wroclaw.pl strona główna Zielony Wrocław – środowisko we Wrocławiu Zielony Wrocław - strona główna

Infolinia 71 777 7777

0°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 03:35

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Zielony Wrocław
  3. Aktualności
  4. Park Tysiąclecia coraz piękniejszy
Park Tysiąclecia coraz piękniejszy

Fot. UM Wrocławia

Rzeźby „wilczy dół” i „niedźwiedź”, ponad 2,5 tysiąca posadzonych przez mieszkańców drzew, nowe aleje, naturalne miejsca do wypoczynku – położony w zachodniej części miasta Park Tysiąclecia z miesiąca na miesiąc pięknieje i zyskuje na popularności. Wkrótce ten jeden z najmłodszych wrocławskich parków wzbogaci się o kolejne inwestycje.

Reklama

Park Tysiąclecia znajdujący się pomiędzy osiedlem Nowy Dwór a Autostradową Obwodnicą Wrocławia to największy powojenny park miejski Wrocławia o łącznej powierzchni ok. 80 ha. Rzeka Ślęza dzieli go na część leśną (45 ha) i część rekreacyjną (35 ha). W tej drugiej znajdziemy dziesięć pasów leśnych, z których każde pasmo to jeden typ dolnośląskich lasów. Pasma wyznaczają dziesięć wieków Wrocławia, tworząc kronikę miasta i upamiętniając jego 1000-lecie.

Wyjątkowe rzeźby wilków i niedźwiedzia

W zeszłym tygodniu w parku oddano ścieżkę łączącą ul. Sukielicką z Forum, czyli z centralną częścią parku. Nową ścieżką dojdziemy również do dwóch rzeźb – „wilczego dołu” oraz „niedźwiedzia”, autorstwa Anny i Jana Zamorskich.

– Rzeźby stanowią część Meandrów Czasu, czyli 12 scen krajobrazowych przedstawiających najważniejsze wydarzenia w dziejach miasta. Biorą one swój początek u stóp góry, nawiązującej do masywu Ślęży, w części południowej parku. W tym miejscu możemy oglądać rzeźbę niedźwiedzia, który wyszedł z formy. Natomiast nieco dalej znajduje się wilczy padół, upamiętniający wojnę trzydziestoletnią, która spustoszyła Wrocław – wyjaśnia Alina Drapella-Hermansdorfer, jedna z autorek projektu Parku Tysiąclecia.

Budowa parku wciąż trwa

Park Tysiąclecia od lat jest współtworzony przez mieszkańców Wrocławia. Od 2013 r. co sezon wrocławianie sadzili w nim po około 500 drzew w ramach akcji „Przyjdź i posadź drzewo”.

– Chcieliśmy, żeby ta część miasta składająca się z wielu dużych osiedli oddalonych od innych wrocławskich parków, miała również swój obszar zieleni i rekreacji. Zaczęliśmy od sadzenia drzew, a teraz możemy pochwalić się kolejnym etapem, czyli dziełami sztuki autorstwa wrocławian. Dzięki takim projektom Park Tysiąclecia nabiera swego wyjątkowego charakteru – mówi Adam Grehl, wiceprezydent Wrocławia.

[articleGallery ids=223847 names=mainpieknieje-park-tysiaclecia-na-zachodzie-wroclawia (6)_1 type=single-image crop=wh]

Fot. UM Wrocławia

Fot. UM Wrocławia

Obecnie takich drzew jest już ponad 2,5 tysiąca. Na szczególną uwagę zasługuje Polana Spotkań i położona obok niej kolekcja brzóz z całego świata (Młodnik), które powstały w ramach uczczenia Światowych Dni Młodzieży w lipcu 2016 roku. Wkrótce w parku planowane są kolejne inwestycje.

– Z parku już teraz chętnie korzystają mieszkańcy, gdyż m.in. rozlokowane w różnych miejscach kłody drzew czy kamienie pozwalają odpocząć i zrelaksować się na łonie natury. Obecnie jest to teren bardzo naturalny. W najbliższym czasie zamierzamy kontynuować budowę kolejnych ścieżek dla pieszych i rowerzystów, poza tym zaprojektujemy place zabaw, ławki i dalszą infrastrukturę – wyjaśnia Monika Pec-Święcicka, z-ca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej we Wrocławiu.

Fot. UM Wrocławia

[articleGallery ids=223845 names=mainpark-tysiaclecia-coraz-piekniejszy (1)_1 type=single-image crop=wh]

Fot. UM Wrocławia

O Parku Tysiąclecia

Park Tysiąclecia to jeden z najmłodszych parków Wrocławia, obok parku przy ul. Awicenny. Stanowi opowieść o historii Wrocławia i przyrodzie Dolnego Śląska. Część rekreacyjna ma charakter pomnikowy, związany z obchodami tysiąclecia Wrocławia w 2000 roku. Ważną rolę pełnią tu pasy leśne symbolizujące dziesięć wieków Wrocławia, przez które przebiegają tzw. Meandry Czasu, czyli starorzecza rzeki Ślęzy. Wzdłuż nich wyznaczono 12 scen krajobrazowych, poprzez które wrocławscy artyści i projektanci przedstawiają najważniejsze wydarzenia w dziejach miasta: Góra, Źródło, Prawieki, Rozdrożem Gra o Śląsk, Forum, Wilczy Dół, Zarodki, Szczeliniec, Polana Spotkań, Młodnik oraz Propyleje. W scenie Prawieków odwiedzający mogą zobaczyć rzeźbę „niedźwiedź”, zaś w scenie Wilczy Dół „watahę”.

W parku istnieje również Dębowa Aleja ESK 2016, zaś w części niedaleko ul. Sukielickiej znajduje się tor wrotkarski zbudowany na Światowe Igrzyska The World Games 2017.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl