Jakość powietrza: brak pomiaru

brak danych z GIOŚ

4. Już 20 lat w Unii! Europejskiej! [NOWY BIULETYN]
Sześcioosobowa wielopokoleniowa rodzina wrocławskich euroentuzjastów: Katarzyna i Grzegorz  Zawadzcy z cóką, zięciem i dwojgiem wnucząt Marek Księżarek
Sześcioosobowa wielopokoleniowa rodzina wrocławskich euroentuzjastów: Katarzyna i Grzegorz Zawadzcy z cóką, zięciem i dwojgiem wnucząt

20 lat jak jeden dzień... Pamiętacie, że 1 maja minie dokładnie 20 lat, odkąd Polska stała się członkiem Unii Europejskiej? Przypominamy najważniejsze inwestycje we Wrocławiu z unijnym dofinansowaniem. O sięgnięcie pamięcią do czasów przedunijnych i ocenę unijnych poprosiliśmy wielopokoleniową rodzinę z Wrocławia. Jak wyszło? Przeczytajcie.

biuletyn_wroclaw_pl Nr17_178_2024_v2.pdf from Wroclaw
Poza tym w nowym biuletynie publikujemy harmonogram tegorocznych matur, bo zaczynają się już 7 maja. Pokazujemy, jak podczas próby iluminacji wyglądał Bastion Sakwowy. Wyjaśniamy, jak powstał kwartet życiowy gęś, kaczka, pies i ich człowiek. A nade wszystko dzielimy się pomysłami na ciekawą majówkę w mieście.

Już za rok matura... O rany, to już za dwa tygodnie!

Pisemnie: język polski, matematyka i język nowożytny na poziomie podstawowym plus przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. Ustnie: język polski i język nowożytny. W sumie 6 egzaminów, żeby zdać maturę. W tym roku w maju we Wrocławiu do egzaminu dojrzałości przystąpi po raz pierwszy 5678 uczniów.

Czytaj na s. 4

Powiększ obraz: Michał, Maja i Sabina z kl. 4h z IX LO przy ul. Piotra Skargi dyskutują o maturalnym zadaniu z matematyki Tomasz Hołod

We Wrocławiu będą autobusy na wodór

MPK zapowiedziało testy autobusów wodorowych. Po wrocławskich ulicach jeździć będzie: Solaris, Mercedes i Nesobus. Pojazdy tego typu to wciąż unikaty, choć zaczyna ich przybywać nie tylko w zagranicznych miastach, ale również w polskich.

Czytaj na s. 6

Powiększ obraz: Autobus wodorowy Solaris Urbino Hydrogen, który wkrótce będzie testowany na ulicach Wrocławia Solaris Bus & Coach

Tak podświetlony Bastion Sakwowy wygląda nocą

Po zmroku na Wzgórzu Partyzantów – podczas próby iluminacji 16.04 – naszym oczom ukazał się Bastion Sakwowy, jakiego jeszcze nie widzieliśmy. Rozbłysnął blaskiem setek lamp i diod. Było co sprawdzać – na iluminację Bastionu składa się 460 m energooszczędnych linii LED, 56 lamp i 14 kinkietów. Efekt olśniewa!

Czytaj na s. 7

Powiększ obraz: Bastion Sakwowy wieczorem z zapalonymi lampami  i kinkietami Oleksandr Poliakovsky
Bastion Sakwowy wieczorem z zapalonymi lampami i kinkietami

20 lat Polski w Unii Europejskiej

Pamięć przenosi nas do Wrocławia ze starym lotniskiem i najpiękniejszym Dworcem Głównym PKP, ale w stanie do remontu, do miasta bez Narodowego Forum Muzyki i nowego Capitolu, i do zdecydowanie mniej odległych czasów bez tramwajów na Nowy Dwór i ul. 11 Listopada. Na teraźniejszość spojrzymy przez pryzmat pieniędzy Unii Europejskiej.

Czytaj na s. 9-11

Powiększ obraz: Dworzec kolejowy Wrocław Główny po remoncie generalnym z roku 2012 z elewacją w kolorze pomarańczowy ugier Tomasz Hołod

Gęś, kaczka, pies i ich człowiek odwiedzili Wrocław

Najpierw idzie pan Darek, tuż za nim energicznie mknie gęś Sunny, potem kaczor Wirek i pies Kundelini. Przemierzają razem Polskę. Odwiedzają szkoły i festiwale. Bywają gwiazdami telewizji. Na ich widok człowiek od razu się uśmiecha. – No chyba że trafi się ktoś, kto nie lubi zwierząt. Ale to rzadko – mówi Dariusz Brzeski.

Czytaj na s. 12

Powiększ obraz: Dariusz Brzeski w czapce z daszkiem i niebieskiej bluzie z kaczorem Wirkiem na ramieniu, gęsią Sunny na kolanach i książką w ręce Marek Księżarek

Szukasz pomysłu na majówkę? Oto nasze propozycje

Trzy dni koncertów na Pergoli, wyścigi konne, a może wycieczka za miasto? Przed nami długi majowy weekend. W tym roku, biorąc dzień lub dwa (jeśli pracujesz w soboty) wolnego, możemy wypoczywać aż 5 dni. I choć ostatnio pogoda nas nie rozpieszczała, prognozy na nadchodzące dni są bardziej optymistyczne.

Czytaj na s. 16

Powiększ obraz: Tłumy osób, które uczestniczyły w zeszłorocznej imprezie 3-majówka pod Halą Stulecia Oleksandr Poliakovsky

Co słychać na wrocławskich osiedlach?

PRZEDMIEŚCIE OŁAWSKIE: Pierwsze mistrzostwa w zbieraniu śmieci: 28.04

Rajd pl. Trójkątny – skwer Krasińskiego czeka wszystkich chętnych, którzy zechcą wziąć udział w I Mistrzostwach Przedmieścia Oławskiego w Selektywnym Zbieraniu Śmieci. Oczywiście na czas – 90 minut!

Czytaj na s. 13

KARŁOWICE - RÓŻANKA: Tydzień bez zabawek w przedszkolu? Super!

W ramach „Tygodnia bez zabawek” grupa Tygrysków z Przedszkola nr 149 przy ul. Obornickiej postanowiła po raz drugi pochować tradycyjne zabawki i zgodnie z ideą pedagogiki Friedricha Froebla wykorzystać proste rzeczy do stworzenia nowych.

Czytaj na s. 13

Ponadto w najnowszym biuletynie:

• Pierwszy w Polsce taki wydział na UMed
  • Zabytkowy tramwaj polewaczką zielonych torowisk
  • Największy akademik UPWr otwarty po remoncie
  • Wyższa trawa, wiele korzyści: gdzie będzie #EKOkoszenie
  • Nie bój się zmian: start-up Fridee i jego drugi start
  • Oni byli i nadal są na TAK dla Unii Europejskiej
  • KRZYKI-PARTYNICE: Obserwuj przyrodę nie tylko w parku
  • Gitarowy Rekord Świata na 7968 gitar
  • Scena jest twoja: rusza FeTA w CK Agora
  • Bliźniaczki zdominowały tenis stołowy w Polsce