Deszcz może się pojawić dopiero w maju – tak mówią prognozy długoterminowe. IMGW od 1 maja będzie przygotowywał i publikował nowy typ ostrzeżenia – przed suszą hydrologiczną. Takie ostrzeżenia będą wydawane w przypadku niskich poziomów wód albo stosownych prognoz dotyczących opadów na 10 kolejnych dni. Ostrzeżenia będą pojawiać się na Facebooku i Twitterze IMGW. Prezydent Sutryk cytuje wypowiedź Marka Gróbarczyka, ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej:

– Robimy wszystko, by wody nie zabrakło. Musimy piętrzyć rzeki. Na dzisiaj nie ma zagrożenia, że prądu może zabraknąć. Jeśli nastąpi duży ubytek wód w dużych rzekach to mogą pojawić się ograniczenia w zużyciu prądu.

Na tle UE Polska ma najmniejsze zasoby wód i stepowieje.

We Wrocławiu łapiemy deszcz!

Prezydent Sutryk informuje o podpisanych 23 kwietnia przez Wydział Wody i Energii rzędu Miejskiego kolejnych umowach na dofinansowanie w ramach programu Złap Deszcz 2020 – informacje znajdują się w BIP-ie.

– Zainteresowanie było bardzo duże i już pod koniec stycznia zamknęliśmy nabór. Mając podpisaną umowę przez Wydział, możecie zaczynać już realizować swoje ogrody deszczowe czy budować podziemne zbiorniki na deszczówkę. Urząd przeznaczył na program pół mln złotych – mówi Jacek Sutryk i dodaje: – Przypominam, że działamy z Zarządem Zieleni Miejskiej – podlewane są młode drzewa i krzewy. Część traw w parkach będzie koszona tylko 1-2 w roku. Taka spontaniczna łąka dłużej trzyma wilgoć, dłużej jest zielona, gdy przyjdzie susza. To również schronienie dla zwierząt – jeży czy ryjówek.

Coś dla czekających na prawo jazdy

Jacek Sutryk: – Mamy dobrą informację dla osób, które ubiegają się o prawo jazdy kategorii A, C lub D. Otóż od 4 maja cztery ośrodki na Dolnym Śląsku wznawiają egzaminy – to Wrocław, Legnica, Jelenia Góra i Wałbrzych. Uruchomione zostaną kursy reedukacyjne i szkolenia, jednak częstotliwość przeprowadzania egzaminów na razie się zmniejszy. Co więcej, każdy pojazd będzie po egzaminie dezynfekowany. Kierowcy będą poruszać się w rękawiczkach, a egzaminatorzy będą odpowiednio zabezpieczeni. Na razie nie mamy jeszcze oficjalnej decyzji, kiedy będą wznowione egzaminy na kategorię B.

TAT, czyli co nowego na trasie

Prezydent informuje o kolejnych peronach przystankowe na budowie TAT – powstaje przystanek autobusowo-tramwajowy przy Wyższej Szkole Bankowej na ul. Strzegomskiej. To na końcu obecnego zakresu budowy w kierunku Nowego Dworu. – Okazale się prezentuje. Będą tam zachowane najwyższe standardy dla osób niepełnosprawnych. Imponująco wygląda też budowa w okolicy wiaduktu przy ul. Smoleckiej. Tam też mamy fragmenty peronu i słupy trakcyjne – mówi Jacek Sutryk.

23 kwietnia zostały także otwarte oferty w przetargu na budowę na kolejnego etapu TAT – od Wrocławskiego Parku Biznesu do skrzyżowania ulicy Strzegomskiej z ulicą Rogowską. 

Czterech wykonawców chce budować tę trasę. Wszyscy złożyli oferty niższe niż miasto oraz MPWiK zamierzają przeznaczyć na wykonanie zadania. Najniższa oferta jest o ponad 38 mln zł tańsza. – Na realizację tego zadania mamy niemal 120 mln zł, a  najniższa cena to 81 mln zł! Teraz oferty będą sprawdzane pod kątem formalnym – wyjaśnia prezydent miasta.Powstają kolejne dwa kilometry TAT. Tramwaj i autobus wydzieloną trasą przemknie m.in. pod istniejącym wiaduktem kolejowym, estakadą Gądowianką. Dalej w dużej części trasa będzie biegła istniejącym buspasie przy ul. Strzegomskiej. – W ramach zadania przebudujemy oczywiście sieci podziemne, wybudujemy nowe przystanki i nową stację prostownikową „Nowodworska” – dla potrzeb zasilania sieci trakcyjnej. Oczywiście zadbamy o chodniki, ścieżki rowerowe, przejścia dla pieszych. Termin realizacji to 24 miesiące od podpisania umowy – wylicza Jacek Sutryk.W ramach tego zamówienia zostanie nasadzonych także na całej TAT – 765 drzew, m.in. dęby, klony, graby, jesiony, buki czy brzozy, które wykonawca będzie też pielęgnował. 

Ostatni odcinek TAT, prowadzący wzdłuż ulicy Rogowskiej jest w fazie projektowania. Zakończy się ono na przełomie 2020/2021.

Rozlicz PIT we Wrocławiu – rzutem na taśmę!

– Został ostatni tydzień na zmianę wrocławskiego adresu zamieszkania w portalu Twój e-PIT Ministerstwa Finansów, w którym zaakceptujemy nasze zeznanie podatkowe za zeszły rok – przypomina Jacek Sutryki podpowiada, jak to zrobić.

Po zalogowaniu należy wybrać opcję „Edytuj pozostałe dane”, a następnie wpisać adres zamieszkania i wybrać urząd skarbowy odpowiedni dla miejsca zamieszkania. Potem zaakceptować zmiany i wysyłać zaznanie.

– To bardzo proste i bezpłatne, można to zrobić w dwie minuty – mówi Jacek Sutryk.

Wszystko o tegorocznym rozliczeniu we Wrocławiu: TUTAJ, a także w papierowym wydaniu bezpłatnego biuletynu wroclaw.pl oraz w jego wersji elektronicznej TUTAJ 

#zostanwdomu, ale spaceruj po Wrocławiu, do kata!

– Jutro piąteczek, piątunio, ale my nie imprezujemy, nie łazimy po mieście (chyba, że w pilnych sprawach) tylko siadamy o 17.00 przed komputerem i na fanpage'u visit Wrocław czeka na nas SPRAWIEDLIWOŚĆ i ŚMIERĆ :)) Wirtualny spacer po Wrocławiu – będzie o katach, miejscach kaźni we wrocławiu i różnych średniowiecznych przestępstwach. Także nie wyłazimy, nie gromadzimy się, nie łamiemy prawa –  a kat i tak nas odwiedzi – serdecznie zaprasza prezydent.

Prezydent dziękuje 

Hani i Gabrysi, które szyją maseczki. – A teraz, moi kochani, piękna historia. Pomagać może każdy. Także najmłodsi – i tak się właśnie dzieje. Serdecznie zapraszam na Facebooka Grupa z pasją, gdzie zobaczycie, jak dwie siostry – Hania i Gabrysia razem z mamą szyją maseczki. Hania ma 6 lat, a Gabrysia 9. Wspaniałe dziewczyny, wielkie brawa! Grupa z Pasją – znajdziecie tam wiele wspaniałych akcji. Dziękuję Wam!

#PosiłekDlaSeniora. – Pewnie znacie burgerownię Pasibus z Wrocławia, która prowadzi sieć restauracji znanych już nie tylko u nas, ale też w innych miastach. Ja pamiętam, gdy mieli tylko food trucka, zwanego dziś Dziadziem, który stał zresztą w pobliżu mojego poprzedniego biura. Dziś niosą pomoc seniorom! Dzięki firmie Pasibus Wrocław dołącza do akcji #PosiłekDlaSeniora.Celem tej akcji jest zapewnienie seniorom – najbardziej narażonej grupie –pełnowartościowej całodziennej diety. Codziennie pod drzwi seniorów dostarczany jest zestaw 4 posiłków, składających się ze śniadania, zupy, dania głównego oraz podwieczorku. Posiłki są przygotowywane właśnie przez Pasibus! Jak zamówić taki posiłek? Wystarczy wpłacić odpowiednią kwotę na zrzutka.pl. Wszystkie informacje można tam znaleźć, a także na Facebooku, na profilach Pasibus i Posiłek dla Seniora

Ponownie o wyborach

To, o czym prezydent mówi na początku tego raportu, znajduje potwierdzenie w PKW:

  • W ocenie Państwowej Komisji Wyborczej podstawą do wydania danych ze spisu wyborców przez gminę może być włącznie wniosek podpisany podpisem elektronicznym przez osobę upoważnioną do reprezentowania operatora wyznaczonego. Do wniosku powinna być dołączona kopia rozstrzygnięcia organu administracji rządowej o nałożeniu na operatora wyznaczonego obowiązku, z którym wiąże się konieczność pozyskania danych ze spisu wyborców.

Jest także opinia Adama Bodnara, rzecznika praw obywatelskich:

  • Przeprowadzenie w najbliższym czasie wyborów Prezydenta RP z powodu zagrożenia koronawirusem jest niemożliwe. Wyłączne głosowanie korespondencyjne stanowi poważne zagrożenie dla praw i wolności.

Jak to oceniają zaś profesorowie z Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Jagiellońskiego i Krakowskiego Instytutu Prawa Karnego:

  • Polecenie przekazania Poczcie Polskiej S.A. spisu wyborców zawierających dane wszystkich wyborców, w celu organizacji wyborów korespondencyjnych, w stanie prawnym na dzień 23 kwietnia 2020 r. nie posiada podstawy prawnej i może nosić znamiona przestępstwa. Przestępstwem może być także przekazanie spisu wyborców (informacji chronionych) podmiotowi nieuprawnionemu.

Literacki Wrocław

– Dziś obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich UNESCO – z tej okazji ogłaszamy kolejną odsłonę Pakietu Społecznego.Strefa Kultury Wrocław i Wrocławski Dom Literatury startują z programem finansowego wsparcia dla pisarzy i tłumaczy. W naborze będą mogli wziąć udział autorzy książek lub tekstów w czasopismach literackich, którzy rozliczają podatek dochodowy we Wrocławiu i nie mają stałego źródła zarobkowania. Fragmenty ich tekstów trafią do tworzonego właśnie „katalogu wrocławskiej literatury”.Nabór startuje 1 maja, pierwsze środki przyznane zostaną jeszcze w przyszłym miesiącu. Łączna pula środków do rozdysponowania to 132 000 złotych, a jednorazowa pomoc dla jednego twórcy wyniesie 2200 złotych brutto.

– Z tej okazji warto przypomnieć, jak prezentują się liczby związane z czytelnictwem w naszym mieście, a prezentują się one naprawdę dobrze – cieszy sie prezydent Sutryk.

Aktywnie z dostępnych usług czytelniczych korzysta 135 tys. mieszkańców Wrocławia. Rejestrujemy co roku wzrost liczby  czytelników aktywnie korzystających z naszych usług. W porównaniu do ubiegłego roku przybyło nam prawie 6 tys. czytelników. W czasie epidemii koronawirusa nie zostawiamy czytelników samych w domu. Jesteśmy z nimi poprzez udostępnienie ponad 94 000 e-booków na różnych platformach: LEGIMI, EBSCO PUBLIC LIRARY, IBOOK LIBRA czy nauka języków obcych na ROSETA STONE.

Uwaga: – Wrocławianie w czasie epidemii przeczytali już ponad 2 mln 200 tys. stron e-booków – chwali się Jacek Sutryk.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl