Wygrali Odyseję Umysłu w Polsce, mogą to zrobić w USA, ale...

Na Ogólnopolski Finał Odysei Umysłu do Gdyni – dzięki wygranym w eliminacjach regionalnych, które odbyły się we Wrocławiu w lutym br. – pojechało aż 15 wrocławskich drużyn. Dwie z nich szczególnie zabłysły na gdyńskiej imprezie i dzięki odniesionemu sukcesowi mogą pokazać swoją kreatywność na Finałach Światowych 24-29 maja na Iowa State University w Ames, w USA.

  • odyseja umysłu

    Odyseuszki z SP z trenerkami i odysejowym Omerem podczas odbierania nagrody, fot. Odyseja Umysłu/FB


„Nasi” tryumfatorzy – drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 8 oraz X Liceum Ogólnokształcące Absolwenci zdobyli w Gdańsku pierwsze miejsca w swojej kategorii wiekowej (I i IV) w tym samym problemie pn. „Między nami zwierzętami”. Absolwenci z Dziesiątki ponadto zakończyli zmagania z drugą lokatą w problemie pn. „Przytakujcie ponownie”, dlatego mają jeszcze prawo do udziału w EuroFestiwalu Odysei, który już od 29 kwietnia do 4 maja potrwa w Gdańsku.

Gwoli ścisłości należy w tym miejscu odnotować jeszcze jeden wyczyn młodych wrocławian – mianowicie drużyny Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 16 we Wrocławiu (grupa I), która również rozwiązywała problem „Między nami zwierzętami”. „Za opanowanie stresu na odprawie w Rejonie Przedscenicznym i pomysłowe wybrnięcie z trudnej sytuacji” ekipa z ZSP nr 16 otrzymała na gdyńskim finale Odysei Nagrodę Omera za Postawę Fair-Play.  

Drużyna ZSP nr 16 z Wrocławia z Nagrodą Omera za Postawę Fair-Play, fot. Odyseja Umysłu  

Jest moc pomysłów, energia i radość, brakuje… pieniędzy

Wrocławskie LO nr X ma piękną kartę w Odysei Umysłu – drużyny tej szkoły dotychczas dwukrotnie brały udział w finałach światowych. Ponownie więc za miesiąc najpewniej powalczą o jak najlepszą lokatę wśród ekip, które zjadą do Stanów Zjednoczonych z całego świata. Absolwenci z „Dziesiątki” wiedzą też, jak się przygotować do wyprawy za ocean, a także to, że najbardziej newralgicznym punktem tych przygotowań jest zdobycie funduszy na wyjazd. Wszystkie drużyny pokrywają bowiem koszty z nim związane we własnym zakresie.

Po raz pierwszy przed takim wyzwaniem organizacyjnym stają natomiast Odyseusze, a właściwie Odyseuszki, ze Szkoły Podstawowej nr 8, które w Ogólnopolskim Finale Odysei Umysłu zwyciężyły wszystkie placówki z całej Polski w swojej kategorii wiekowej. Ich rozwiązanie wybranego zadania okazało się najlepsze i dzięki temu drużyna zdobyła tytuł Mistrzów Polski. Teraz oczywiście cieszy ją perspektywa pięknej przygody w USA, ale finansowe nakłady na ten cel spędzają jednak sen z powiek. Nic dziwnego – jest to bowiem łącznie ok. 75 000 zł, m.in. za: przeloty, wizy, pobyt, opłatę członkowską itp. Nie ma wątpliwości, że bez wsparcia ludzi i instytucji dobrej woli młodzież sobie nie poradzi. Dlatego popieramy ich apel o taką pomoc do tych, którym kreatywny rozwój dzieci i młodzieży nie jest obojętny. A czasu tak naprawdę jest bardzo mało.

Wielkie starania, by sprostać zadaniu  

Odyseuszki z SP nr 8 od września ub.r. samodzielnie rozwiązywały problem długoterminowy oraz ćwiczyły rozwiązywanie problemów spontanicznych. Dorośli powtarzali im zaś, że solidną pracą i dzięki niestandardowym pomysłom mogą osiągnąć wszystko, otworzyć sobie okno na świat, lepsze życie, że nie ma rzeczy niemożliwych. One się wywiązały z tego na szóstkę – dzieci z niewielkiej szkoły zwyciężyły rywali z całej Polski (często ze szkół prywatnych lub niepublicznych). Ich sukces to także promocja dla Wrocławia, ale i przecież całego kraju. Czyż nie warto im za to podziękować, umożliwiając podróż do wielką wodę, żeby pokazały, na co stać wrocławskie i polskie dzieci? Warto bez wątpienia.

Drużyna z SP nr 8 „podeszła” do Odysei Umysłu z problemem „Między nami zwierzętami”. Miała za zadanie stworzyć i zaprezentować oryginalne i zabawne przedstawienie, w którym pokazane zostały punkty widzenia trzech zwierząt – ryby, ptaka i ssaka – w różnorodny sposób okazujących emocje (ciekawość, smutek i frustrację) i rozwiązujących rozmaite problemy. Stawiając czoło rzeczonym wyzwaniom, trzy postacie zwierzęce musiały pomóc sobie wzajemnie, pomóc komuś nieznajomemu, a także zaradzić czemuś, co zagraża przetrwaniu ich wszystkich. W przedstawieniu mogły wystąpić także inne postacie wymyślone przez drużynę. Ponadto w inscenizację musiały być wplecione również: wykonywany na żywo taniec, oryginalna piosenka oraz pewne drzwi, które nie wiadomo dokąd prowadzą, a każdy z bohaterów – ryba, ptak i ssak – uważał, że prowadzą gdzie indziej, niż sądzą pozostali. Zagadka tajemniczych drzwi musiała zostać w przedstawieniu wyjaśniona. Drużyna samodzielnie napisała scenariusz, wyreżyserowała przedstawienie oraz zaprojektowała i stworzyła kostiumy i scenografię. Zobaczcie na filmiku, jak to wyglądało.

Przedsiębiorcze, by pomóc losowi

Na zakup wszystkich potrzebnych materiałów do udziału w Odysei Umysłu drużyna z SP nr 8 zarobiła samodzielnie! Przez wiele miesięcy dziewczynki nie tylko ciężko pracowały nad samym występem i zadaniem spontanicznym, ale cykliczne organizowały kawiarenki, na których sprzedawały własne wyroby, a także loterię fantową.

Co więcej, młode Odyseuszki pracują dalej – kawiarenki są kontynuowane, ale kwota, o jakiej piszemy powyżej, potrzebna, by wyjechać do USA, wielokrotnie przekracza uzyskane w ten sposób dochody. Z pewnością ogromnie wdzięczne będą za każdy datek na rzecz ich wyjazdu, który można przekazać na konto Rady Rodziców SP nr 8 we Wrocławiu z dopiskiem „Odyseja Umysłu”, nr rachunku bankowego 69 1020 5226 0000 6902 0424 5346. 

W tym miejscu należy również wspomnieć o dorosłych autorach sukcesu drużyny. W pierwszym rzędzie oczywiście o trenerkach zespołu – Katarzynie i Marzenie, które poświęcały swój prywatny czas na przygotowanie dziewczynek do udziału w kreatywnej olimpiadzie, częste motywowanie, a także podnoszenie na duchu swoich uczennic, gdy zdarzyły się im chwile słabości. Odyseuszki mogły też liczyć na wsparcie szkoły, tzn. jej kierownictwa, która udostępniła pomieszczenia do pracy i ćwiczeń. Nieoceniona okazała się ponadto pomoc nauczycieli i kolegów, kupujących słodkości podczas kawiarenek.

Uczennice z SP nr 8 z nadzieją uśmiechają się do wszystkich potencjalnych darczyńców, fot. FB

Na pewno więc można jeszcze zrobić dużo dobrego, żeby drużyna z SP nr 8, a także przecież X Liceum Ogólnokształcące Absolwenci znaleźli się w gronie 800 ekip z całego świata na Finałach Światowych Odysei Umysłu. Pamiętajmy, że tam również będą musieli dać z siebie wszystko.

Zgłoś uwagę