wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

8°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 22:45

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Rozpoczęła się rekrutacja do pokoi wytchnień dla osób niepełnosprawnych

Ruszyła rekrutacja do mieszkania opieki wytchnieniowej dla osób niepełnosprawnych na 2020 rok. W tym roku poszerzyła się grupa wrocławian, którzy mogą bezpłatnie skorzystać z tej formy pomocy.

Reklama

Od 27 stycznia do 13 grudnia 2020 r. Fundacja Potrafię Pomóc będzie po raz drugi realizować bezpłatny dla jego uczestników program „Opieka wytchnieniowa w Gminie Wrocław”. W tym roku poszerzone zostały kryteria przyjęć – ze specjalnych pokoi wytchnień będzie mogło skorzystać więcej osób.

Dotychczas wymagane było orzeczenie o niepełnosprawności. Teraz, w szczególnych przypadkach będzie można zająć się także osobami, które nie posiadają orzeczenia o niepełnosprawności, jednak – ze względu na stan zdrowia – potrzebują wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. Podstawą przyjęcia będzie dokument poświadczający stan zdrowia oraz wywiad przeprowadzony przez przedstawiciela fundacji.

– Ta ważna zmiana stała się możliwa dzięki otwartości Urzędu Miejskiego Wrocławia, który - dzięki sugestiom mieszkańców - przychylił się do propozycji rozszerzenia grupy uczestników projektu – podkreśla Bartłomiej Skrzyński, dyrektor Biura Wrocław Bez Barier i rzecznik ds. osób niepełnosprawnych.

Dokumenty rekrutacyjne i szczegóły dot. rekrutacji znajdują się tutaj.

Opieka wytchnieniowa realizowana jest w formie całodobowej, specjalistycznej opieki dla osób z niepełnosprawnością przez okres 7-14 dni. Fundacja zapewnia stałym opiekunom czasowe odciążenie, dzięki temu mają oni szansę odpocząć oraz zająć się prywatnymi sprawami. Opieka świadczona jest przez wyspecjalizowany personel w ośrodku dostosowanym do potrzeb osób z niepełnosprawnością, bez barier architektonicznych i wyposażonym w niezbędny sprzęt we Wrocławiu przy ul. Horbaczewskiego 24.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk podczas otwarcia pokojów wytchnień na początku 2019 r.

Jedyne takie pokoje w Polsce

Do dyspozycji chorych są dwa pokoje – jeden dla osoby z niepełnosprawnością intelektualną, drugi – osób z niepełnosprawnością ruchową, także wymagających wspomagania oddychania czy żywienia dojelitowego.

Wrocławskie mieszkanie wytchnieniowe jest jedynym w Polsce, które może przyjąć chorych w tak ciężkim stanie. Dzięki uruchomieniu pomocy w takiej formie Wrocław stał się jednym z liderów w kraju – z opieką wytchnieniową rusza wcześniej i niezależnie od rządowych programów.

– Takie ośrodki są niezwykle potrzebne. Z jednej strony dzieci mogą przebywać wśród rówieśników, a z drugiej bardzo wspierają i odciążają rodziców. Samotnie wychowuję dziecko i wcześniej mogłam liczyć tylko na pomoc 80-letniej mamy. Sama pracuję zawodowo i w ostatnich trzech latach, odkąd współpracujemy z ośrodkiem, jest mi dużo łatwiej połączyć opiekę nad dzieckiem z pracą zawodową i z innymi obowiązkami – tłumaczyła Agnieszka Jasicka, mama 7-letniej Zosi, zmagającej się z dziecięcym porażeniem mózgowym i lekooporną padaczką.

Do potrzeb chorych dostosowane zostały wszystkie urządzenia w mieszkaniu, między innymi system szynowy, który ułatwia transport osób niepełnosprawnych, wyposażone łazienka i toaleta (z łóżkiem prysznicowym czy regulowaną toaletą), łóżko rehabilitacyjne, materac odleżynowy. W mieszkaniu zamontowana została klimatyzacja i monitoring, prowadzi do niego winda transportująca. Oprócz dwóch pokoi dla gości i łazienki z toaletą, w lokalu znajduje się pokój dla opiekuna medycznego i kuchnia.

Fot. Fundacja "Potrafię Pomóc"

Fot. Fundacja "Potrafię Pomóc"

– Pokoje wytchnień to właściwy kierunek, który wyznacza najwyższe standardy opieki nad osobami z niepełnosprawnością i ich rodzinami. Pilotażowy projekt obejmie 16 tygodniowych turnusów pobytowych w dwóch pokojach wytchnień. Jestem wdzięczny, że miasto Wrocław zauważa tak specyficzne potrzeby i pracuje wielowymiarowo. Wystarczy tutaj wymienić zaangażowanie prezydenta Jacka Sutryka, Departamentu Spraw Społecznych, Biura Wrocław Bez Barier, czy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - wyjaśnił podczas otwarcia Adam Komar, prezes Fundacji Potrafię Pomóc.

Remont i wyposażenie mieszkania wytchnieniowego kosztowały ponad 300 tysięcy złotych. Część tej kwoty udało się zebrać dzięki zbiórce publicznej na portalu SiePomaga.pl, część dołożyli sponsorzy, ale większość kosztów pokryła Fundacja „Potrafię Pomóc”. Działalność fundacji można wciąż wspierać przez stronę internetową.

Nowy kompleks w 2023 roku

Pokoje wytchnień przy ulicy Horbaczewskiego to pierwszy i bardzo ważny krok, by poprawić komfort opiekunów i chorych. W ciągu kilku lat Fundacja „Potrafię Pomóc” planuje budowę rehabilitacyjno-edukacyjnego Kompleksu Potrafię Pomóc (o powierzchni 4 tys. mkw.), w którym znajdzie się między innymi dziesięć dwuosobowych pokoi wytchnień oraz pierwszy w Polsce dom samodzielności dla osób z zespołem Pradera-Williego.

W skład Kompleksu Potrafię Pomóc wchodzić będą: Ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci, Terapeutyczny Punkt Przedszkolny, gabinety rehabilitacyjne, przestrzeń na turnusy rehabilitacyjne, pokoje wytchnień, gabinety diagnostyczno-konsultacyjne, pierwszy w Polsce dom samodzielności dla osób z zespołem Pradera-Williego, zaplecze administracyjne oraz plac zabaw dostosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Innowacyjnymi rozwiązaniami mają być basen z ruchomym dnem, system szynowy wspomagający transport osób z niepełnosprawnością, ścieżki sensoryczne czy grota solna.

Szacunkowy koszt budowy kompleksu to ok. 20 mln zł.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl