wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:51

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Klimat i przyroda
  4. Zwierzęta we Wrocławiu
  5. Wrocław na cztery łapy
  6. Gekony Henkela urodziły się w Zoo Wrocław
Gekony Henkela urodziły się w Zoo Wrocław Fot. Zoo Wrocław

Gekon Henkela to zagrożony wyginięciem gatunek, którego hodowlę zachowawczą od dwóch lat prowadzi wrocławskie zoo. Ten endemit Madagaskaru, uważany jest za trudny w hodowli. Tymczasem wrocławski ogród doczekał się już trzech młodych w tym roku i czeka na kolejne.

Reklama

Zoo Wrocław zajmuje się hodowlą tego gatunku od września 2018 r. Pierwsze młode pojawiły się tu w sierpniu 2019 r., a od tego czasu doczekano się dziesięciu osobników. Najmłodszy gekon wykluł się 11 marca.

– Gekony Henkela to bardzo trudny w hodowli gatunek. Wymaga utrzymywania odpowiedniej temperatury w terrarium, wysokiej wilgotności oraz odpowiedniego oświetlenia. Powtarzalność procesu rozmnażania oznacza, że odnieśliśmy sukces - zwierzęta mają dobre warunki i dobrze się czują – mówi Radosław Ratajszczak, prezes wrocławskiego zoo.

O gatunku

Te endemiczne jaszczurki Madagaskaru prowadzą nadrzewny tryb życia. To powoduje ich wymieranie w środowisku naturalnym, bo wycinki lasów są na Madagaskarze powszechne. Szacuje się, że wylesienie sięga tam 80%. Dodatkowym zagrożeniem są odłowy na rzecz handlu do domowych hodowli. Gekon Henkela ma  status zagrożonych wyginięciem w naturze. Hodowla w ogrodach zoologicznych to szansa na jego przetrwanie.

Fot. Zoo Wrocław

Samce osiągają nawet 29 cm długości. Zamieszkują deszczowe lasy Madagaskaru, gdzie prowadzą głównie nocny tryb życia. Większość życia przedstawiciele tego gatunku spędzają na drzewach, a na ziemię schodzi właściwie tylko samica by złożyć i zamaskować jaja.

Uwagę zwraca także wygląd tych jaszczurek. Kształt ich ciała przypomina budowę krokodyla, ale z płaskim ogonem. Po drugie wyróżnia je maskujące ubarwienie, które potrafią zmieniać, w zależności od wahań temperatury, światła czy nastroju, chociaż nie tak znacząco, jak kameleon. Można zatem spotkać osobniki ciemnobrązowe, brązowe, żółte, szare a nawet lekko białe, jednak zawsze plamy na ich ciele są ciemniejsze od tła, a nawet czarne.

– Dorosły gekon Henkela ma dużą trójkątną głową, silne szczęki oraz barwne, wyłupiaste oczy, które przykuwają uwagę. Ich kończyny są chude i długie, lekko nieproporcjonalne do wielkości całego ciała. Cechą charakterystyczną jest duży, płaski i pofałdowany na brzegach ogon – opowiada Magda Fabiszewska-Jerzmańska, opiekun gadów we wrocławskim zoo.

#domoweZoo w każdą środę i piątek

Zoo we Wrocławiu – z powodu epidemii koronawirusa - jest nieczynne dla zwiedzających, ale proponuje ciekawą inicjatywę – nowy cykl #domoweZOO. W każdą środę i w piątek o godzinie 12.00 pracownicy pokazują na żywo na Facebooku Zoo Wrocław jedno z wyjątkowych zwierząt. W środę, 1 kwietnia bohaterami kolejnego odcinka będą żółwie.

mat. prasowe Zoo Wrocław

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl