wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:31

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Sergiusz Kmiecik: Chcesz rozwijać swoje osiedle? Wybierz radnego
Kliknij, aby powiększyć
Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia Fot. UM
Sergiusz Kmiecik, przewodniczący Rady Miejskiej Wrocławia

17 października wybory do wrocławskich rad osiedli. Do głosowania zachęcają radni miejscy, którzy w czwartek (14 października) przy Galerii Dominikańskiej w mobilnym punkcie informacyjnym będą informować i zachęcać mieszkańców do oddania głosu. O tym, dlaczego warto zagłosować z przewodniczącym Rady Miejskiej Wrocławia Sergiuszem Kmiecikiem rozmawia Anna Aleksandrowicz.

Reklama

Rady osiedli zarządzają środkami finansowymi przyznanymi osiedlom z budżetu miasta. Mogą też wnioskować o dodatkowe środki w ramach programów społecznych i infrastrukturalnych. Masz pomysł, co warto poprawić i czego brakuje na waszym podwórku? Zagłosuj na swojego kandydata. Z przewodniczącym Rady Miejskiej Wrocławia Sergiuszem Kmiecikiem, rozmawia Anna Aleksandrowicz.

Dlaczego wrocławianie powinni wziąć udział w głosowaniu do rad osiedli?

Ja namawiam do tego z całego serca. Po pierwsze: to swoiste święto demokracji. Każdy z nas może wybrać reprezentanta ze swojego osiedla, bloku, a czasem klatki schodowej. Po drugie: wybranych w wyborach osiedlowych – w przeciwieństwie do posłów, senatorów czy nawet radnych miejskich – spotykać będziemy nie na umówionym spotkaniu w biurze, ale w najbliższym otoczeniu, bo to przecież sąsiedzi, którzy słuchają naszych potrzeb. I tak, w sprawie braku oświetlenia, połamanej ławki czy dziury w drodze możemy interweniować na bieżąco w siedzibach Rad Osiedli.

Jakie są główne różnice w kompetencjach radnego miejskiego a osiedlowego?

Radny osiedlowy to przedstawiciel bardzo lokalnej społeczności. Jeśli wybierzemy osobę prężną w działaniu, to szybko zobaczymy tego efekty. Pamiętajmy, że Wrocław uruchomił pilotażowy program  funduszu osiedlowego. W sumie 48 rad osiedli ma do wydania na inwestycje i remonty 40 mln zł. Rady osiedlowe to jednostki pomocnicze. Nie tworzą wprawdzie prawa lokalnego, ale pełnią ważną rolę w opiniowaniu działań organów gminy. Posiadają także kompetencje do przedstawiania inicjatyw uchwałodawczych.

https://www.wroclaw.pl/portal/wybory-do-rad-osiedli-2021-serwis-specjalny?utm_source=wroclaw.pl&utm_campaign=weather&utm_medium=banner""

Z jakim zagadnieniem można zwrócić się do rady osiedlowej, a z jakim do Rady Miejskiej?

Z każdą kwestią dotyczącą usprawnienia, polepszenia, upiększenia Wrocławia można zwrócić się zarówno do radnego osiedlowego, jak i miejskiego. Pamiętajmy jednak, że radni miejscy muszą ważyć jednakowo interes wszystkich wrocławian,  a radni osiedlowi z definicji są bliżej lokalnych problemów.

W informowanie o wyborach osiedlowych włączają się radni miejscy

W czwartek (14 października) w godzinach od 8.00 do 12.00 przy stacji Wrocławskiego Roweru Miejskiego obok wejścia głównego do Centrum Handlowego Galeria Dominikańska (na rogu ulic Oławskiej i bł. Czesława) stanie mobilny punkt informacyjny, przy którym wrocławscy radni miejscy będą informować i zachęcać mieszkańców do oddania głosu w najbliższą niedzielę.

Na miejscu będą do dyspozycji materiały informacyjne, ulotki oraz najnowsze wydanie biuletynu miejskiego wroclaw.pl, poświęcone zbliżającym się wyborom.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl