Rozpoczęła się rekrutacja do pokoi wytchnień dla osób niepełnosprawnych

W piątek, 26 lipca, rozpoczęła się rekrutacja do pierwszego wrocławskiego mieszkania wytchnieniowego dla osób z niepełnosprawnościami. To wyjątkowe w skali kraju miejsce powstało dzięki staraniom Fundacji „Potrafię Pomóc” oraz władz Wrocławia. Pierwsi goście w pokojach wytchnień zamieszkają już 19 sierpnia, a ich pobyt będzie bezpłatny.

 • Tak wygląda pierwszy wrocławski pokój wytchnień, fot. Fundacja "Potrafię Pomóc"

  Tak wygląda pierwszy wrocławski pokój wytchnień, fot. Fundacja "Potrafię Pomóc"

 • Fot. UMW

  Fot. UMW

 • Tak wygląda pierwszy wrocławski pokój wytchnień, fot. Fundacja "Potrafię Pomóc"

  Tak wygląda pierwszy wrocławski pokój wytchnień, fot. Fundacja "Potrafię Pomóc"

 • Fot. UMW

  Fot. UMW

 • Fot. Fundacja "Potrafię Pomóc"

  Fot. Fundacja "Potrafię Pomóc"

 • Fot. UMW

  Fot. UMW


– Ideą opieki wytchnieniowej jest pomoc opiekunom osób z niepełnosprawnościami, którzy często przez 24 godziny na dobę, opiekują się chorym. Bez wolnych weekendów, urlopów, wakacji, zmagając się z brakiem czasu na pójście do lekarza, szpitala, czy urzędu, nie wspominając o odpoczynku. Dlatego potrzebne było miejsce, w którym chory tymczasowo, pod nieobecność stałego opiekuna, będzie mógł skorzystać ze specjalistycznej opieki. Projekt ruszył dzięki zaangażowaniu Fundacji Potrafię Pomóc, za co dziękuję – podkreślił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Pobyt w mieszkaniu wytchnieniowym będzie trwał do tygodnia, a w wyjątkowych przypadkach - przez dwa tygodnie. Na razie pod opiekę Fundacji „Potrafię Pomóc” trafią mieszkańcy Wrocławia, ale fundacja planuje, że w przyszłości pomoc obejmie również osoby z Dolnego Śląska i z innych części Polski.

Terminy przyjęć dostosowane zostaną do potrzeb - liczy się kolejność zgłoszeń, ale też powód skorzystania z usługi. Pierwszeństwo w uzyskaniu pomocy w konkretnym terminie będą mieli opiekunowie, którzy w danym czasie mają zaplanowaną operację czy zabieg.

Dokumenty rekrutacyjne i szczegóły dot. rekrutacji znajdują się tutaj.

– Własne doświadczenie, z nieustanną i konieczną pomocą rodziców oraz podobne sygnały ze środowiska wskazują konieczność tego typu rozwiązań. Rodzic, opiekun ma prawo nie tylko pójść do szpitala, ale po prostu do kosmetyczki, czy do kina – opowiadał Bartłomiej Skrzyński, dyrektor Biura Wrocław Bez Barier i rzecznik prezydenta Wrocławia, który z powodu postępującego zaniku mięśni porusza się na wózku.

Jedyne takie pokoje w Polsce

Mieszkanie wytchnieniowe mieści się przy ulicy Horbaczewskiego 24 we Wrocławiu. Do dyspozycji chorych są dwa pokoje – jeden dla osoby z niepełnosprawnością intelektualną, drugi – osób z niepełnosprawnością ruchową, także wymagających wspomagania oddychania czy żywienia dojelitowego.

Wrocławskie mieszkanie wytchnieniowe jest jedynym w Polsce, które może przyjąć chorych w tak ciężkim stanie. Dzięki uruchomieniu pomocy w takiej formie Wrocław staje się jednym z liderów w kraju – z opieką wytchnieniową rusza wcześniej i niezależnie od rządowych programów.

– Takie ośrodki są niezwykle potrzebne. Z jednej strony dzieci mogą przebywać wśród rówieśników, a z drugiej bardzo wspierają i odciążają rodziców. Samotnie wychowuję dziecko i wcześniej mogłam liczyć tylko na pomoc 80-letniej mamy. Sama pracuję zawodowo i w ostatnich trzech latach, odkąd współpracujemy z ośrodkiem, jest mi dużo łatwiej połączyć opiekę nad dzieckiem z pracą zawodową i z innymi obowiązkami – tłumaczyła Agnieszka Jasicka, mama 7-letniej Zosi, zmagającej się z dziecięcym porażeniem mózgowym i lekooporną padaczką.

Do potrzeb chorych dostosowane zostały wszystkie urządzenia w mieszkaniu, między innymi system szynowy, który ułatwia transport osób niepełnosprawnych, wyposażone łazienka i toaleta (z łóżkiem prysznicowym czy regulowaną toaletą), łóżko rehabilitacyjne, materac odleżynowy. W mieszkaniu zamontowana została klimatyzacja i monitoring, prowadzi do niego winda transportująca. Oprócz dwóch pokoi dla gości i łazienki z toaletą, w lokalu znajduje się pokój dla opiekuna medycznego i kuchnia.

Fot. Fundacja "Potrafię Pomóc"

Fot. Fundacja "Potrafię Pomóc"

– Pokoje wytchnień to właściwy kierunek, który wyznacza najwyższe standardy opieki nad osobami z niepełnosprawnością i ich rodzinami. Pilotażowy projekt obejmie 16 tygodniowych turnusów pobytowych w dwóch pokojach wytchnień. Jestem wdzięczny, że miasto Wrocław zauważa tak specyficzne potrzeby i pracuje wielowymiarowo. Wystarczy tutaj wymienić zaangażowanie prezydenta Jacka Sutryka, Departamentu Spraw Społecznych, Biura Wrocław Bez Barier, czy Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej - wyjaśnił Adam Komar, prezes Fundacji Potrafię Pomóc.

Remont i wyposażenie mieszkania wytchnieniowego kosztowały ponad 300 tysięcy złotych. Część tej kwoty udało się zebrać dzięki zbiórce publicznej na portalu SiePomaga.pl, część dołożyli sponsorzy, ale większość kosztów pokryła Fundacja „Potrafię Pomóc”. Działalność fundacji można wciąż wspierać przez stronę internetową.

Nowy kompleks w 2023 roku

Pokoje wytchnień przy ulicy Horbaczewskiego to pierwszy i bardzo ważny krok, by poprawić komfort opiekunów i chorych. W ciągu kilku lat Fundacja „Potrafię Pomóc” planuje budowę rehabilitacyjno-edukacyjnego Kompleksu Potrafię Pomóc (o powierzchni 4 tys. mkw.), w którym znajdzie się między innymi dziesięć dwuosobowych pokoi wytchnień oraz pierwszy w Polsce dom samodzielności dla osób z zespołem Pradera-Williego.

W skład Kompleksu Potrafię Pomóc wchodzić będą: Ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci, Terapeutyczny Punkt Przedszkolny, gabinety rehabilitacyjne, przestrzeń na turnusy rehabilitacyjne, pokoje wytchnień, gabinety diagnostyczno-konsultacyjne, pierwszy w Polsce dom samodzielności dla osób z zespołem Pradera-Williego, zaplecze administracyjne oraz plac zabaw dostosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Innowacyjnymi rozwiązaniami mają być basen z ruchomym dnem, system szynowy wspomagający transport osób z niepełnosprawnością, ścieżki sensoryczne czy grota solna.

Szacunkowy koszt budowy kompleksu to ok. 20 mln zł.Zgłoś uwagę