wroclaw.pl strona główna

WROCŁAW Jeżykowy osesek trafił do Ekostraży. Był wychłodzony

  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Podpisano umowę na odbudowę organów Englera

Podpisano umowę na odbudowę organów Englera

Data publikacji: Autor:

Sekretarz miasta Włodzimierz Patalas oraz przedstawiciele wyłonionego w przetargu konsorcjum podpisali umowę na rekonstrukcję bezcennych organów Michaela Englera w bazylice mniejszej pw. św. Elżbiety we Wrocławiu.

Reklama

Uroczystość odbyła się w bibliotece bazyliki, a umowę obok sekretarza miasta Włodzimierza Patalasa parafowali przedstawiciele konsorcjum: Andrzej Lech Kriese, pełnomocnik konsorcjum, Philipp Klais, organmistrz i właściciel firmy ORGELBAU KLAIS BONN, Jean-Sebastian Thomas z firmy Manufacture d’Orgues Thomas oraz Dariusz Zych, właściciel firmy Zych Zakłady Organowe.

– To bardzo ważne wydarzenie we Wrocławiu, gdyż w końcu doczekaliśmy się momentu, w którym podpisujemy umowę dotyczącą odbudowy organów w kościele garnizonowym. Decyzja o ich odbudowie zapadła w 2011 roku podczas odpustu św. Elżbiety w bazylice mniejszej, kiedy to prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz w obecności biskupa polowego zapowiedział to wydarzenie – mówił tuż przed podpisaniem umowy sekretarz miasta Włodzimierz Patalas, który bardzo zaangażował się w odbudowę organów.

Taką funkcję powierzył mu prezydent Wrocławia, jednak to nie był jedyny aspekt, który zadecydował o wielkim zaangażowaniu sekretarza.

– Jest to dla mnie bardzo ważna inwestycja, nawet chyba najważniejsza, a jednocześnie być może ostatnia. Po prostu jestem katolikiem i nie wyobrażam sobie takiego kościoła bez odpowiednich organów. Fakt, trwało to dość długo, ale ostatecznie wszystko się udało. W dzisiejszej rozmowie z naszymi ekspertami dowiedziałem się, że w okresie powojennym nie odbudowywano jeszcze takich organów. Pieniądze na ten cel mamy już zagwarantowane w budżecie, jednak cały czas pozyskujemy sponsorów – dodał sekretarz miasta.

Historyczne organy spłonęły 9 czerwca 1976 r.

Starsi wrocławianie bardzo dobrze pamiętają znamienite organy Michaela Englera, które 9 czerwca 1976 r. spłonęły w pożarze Bazyliki pw. św. Elżbiety. To instrument, który swego czasu uznawany był za najwspanialsze dzieło na Śląsku i jedno z najcenniejszych w całej Europie. Budowa potężnych organów rozpoczęła się w roku 1750, a dzieło Michaela Englera dokończył jego syn Gottlieb Ziegler.

Po kilku remontach i przebudowach miały aż 91 głosów. Niestety, potężny pożar strawił unikatowe dzieło, a straty oszacowano na 30 mln zł. Zachowane po pożarze nieliczne zgliszcza elementów prospektu, w tym figury putt oraz ornamenty, mogą być bardzo przydatne przy identyfikacji materiału oraz niektórych cech stylistyki dekoracji.

Odbudowa organów Michaela Englera młodszego w bazylice pw. św. Elżbiety we Wrocławiu będzie oparta na wszystkich dostępnych archiwalnych informacjach o instrumencie, który powstał w kościele św. Elżbiety w latach 1750-1761. Wielkie organy w dniu pożaru zajmowały powierzchnię około 115 mkw. w tylnej części nawy głównej, a rozpiętość między filarami nawy głównej kościoła wynosiła 9,6 m. W trakcie odbudowy szczególną uwagę należy zwrócić na jednolitość stylistyczną instrumentu w zakresie architektury, konstrukcji oraz brzmienia.

Odbudowa potrwa do 2022 r. Firmy zajmujące się rekonstrukcją poszczególnych elementów odtworzą je przy użyciu metod, jakie stosowano dawniej, np. piszczałki zostaną wykonane z ręcznie skrawanej blachy, a elementy zostaną sklejone klejem kostnym.

A już latem bieżącego roku zaczną być montowane wysokie na 14 m, szerokie na 9 m, 30-tonowe organy piszczałkowe w głównej sali koncertowej Narodowego Forum Muzyki. Wykona je – w stylu francuskich organów symfonicznych z XIX-XX w. – firma Orgelbau Klais z Bonn. Koszt tej pracy, wynoszący ponad 11 mln zł, w 85 procentach pokryje dofinansowanie unijne. Więcej na ten temat pisaliśmy TUTAJ.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama