wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

17°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Politechnika wyróżniona za pomoc osobom z niepełnosprawnościami

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju przyznało Politechnice Wrocławskiej grant w wysokości 14 mln zł. Za te pieniądze dwa i pół tysiąca pracowników i studentów zostanie m.in. przeszkolonych w ramach projektu „Uczelnia dostępna”

Reklama

Aby Politechnika dostała te pieniądze, musiała spełnić pewne warunki. – Musieliśmy wykazać, że mamy odpowiednią liczbą studentów z niepełnosprawnościami i posiadać Laboratorium Tyfloinformatyczne – opowiada Jerzy Borowiec, pełnomocnik rektora PWr ds. osób z niepełnosprawnościami.

Pieniądze zostaną przeznaczona głównie na usuwanie barier, ale tym razem nie architektonicznych, lecz mentalnych, bowiem w ramach projektu zostanie przeszkolonych 2,5 tys. pracowników i studentów.

- Chcemy z naszymi szkoleniami dotrzeć do jak największej liczby pracowników administracyjnych i do kadry naukowej. Uświadomić, jak poprawić obsługę niepełnosprawnych studentów, jak, w sumie niewielkim kosztem, można być bardziej efektywnym i wspierać ich – mówi Jerzy Borowiec.

W sumie na uczelni zostaną zorganizowane 254 szkolenia oraz warsztaty w ramach czterech obszarów:

  • moduł świadomościowy, na którym będzie można zdobyć podstawową wiedzę na temat funkcjonowania osób niepełnosprawnych,
  • warsztaty z zakresu pracy z osobami niepełnosprawnymi w procesie dydaktycznym,
  • warsztaty dla kadry administracyjnej i pomocniczej,
  • warsztaty dla kadry zarządzającej.

Rekrutacja na szkolenia rozpocznie się po Nowym Roku. Będą one prowadzone we współpracy ze Stowarzyszeniem Twoje Nowe Możliwości.

Nie tylko warsztaty

Ponadto w ramach projektu zostanie wykonanych ponad 50 planów nawigacyjnych kluczowych miejsc uczelni.

- Niepełnosprawny dzięki takiemu planowi jak po sznurku trafi do miejsca docelowego – wyjaśnia Marek Tankielun, szef Laboratorium Tyfloinformatycznego. Plany będą dostosowane do potrzeb osób z różnymi niepełnosprawnościami.

Obecnie na uczelni znajduje się 30 znaczników systemu TOTUPOINT, docelowo będzie ich 130. Dzięki bezpłatnej aplikacji w telefonie, osoba z dysfunkcją wzroku może dowiedzieć się, jakie jest menu danego dnia w SKS lub jak skorzystać z Polinki.

W gmachu głównym aplikacja skieruje do auli, windy czy biblioteki. System posiada też opcję wezwania asystenta w razie kłopotów czy zagubienia się przez osobę niepełnosprawną.

Opracowany zostanie wirtualny spacer po uczelni oraz poradnik dla osób, które chciałby współpracować z niepełnosprawnymi, tworzyć dostosowane do ich potrzeb dokumenty czy materiały edukacyjne. W planach są także prace dostosowujące wnętrza akademików. Uczelnia na realizację projektu ma trzy lata.

Wzór opiekuna niepełnosprawnych studentów

Decyzja o grancie zbiegła się z wiadomością o wyróżnieniu dla Jerzego Borowca przyznanym przez Kolegium Rektorów Uczelni Wrocławia i Opola w dniu Święta Nauki Wrocławskiej.

Pełnomocnik rektora PWr ds. osób z niepełnosprawnościami został laureatem nagrody im. Profesora Józefa Dudka za szczególne działania w środowisku akademickim.

- Kiedy w 2005 roku profesor Tadeusz Luty mianował mnie pełnomocnikiem, nie miałem żadnego doświadczenia w tej dziedzinie, ale podszedłem do tego jak inżynier. Dzięki pomocy wspaniałych ludzi, których los postawił na mojej drodze, udało się nam zrobić wspólnie coś niesamowitego - mówił Jerzy Borowiec, odbierając nagrodę. - Sprawiliśmy, że uczelnia otworzyła się na osoby z niepełnosprawnością, a ich liczba na Politechnice systematycznie rośnie.

PWr/w

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl