wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:51

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Koronawirus: działania Wrocławia [RAPORT 21 KWIETNIA]

– Chciałbym rozpocząć nasze spotkanie od przypomnienia, że musimy nosić ciągle maseczki – powiedział w codziennym raporcie prezydent Wrocławia, Jacek Sutryk.

Reklama

Koronawirus w liczbach

Dolny Śląsk

  • liczba osób zakażonych koronawirusem w województwie dolnoślaskim - 1118.
  • liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją 5249,
  • liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym 1101,
  • liczba osób hospitalizowanych ze względu na podejrzenie lub potwierdzenie zachorowania na COVID-19 - 296

Polska

  • liczba zakażonych koronawirusem: 9856/401 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Na jakim etapie epidemii jesteśmy?

Politycy, ministrowie, prezydent Duda i lekarze potrafią różnić się w ocenie stanu epidemii. Np. wczoraj Andrzej Duda mówił tak: – Jesteśmy, mam nadzieję, w trakcie gasnącej już pandemii korona wirusa.

W tym samym dniu rzecznik Ministerstwa Zdrowia mówił tak: – Nadal jesteśmy przed szczytem epidemii.

Można się pogubić. A co mówią eksperci? Cytowany przez naszą lokalną Gazetę Wyborczą Jacek Klakocar, dyrektor wojewódzkiego sanepidu mówi wprost: – Na Dolnym Śląsku przekroczono już tysiąc zakażeń koronawirusem. Nasz region pod tym względem ustępuje jedynie Mazowszu i woj. śląskiemu. Jesteśmy jeszcze przed szczytem zachorowań.

Szef sanepidu zaznacza, że każdego dnia wykonuje się w naszym regionie między 600 a 800 testów. Od tygodnia jest ich więcej, dzięki współpracy z Dreznem, gdzie można sprawdzić do 200 wymazów na dobę – wspominałem Wam kiedyś o współpracy z naszym miastem partnerskim, za którą dziękuję!

Tempo rozwoju epidemii w Polsce w porównaniu do innych krajów niestety ma ciągle dużą dynamikę. Wykres co prawda nie jest tak pionowy jak w Szwajcarii i we Włoszech, natomiast prawdziwe spłaszczenie nastąpiło np. w Australii czy Niemczech

Ciągle mało testów 

Ministerstwa Zdrowia samo przyznaje, że testów wykonujemy za mało. Polska jest na 23. miejscu (czyli piątym od końca!) wśród państw Unii Europejskiej, jeśli chodzi o liczbę wykonanych testów na obecność koronawirusa w przeliczeniu na milion mieszkańców – tak wynika z analizy portalu Euractiv.

W naszym kraju do 20 kwietnia przeprowadzono nieco ponad 200 tys. testów, co daje 5397 testów na milion mieszkańców. Pamiętajmy, że tylko i wyłącznie zwiększanie liczby przeprowadzonych badań pozwoli odpowiednio ocenić sytuację epidemiologiczną i złagodzić obostrzenia.

Dobre informacje! Wrocławski szpital przy ul. Koszarowej wdraża nowy lek na koronawirusa. Remdesiwir (tak nazywa się lek), w ramach badania testowego, otrzymają pacjenci w ostrych stanach COVID-19.

Jak tłumaczy prof. Krzysztof Simon: – Nowy lek jest w tej chwili testowany na całym świecie, w ostrych stanach związanych z zakażeniem COVID-1 . Mamy go podawać w bardzo zaawansowanych stanach klinicznych u osób zakażonych tym wirusem.

Bardzo ciekawa informacja z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa: wrocławskie RCKiK zachęca osoby które przebyły zakażenie wirusem SARS-CoV-2. do oddawania osocza. Jest to ważne, ma ono posłużyć do leczenia pacjentów wciąż zmagających się ze skutkami zakażenia koronawirusem. Ważne, żeby przed przyjście do wrocławskiego RCKiK się telefonicznie zarejestrować pod numerem 71 37 15 824 [GRAFIKA] lub mailem. Wiemy, że zgłosiło się już kilkanaście osób, to super!

W sumie, w całej Polsce blisko 1300 osób zostało wyleczonych z COVID-19 – tak wynika z danych resortu zdrowia dzisiaj przedstawionych.

Nowe izolatorium we Wrocławiu

We Wrocławiu powstanie kolejne izolatorium dla osób u których lekarze podejrzewają lub potwierdzili zakażenie koronawirusem. Jak poinformował urząd wojewódzki, osoby które nie będą wymagały leczenia szpitalnego, będą mogły zostać zakwaterowane w Domu Studenckim „Ślężak”. Wcześniej we Wrocławiu na izolatorium został zaadaptowany hotel Wieniawa przy ul. Gajowickiej. Na Dolnym Śląsku na podobnych zasadach działają m.in. placówki w Obornikach Śląskich i Bolesławcu.Wojewoda uruchomił kolejne dwa zespoły pobierające wymazy na Dolnym Śląsku. Ratownicy dojeżdżają do domów i pobierają próby do testów na koronawirusa. To dobry sygnał, dziękuję za te działania.

Pomoc dla dolnośląskich przedsiębiorców

Dobre wiadomości z urzędu marszałkowskiego - dzięki unijnym środkom samorząd wojewódzki przeznaczy miliard złotych na pomoc przedsiębiorcom - także z Wrocławia:

  • pakiet dedykowany mikro, małym i średnim przedsiębiorstwom, m.in. w postaci pożyczek, poręczeń czy dopłat do wynagrodzeń.
  • więcej informacji na temat możliwości skorzystania z pakietu można znaleźć na stronie dolnoslaskipakiet.pl.

Dzieje się we Wrocławiu 

  • Rozpoczęliśmy czwartą dezynfekcję przystanków (wiata plus ławka). Działaniem służb miejskich i agencji zewnętrznych objęto w sumie 735 przystanków
  • Dezynfekcja parkomatów - codziennie klawiatura i panel dotykowy w 291 parkomatach są odkażane.
  • Dezynfekcja przycisków w sygnalizacji wzbudzanej – ruszyła kolejna, cotygodniowa dezynfekcja 393 przycisków na 64 skrzyżowaniach.
  • Centrum Zarządzania Kryzysowego pomaga cały czas. Dziś przekazano rękawice, maseczki i płyny dezynfekcyjne dla Wydziału Kultury UM, który rozdysponuje te środki Wrocławskim Instytucją Kultury oraz Wrocławskim Bibliotekom Publicznym (od początku epidemii przekazano: 5.000 rękawic ochronnych, 1.000 maseczek, 260 litrów płynu do dezynfekcji, 100 przyłbic ochronnych.
  • Straż miejska rozdała już 1473 maseczki seniorom.

Opiekunki ze żłobków szyją maseczki

Pamiętacie? Mówiłem Wam, że nasze opiekunki ze żłobków uszyły ponad 1000 maseczek... ale w szycie zaangażowane są również nasze placówki edukacyjne, szkoły i przedszkola. Szycie maseczek organizuje m.in. Szkoła Podstawowa nr 58 z ulicy Składowej, Przedszkole nr 141 z Hallera, Przedszkole nr 52 z ulicy Łączności i Przedszkole nr 56 z Wałbrzyskiej.Maseczki szyte przez naszych pracowników i ich rodziny trafiają do szpitali. Maseczki szyje też kilkunastu pracowników Wrocławskiego Centrum Integracji - naszej jednostki miejskiej. Szyte przez nich maseczki trafiają do opiekunek Stacji Ekumenicznej oraz Policji.Bardzo dziękuję. Swoją drogą Wrocław jest pełen utalentowanych krawcowych i krawców. Wasze maseczki są piękne, a co najważniejsze - potrzebne. 

Park&ride otwarte dla kierowców

Przypominam, że wszystkie parkingi P&R są ogólnodostępne, szlabany są podniesione i do korzystania z nich nie jest wymagany ważny bilet na miejską komunikacją zbiorową (24 godzinny kupiony za pomocą aplikacji lub urbancard).

Susza nie odpuszcza

Ostatni raz więcej padało w lutym, zima była raczej sucha i bezśnieżna. Zapasy wody w glebie są bardzo nikłe. Dlatego Zarząd Zieleni Miejskiej już podlewa młode drzewa, krzewy i rabaty. Jednocześnie na tych samych co w ubiegłym roku skwerach i parkach - pozostawimy kwietne łąki. To także antidotum na suszę i zalecenie naukowców, którzy podkreślają pozytywny wpływ takich działań zapobiegających erozji gleby, sprzyjających obniżeniu temperatury. Kosić natomiast będziemy oczywiście w pasach drogowych i wszędzie tam gdzie ma to wpływ m.in. na bezpieczeństwo. Lasy i parkiPozostając przy temacie suszy: kochani, jeżeli już wybieracie się na spacer do lasu czy parku to proszę Was – ostrożnie z ogień. Jedna iskra, jeden niedopałek papierosa może sprawić że spłoną hektary. Rośliny, zwierzęta. Bardzo Was proszę o rozwagę. Bądźcie odpowiedzialni!Ogród JapońskiDrodzy – parki, bulwary i skwery na terenie naszego miasta są otwarte, jednak wyjątkiem jest Ogród Japoński – dość ciasna przestrzeń tego miejska i kolejka po bilety - nie możemy ryzykować kolejnych zakażeń, zdrowie jest najważniejsze, dlatego na razie Ogród Japoński zostaje zamknięty. Jednak, aby choć trochę przypomnieć sobie to piękne miejsce organizujemy wirtualne zwiedzanie. W środę godzinie 17:00 zapraszam na wirtualny spacer z przewodnikiem - transmisja na Visit Wrocław i Zielonym Wrocławiu.Schronisko dla zwierzątW naszym schronisku dla zwierząt ponownie ruszyły adopcyjne psiaków. Zmieniona została trochę procedura – jest bardziej zdalna. Zwierzęta, które aktualnie szukają domów, będą na bieżąco ogłaszane na oficjalnym profilu schroniska na facebooku oraz na stronie internetowej w zakładce adopcyjnej każdego z nich www.schroniskowroclaw.pl.

Inwestycje we Wrocławiu

Ruszamy z kolejnym etapem prac przy ulicy Pęgowskiej. W związku z tym, od jutra pętla autobusowa na osiedlu Świniary, z której korzystają linie 105 i 246, zostanie czasowo przeniesiona z ulicy Pęgowskiej na ulicę Zaziębie przy skrzyżowaniu z ulicą Pęgowską i Mikory. Przebudowa dawnej drogi wojewódzkiej 342 to największa obok TAT i budowy tramwaju na Popowice inwestycja prowadzona obecnie w mieście.Przebudowujemy wlot do Wrocławia od strony Pęgowa i Obornik Śląskich, w sumie 5 kilometrów dróg i instalacji podziemnych (wodociągów, kanalizacji, MKT, energetyki). Budujemy chodniki, ścieżki rowerowe, oświetlenie, przejścia dla pieszych. Na wspomnianej ulicy Pęgowskiej oraz Zajączkowskiej budujemy kanalizację sanitarną wraz przyłączami. Dzięki m.in. tym pracom mieszkańcy Świniar w niedalekiej przyszłości nie będą musieli korzystać z szamb.Cała inwestycja kosztuje aż ponad 75 milionów złotych!

Grow Green na Ołbinie

Serdecznie pozdrawiam Panią Mirosławę i Pana Piotra, którzy przysłali mi zdjęcie. Już mogą sobie miło spędzić czas, i zaczerpnąć powietrza na swoim podwórku. Jak powiedzieli: - Teraz jest pięknie i bardzo dziękujemy. Wcześniej samochody parkowały gdzie chciały, strasznie się kurzyło, a jak spadł deszcz to było błoto.To jest jedno z 6 podwórek, które zostały zagospodarowane z wykorzystaniem zieleni. Mieszkańcy zyskali miejsce do odpoczynku i nową infrastrukturę - ławki, kosze na śmieci, wiaty rowerowe i śmietnikowe porośnięta pnączami. Uporządkowaliśmy parkowanie - zarówno miejsca parkingowe jak i ciągi komunikacyjne są wykonane z półprzepuszczalnych nawierzchni, które pomagają w zagospodarowaniu deszczówki. Woda, której nie wchłonęły nawierzchni spływa do ogrodów deszczowych.Drodzy – ruch to zdrowie. Dzięki dobrej kondycji łatwiej będziemy przechodzić choroby – także koronawirusa. Dlatego w czasach kiedy odwoływane są imprezy sportowe, kiedy dzieci nie chodzą do szkół a my wszyscy powinniśmy zachować odpowiedni dystans, musimy znaleźć nowe sposoby na to żeby dbać o kondycję, a przy okazji mieć z tego dużo radości i poczucie przynależności do społeczności. Właśnie dlatego wrocławska Fundacja V4SPORT, wspólnie z dwiema globalnymi organizacjami postanowiła zorganizować Globalną lekcję WF Online i ustanowić tym samym Rekord Świata. START JUTRO o 14.30! Wrocław będzie ćwiczył równolegle z Nowym Jorkiem, Londynem, Perth I Tokyo. Szczegóły na fb Vision4Sport. Do dzieła!Do apelu o noszenie maseczek dołączyło ważne miejsce na kupieckiej mapie miasta – Centrum Handlowe Arena. W ostatnim czasie przed wejściem do Centrum, krasnal, który mieszka obok Areny miał na sobie maseczkę. I my także o tym pamiętajmy.

Rozlicz PIT we Wrocławiu

Wspominałem Wam już o tym, że PIT rozlicza mniej więcej co drugi mieszkaniec. Zaledwie. Zmieńmy to! Na portalu Twój e-PIT wystarczy wpisać swój wrocławski adres zamieszkania. Nie trzeba się meldować we Wrocławiu, żeby się tu rozliczać. Dlaczego warto?

  • Już dochód od 10 rozliczających się osób to równowartość np. nowej wiaty przystankowej.
  • Dzięki 16 osobom możemy utrzymać mieszkańca DPS-u przez cały rok.
  • Dochód za PIT od 50 osób to równowartość utworzenia siłowni plenerowej.
  • Roczne utrzymanie Parku Południowego to z kolei równowartość dochodów z PITów 130 osób.

To tylko obrazowe przykłady, które pokazują, jak dużo mogą znaczyć dla Wrocławia Wasze PIT-y. Warto pamiętać, że znaczna część dochodów z podatku dochodowego trafia na bieżące utrzymanie miasta. Stąd też hasło tegorocznej kampanii PITowej – Od Ciebie zależy Wrocław jaki znasz i lubisz.

Podziękowania

Koncern BSH wznowił produkcję we wrocławskich fabrykach. Zapewniono wszystkie niezbędne środki bezpieczeństwa, przeprowadzana jest regularna dezynfekcja miejsc i narzędzi pracy. Co ważne i za co dziękuje to akcja #BOSHwPOGOTOWIU – czyli pomoc przekazywana szpitalom. Przekazują pralki, pralko-suszarki, kuchenki mikrofalowe, czajniki – wartość sprzętu to 1 mln zł! Brawo!Fortum sfinansował zakup 10 000 zestawów służących do pobierania próbek wskazujących na obecność w organizmie koronawirusa. Testy trafią do Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Taki zestaw składa się ze specjalnej szpatułki do wymazów z jamy nosowo-gardłowej oraz probówki z odpowiednim roztworem do przechowywania i transportowania próbek do laboratorium. Brawo!Dziękuję Grupie AB, za komputery dla szpitala na ul. Koszarowej, telefony komórkowe dla osób, które przebywają na oddziałach zakaźnych, 2 respiratory wraz z osprzętem.Firmie Hasco-Lek - za produkt biobójczy do wielu instytucji (m.in. Centrum Onkologii Dziecięcej Przylądek Nadziei, Domów Pomocy Społecznej, Uniwersyteckiego  Szpitala Klinicznego czy dla Dolnośląskiego Centrum Chorób Płuc przy ul. Grabiszyńskiej, oraz dla placówek spoza Wrocławia. Dziękuję firmie Haston City Hotel – za posiłki dla lekarzy przy ul. Borowskiej i ul. Koszarowej.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl