wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

7°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 21:37

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. 21 Tez Samorządowych – ruszają konsultacje

„Chcemy Polski samorządowej i solidarnej, w której mieszkańcy sami decydują o losach swoich lokalnych wspólnot” – napisali przedstawiciele samorządów różnego szczebla z całej Polski w preambule do 21 Tez Samorządowych. Domagają się w nich wzmocnienia pozycji samorządów w ustroju państwa oraz przekształcenia Senatu RP w Izbę Samorządową. 5 lipca rozpoczęły się ogólnopolskie konsultacje, dotyczące najważniejszych obszarów działań samorządów.

Reklama

Na Dolnym Śląsku konsultacje w sprawie 21 Tez Samorządowych zainaugurowano w Oleśnicy. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: Zygmunt Frankiewicz – prezydent Gliwic i prezes Związku Miast Polskich, Jacek Karnowski – prezydent Sopotu, Jacek Sutryk – prezydent Wrocławia, Wojciech Błoński – wójt gminy Długołęka i Jan Bronś, burmistrz Oleśnicy.

Samorządowcy podkreślali: – Będziemy dążyć do tego, aby nasze miasta i gminy w 2020 roku, 30 lat od pierwszych w pełni demokratycznych wyborów samorządowych, uzyskały prawodawstwo godne demokratycznej Polski w Europie. Chcemy Polski samorządnej i solidarnej, w której mieszkańcy sami decydują o losach swoich lokalnych wspólnot.

– To o czym mówimy, to nie jest polityka, ale zwykła codzienność. W centrum zainteresowania samorządu jest obywatel i wspólnota i o tym mówimy w 21 Tezach. Upominamy się m.in. o decentralizację służby zdrowia, chcemy żeby fundusze publiczne były dzielone przez samorządy, a nie przez państwo, mówimy o potrzebie finansowania w pełni polskiej oświaty i edukacji, mówimy w ogóle o potrzebie decentralizacji. Państwo polskie nie jest po to, żeby odbierać kompetencje samorządom, ale właśnie po to, żeby oddawać władzę jak najbliżej obywatela, a najbliżej mieszkańców są właśnie samorządy – podkreśla Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Zygmunt Frankiewicz – prezydent Gliwic i prezes Związku Miast Polskich zaznaczył, że od dłuższego czasu środowisko samorządowe jest zaniepokojone kierunkiem zmian prawnych dokonujących się w Polsce, które dotyczą ograniczania kompetencji samorządu terytorialnego.

Postulaty Samorządnej Rzeczpospolitej – samorzadydlapolski.pl

21 Tez Samorządowych, 4 czerwca w Gdańsku na 30-lecie wyborów 4 czerwca 1989 roku, podpisało kilkuset samorządowców: wójtów, burmistrzów, radnych, starostów, prezydentów i marszałków. Tezy te – po konsultacjach z mieszkańcami i sektorem pozarządowym – samorządowcy chcą zaprezentować 31 sierpnia jako postulaty Samorządnej Rzeczpospolitej.

– Na ich podstawie przygotowane zostaną projekty ustaw, złożone później pod obrady nowego parlamentu RP, tak by w przyszłym roku, na 30-lecie samorządu, mieli samorząd odnowiony, a Polska była samorządowa a nie partyjna, bo dla nas najważniejszy jest los naszych mieszkańców – dodał Jacek Karnowski, prezydent Sopotu.

5 lipca uruchomiono specjalny portal samorzadydlapolski.pl, na którym każdy może zgłosić swoje uwagi na temat zaproponowanych 21 Tez Samorządowych i dowiedzieć się o planowanych otwartych spotkaniach dla mieszkańców.

5 lipca 2019 r., uczestnicy spotkania w Oleśnicy, fot. UM Wrocławia 

21 Tez Samorządowych

W deklaracji samorządowców chodzi przede wszystkim o decentralizację państwa, bo w preambule tego dokumentu napisano, że obecnie rola wspólnot lokalnych jest ograniczana. Głównym postulatem jest wzmocnienie samorządów i nadanie im pełnej samodzielności.

Kolejnymi pomysłami są przekształcenie Senatu w Izbę Samorządową, likwidacja urzędu wojewody, zniesienie ograniczenia kadencyjności wójtów, burmistrzów i prezydentów, bo obecnie mogą pełnić tę funkcję przez 2 kadencje.

Samorządowcy proponują też odpolitycznienie mediów publicznych, zwiększenie nakładów na edukację i kulturę czy walkę ze smogiem.

– Już prawie 50 tys. Polaków umiera rocznie z powodu złego stanu powietrza. 3,5 mln gospodarstw domowych w kraju korzysta z pieców, które należy wymienić. Samorządy wiedzą, jak to zrobić, ale bez wsparcia państwa nie będziemy w stanie sobie z tym poradzić. Dlatego upominamy się o to, aby ochrona środowiska stanowiła absolutną rację stanu państwa polskiego – dodał Jacek Sutryk.

Zapoznaj się z tezami samorządowców dla Polski:

Galeria

Kliknij na zdjęcie aby powiększyć

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl