wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

2°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:50

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Wrocław się szczepi
  4. Koronawirus we Wrocławiu [SERWIS SPECJALNY]
  5. Aktualności
  6. Aktualne działania Wrocławia [RAPORT 30 MAJA]

Od dzisiaj kolejny etap luzowania obostrzeń, min, zniesienie limitów w sklepach czy restauracjach oraz nieobowiązkowe zasłanianie ust i nosa na wolnym powietrzu. – Mimo tych poluzowań bardzo Was proszę – korzystajcie z otwartych obiektów, ale rozsądnie, po prostu dbajcie o siebie – apeluje prezydent Wrocławia Jacek Sutryk, który na dzisiejsze spotkanie zaprosił do wrocławskiego aquaparku. Aquapark będzie otwarty dla gości od 6 czerwca.

Reklama

Statystyki

Dolny Śląsk

  • Liczba zakażonych: 25 nowych przypadków (łącznie 2581) 

Polska

  • Liczba zakażonych: 415 nowych przypadków (łącznie 23 571 tys.)
  • Liczba zgonów: 10 (łącznie 1 061) 

W ciągu ostatniej doby wykonano 25.6 tys. testów

ŚWIAT

  • USA przekroczyło barierę 100 tys. zarejestrowanych zgonów na COVID-19. Żaden z krajów świata nie zanotował aż tylu ofiar – następna jest Wielka Brytania, gdzie za zmarłe z powodu zakażenia koronawirusem uznano 37 tys. osób. Od początku epidemii 40 mln osób złożyło wniosek o zasiłek dla bezrobotnych. To największy kryzys bezrobocia w historii Stanów Zjednoczonych.
  • Korea Południowa – znów zamykane są muzea, parki i galerie sztuki. Po wykryciu 79 przypadków SARS-CoV-2 koreańskie władze zdecydowały się na ponowne zamknięcie obiektów użyteczności publicznej w Seulu na co najmniej dwa tygodnie.
  • Dania: po ponad miesiącu działania duńskich szkół i przedszkoli dane wskazują, że powrót dzieci nie spowodował ponownego wzrostu zachorowań. Dania była pierwszym krajem, który na powrót otworzył szkoły – już 15 kwietnia. Po pięciu tygodniach nauki zakażenia wśród dzieci i młodzieży systematycznie spadają. Do podobnych wniosków doszli epidemiolodzy z Finlandii, która otworzyła szkoły w połowie maja.
  • 106-latka z Lombardii została wyleczona z koronawirusa. Chorowała miesiąc.

Polska

Od dzisiaj wchodzą w życie nowe wytyczne rządu:

  • Przestrzeń otwarta – zniesiono obowiązek zasłaniania ust i nosa, jeśli zachowany jest 2-metrowy dystans społeczny. Maseczki nie obowiązują rodziców z dziećmi wymagającymi opieki, osób wspólnie mieszkających i gospodarujących oraz niepełnosprawnych.
  • Nadal zasłaniamy usta i nos:- w autobusach i tramwajach,- sklepach,- kinach i teatrach,- salonach masażu i tatuażu,- kościołach,- urzędach (jeśli idziesz załatwić jakąś sprawę do urzędu).
  • Sklepy, restauracje, kawiarnie i bary - zniesienie limitu przebywających w pomieszczeniach, bez ograniczeń powierzchniowych. Stoły z zachowaniem dystansu 2 m. Zakrycie nosa i ust w momencie dochodzenia do stolika.
  • Od dzisiaj dozwolone są zgromadzenia na powietrzu i koncerty plenerowe do 150 uczestników. Obowiązkowe zasłanianie ust i nosa lub zachowanie dystansu 2 metrów. 
  • Restauracje i bary hotelowe mogą być otwarte i serwować na sali posiłki gościom.
  • Kościoły bez limitu wiernych. Obowiązkowe noszenie maseczek lub dwumetrowy dystans.

Od 6 czerwca 

  • Wesela i uroczystości rodzinne dozwolone do 150 osób. Weselnicy nie muszą nosić maseczek.
  • Otwarte siłownie, baseny, kluby fitness, sale zabaw, parki rozrywki, domy kultury, teatry, czy opery. Maksymalna pojemność widowni do 50%. To od dyrektorów i właścicieli będzie zależało, czy dane miejsca się otworzą.
  • UWAGA: Dyskoteki i kluby nadal zamknięte.

– Mimo tych poluzowań bardzo Was proszę – korzystajcie z otwartych obiektów, ale rozsądnie, po prostu dbajcie o siebie. Tym bardziej, że nie brakuje takich głosów jak pana Tomasza Dzieciątkowskiego, mikrobiologa i wirusologa z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, który mówi tak: Jest za wcześnie, aby decydować się na luzowanie obostrzeń. Rozumiem, że trzeba znaleźć jakiś konsensus między zdrowiem publicznym, zdrowiem psychicznym obywateli i sytuacją gospodarczą, ale nie jestem przekonany, że ten moment jest dobry – apeluje prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Inne tematy

  • Wczoraj Śląsk Wrocław zremisował 1:1 z Rakowem Częstochowa. Mecz odbył się bez udziału kibiców, którzy na stadiony wrócą od 19 czerwca (zapełnienie 25 procent trybun). Śląsk będzie mógł wpuścić około 10 tysięcy widzów.
  • W czerwcu kibice zostaną również wpuszczeni na obiekty żużlowe, wedle tych samych zasad. Co oznacza, że mecze Sparty na Stadionie Olimpijskim będzie mogło oglądać około 3 200 widzów.
  • Dziś obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Wielkie ukłony dla Was Rodzice!Dolnośląska Fundacja na rzecz Pieczy. Zastępczej „Przystanek Rodzina” ruszała dziś z ciekawą inicjatywą - pokażmy rodzinom zastępczym, że o nich pamiętamy. Każdy gest, nawet SMS, telefon czy kwiatek pozostawiony na klamce czy płocie może być w tym dniu formą podziękowania.
  • 17 czerwca (środa) otwarcie sezonu wyścigowego na wrocławskich Partynicach. Dni wyścigowych będzie w sumie 12, a ostatni 11 listopada. Jeśli sytuacja na to pozwoli, to dalsze terminy będą przesunięte na dni wolne od pracy.
  • W ramach Miesiąca Rodziny, wydarzenia organizowanego przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, można korzystać z bezpłatnych konsultacji telefonicznych „Pomóż sobie”. To półgodzinne rozmowy z psychologami specjalizującymi się w takich tematach jak rozwój osobistym, pomoc w trudnych sprawach emocjonalnych, bezpieczeństwo dzieci w internecie oraz wsparcie w wychowaniu dzieci. Konsultacje odbywają się codziennie z wyjątkiem czwartków, są bezpłatne i trwają 30 min. Żeby z nich skorzystać wystarczy wypełnić krótki formularz. Informacje na stronie WCRS lub Facebooku WCRS.

Żłobki

Od kilu lat rekrutacja do żłobków we Wrocławiu jest ciągła, teraz trwa duży nabór na miejsca wolne od września. Jest ich niemal 3200. To są zwolnione przez starsze dzieci miejsca w żłobkach miejskich (w tym w nowym żłobku na Jagodnie) oraz w żłobkach, które wygrały w konkursach na dofinansowanie od miasta. Miasto dopłaca niemal 700 zł miesięcznie za dziecko.

Co roku liczba miejsc opieki nad dziećmi do lat trzech rośnie. W zeszłym roku w żłobkach, klubach i u opiekunów dziennych było ich 6781, a w tym roku już 7482, więc o 700 więcej.

Poziom objęcia opieką dla dzieci we Wrocławiu, które  są uprawnione  do rekrutacji wynosi 48,7% . Średnia dla Polski to 25% a dla krajów UE 35,1% (dane EUROSTATU).

CO WAŻNE: Co roku obserwujemy proces rekrutacji i razie czego dokładamy dodatkowe miejsca. W 2017 było to dodatkowych 200 miejsc, w kolejnych latach po dodatkowych 500 miejsc.

W tym roku także jesteśmy do tego gotowi. Nie wiemy jednak, jak ułoży się rekrutacja w czasie epidemii. Nikt tego nie wie, jak widzicie, dzieci do żłobków, przedszkoli i szkół chodzi na razie bardzo mało. W tym tygodniu pod opieką mieliśmy ok. 3 tysięcy dzieci (na w sumie 45 tysięcy w żłobkach, przedszkolach i szkołach).

– Dlatego zdecydowaliśmy się podjąć decyzję o ewentualnym dołożeniu dodatkowych, gdy zobaczymy w lipcu (po wynikach i po podpisaniu umów), ile osób będzie chciało ostatecznie skorzystać ze żłobków - mówi prezydent.

Przegląd inwestycji:

  • Tramwaje jeżdżą już przez wymienione rozjazdy tramwajowe na skrzyżowaniu ulicy Świdnickiej i Podwale oraz Piotra Skargi i Teatralnej.
  • Rozpoczęły się też prace w obu torach na skrzyżowaniu ulicy Piłsudskiego i Świdnickiej (od strony Dworca Głównego). 
  • Rusza pakietem udogodnień dla pieszych, rowerzystów i pasażerów. Skorzystają także restauratorzy: powstaną trzy nowe strefy ograniczonej prędkości do 30 km/h na ulicach Sądowej, św. Mikołaja oraz Świdnickiej.
  • Wkrótce rozpoczyna się remont ul. Olgi Boznańskiej – jest to łącznik, a zarazem droga do szkoły. Na odcinku od ul. Pautscha do ul. Orłowskiego poprawiony zostanie stan nawierzchni, trasa będzie doświetlona.
  • Wciąż trwają prace na ul. Hugona Steinhausa. Przypomnijmy: ponad 300 metrów nowej drogi, ponad kilometr ciągu pieszo – jezdnego, nowe zjazdy oraz nasadzenia zieleni. Prace zakończone będą w czerwcu.
  • Budujemy również nową kanalizację wraz z odwodnieniem, a tym samym nową nawierzchnię oraz oświetlenie w ciągu ul. Pakosławskiej na odcinku od ul. Rudawskiej. Blisko 300 metrów nowej drogi, także nowe chodniki oraz zjazdy, nowa zieleń.
  • Rozpoczyna się także remont 18 budynków w rejonach Przedmieścia Oławskiego, Psiego Pola i Brochowa. Usunięte zostaną stare piece, a do budynków od nowego sezonu grzewczego popłynie ciepło z sieci miejskiej, a tam, gdzie nie będzie takiej możliwości – zostaną wykonane indywidualne ogrzewania gazowe.
  • Zlecono opracowanie dokumentacji projektowych na wymianę systemu ogrzewania oraz wykonanie instalacji centralnego ogrzewania dla kolejnych 33 kamienic gminnych.

Aquapark

Na dzisiejsze spotkanie prezydent zaprosił do wrocławskiego aquaparku. To miejscu mocno ucierpiało w czasie pandemii, ale już za tydzień będzie otwarte. 

  • Od początku działalności ten obiekt odwiedziło ponad 16 mln osób, a tylko w ubiegłym roku prawie 1,8 mln gości. 
  • W rekordowy dzień – 08.2019 r. obiekt odwiedziło 8.890 osób.
  • Można tu pływać, ćwiczyć, odpoczywać, to obiekt dosłownie dla każdego.
  • Za niecałe dwa miesiące zakończy się budowa dwóch basenów zewnętrznych. Będzie też większa plaża, nowe szatnie, 200 miejsc parkingowych i łatwiejsze wejście na teren obiektu.   
  • Na terenach zewnętrznych pojawiły się już budynki technologiczne oraz szatnie, będą także dodatkowe kasy. 
  • Trwają prace instalacyjne na terenie szatni i budynku technicznego (powstanie tak m.in. hala filtrów, zbiorniki przelewowe).
  • W lutym 2022 miasto planuje także otwarcie kolejnej krytej pływalni i basenów zewnętrznych przy ul. Polnej 10, na Brochowie. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl