Park Tysiąclecia coraz piękniejszy

Rzeźby „wilczy dół” i „niedźwiedź”, ponad 2,5 tysiąca posadzonych przez mieszkańców drzew, nowe aleje, naturalne miejsca do wypoczynku – położony w zachodniej części miasta Park Tysiąclecia z miesiąca na miesiąc pięknieje i zyskuje na popularności. Wkrótce ten jeden z najmłodszych wrocławskich parków wzbogaci się o kolejne inwestycje.

 • Fot. UM Wrocławia

  Fot. UM Wrocławia

 • Fot. UM Wrocławia

  Fot. UM Wrocławia

 • Fot. UM Wrocławia

  Fot. UM Wrocławia

 • Fot. UM Wrocławia

  Fot. UM Wrocławia

 • Fot. UM Wrocławia

  Fot. UM Wrocławia

 • Fot. UM Wrocławia

  Fot. UM Wrocławia

 • Fot. UM Wrocławia

  Fot. UM Wrocławia

 • Fot. UM Wrocławia

  Fot. UM Wrocławia

 • Fot. UM Wrocławia

  Fot. UM Wrocławia

 • Fot. UM Wrocławia

  Fot. UM Wrocławia


Park Tysiąclecia znajdujący się pomiędzy osiedlem Nowy Dwór a Autostradową Obwodnicą Wrocławia to największy powojenny park miejski Wrocławia o łącznej powierzchni ok. 80 ha. Rzeka Ślęza dzieli go na część leśną (45 ha) i część rekreacyjną (35 ha). W tej drugiej znajdziemy dziesięć pasów leśnych, z których każde pasmo to jeden typ dolnośląskich lasów. Pasma wyznaczają dziesięć wieków Wrocławia, tworząc kronikę miasta i upamiętniając jego 1000-lecie.

Wyjątkowe rzeźby wilków i niedźwiedzia

W zeszłym tygodniu w parku oddano ścieżkę łączącą ul. Sukielicką z Forum, czyli z centralną częścią parku. Nową ścieżką dojdziemy również do dwóch rzeźb – „wilczego dołu” oraz „niedźwiedzia”, autorstwa Anny i Jana Zamorskich.

Fot. UM Wrocławia

Fot. UM Wrocławia

– Rzeźby stanowią część Meandrów Czasu, czyli 12 scen krajobrazowych przedstawiających najważniejsze wydarzenia w dziejach miasta. Biorą one swój początek u stóp góry, nawiązującej do masywu Ślęży, w części południowej parku. W tym miejscu możemy oglądać rzeźbę niedźwiedzia, który wyszedł z formy. Natomiast nieco dalej znajduje się wilczy padół, upamiętniający wojnę trzydziestoletnią, która spustoszyła Wrocław – wyjaśnia Alina Drapella-Hermansdorfer, jedna z autorek projektu Parku Tysiąclecia.

Budowa parku wciąż trwa

Park Tysiąclecia od lat jest współtworzony przez mieszkańców Wrocławia. Od 2013 r. co sezon wrocławianie sadzili w nim po około 500 drzew w ramach akcji „Przyjdź i posadź drzewo”.

– Chcieliśmy, żeby ta część miasta składająca się z wielu dużych osiedli oddalonych od innych wrocławskich parków, miała również swój obszar zieleni i rekreacji. Zaczęliśmy od sadzenia drzew, a teraz możemy pochwalić się kolejnym etapem, czyli dziełami sztuki autorstwa wrocławian. Dzięki takim projektom Park Tysiąclecia nabiera swego wyjątkowego charakteru – mówi Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia.

Fot. UM Wrocławia

Fot. UM Wrocławia

Obecnie takich drzew jest już ponad 2,5 tysiąca. Na szczególną uwagę zasługuje Polana Spotkań i położona obok niej kolekcja brzóz z całego świata (Młodnik), które powstały w ramach uczczenia Światowych Dni Młodzieży w lipcu 2016 roku. Wkrótce w parku planowane są kolejne inwestycje.

– Z parku już teraz chętnie korzystają mieszkańcy, gdyż m.in. rozlokowane w różnych miejscach kłody drzew czy kamienie pozwalają odpocząć i zrelaksować się na łonie natury. Obecnie jest to teren bardzo naturalny. W najbliższym czasie zamierzamy kontynuować budowę kolejnych ścieżek dla pieszych i rowerzystów, poza tym zaprojektujemy place zabaw, ławki i dalszą infrastrukturę – wyjaśnia Monika Pec-Święcicka, z-ca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Fot. UM Wrocławia

Fot. UM Wrocławia

O Parku Tysiąclecia

Park Tysiąclecia to jeden z najmłodszych parków Wrocławia, obok parku przy ul. Awicenny. Stanowi opowieść o historii Wrocławia i przyrodzie Dolnego Śląska. Część rekreacyjna ma charakter pomnikowy, związany z obchodami tysiąclecia Wrocławia w 2000 roku. Ważną rolę pełnią tu pasy leśne symbolizujące dziesięć wieków Wrocławia, przez które przebiegają tzw. Meandry Czasu, czyli starorzecza rzeki Ślęzy. Wzdłuż nich wyznaczono 12 scen krajobrazowych, poprzez które wrocławscy artyści i projektanci przedstawiają najważniejsze wydarzenia w dziejach miasta: Góra, Źródło, Prawieki, Rozdrożem Gra o Śląsk, Forum, Wilczy Dół, Zarodki, Szczeliniec, Polana Spotkań, Młodnik oraz Propyleje. W scenie Prawieków odwiedzający mogą zobaczyć rzeźbę „niedźwiedź”, zaś w scenie Wilczy Dół „watahę”.

W parku istnieje również Dębowa Aleja ESK 2016, zaś w części niedaleko ul. Sukielickiej znajduje się tor wrotkarski zbudowany na Światowe Igrzyska The World Games 2017.

Zgłoś uwagę