wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

10°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Aktualności
  4. Historyczne polichromie we wrocławskiej kamienicy [ZDJĘCIA]

Podczas  remontu gminnej kamienicy przy ul. Prądzyńskiego 30 odkryto fragmenty oryginalnych dekoracji malarskich. Polichromie z końca XIX w. oraz XX w. znajdują się na ścianach i sufitach w sieni oraz na klatce schodowej budynku.

Reklama

Oryginalne dekoracje sufitu odsłonięto w trakcie usuwania kolejnych warstw farby. Od razu podjęto decyzję o konieczności wykonania specjalistycznych badań, by ustalić rodzaj, zakres oraz stan w jakim polichromie zostały zachowane.

– Odkryliśmy, że pod bardzo wieloma warstwami przemalowań, głównie farbami olejnymi, znajduje się dekoracja malarska o cechach secesyjnych, z czasu budowy tej kamienicy, czyli z końca XIX w. – opowiada Ewa Kuśnierz-Zawadowska, konserwator dzieł sztuki. – Jest  to dekoracja w formie szerokiego pasa, o motywach splecionych  gałązek i liści oliwki. Całość sufitu zamyka listwa sztukateryjna złożona ze stylizowanych gałązek, liści i owoców  winorośli – dodaje.

Nie tylko jedna

Poza tą polichromią odkryto jeszcze jedną tego typu dekorację z XX w.; są złożone z motywów kwiatowych z dominującym kolorem czerwonym.

– To wymalowanie nie zachowało się dobrze na powierzchni sufitu w sieni, za to w stanie relatywnie dobrym odkryto je pomiędzy sienią a wejściem na schody – podkreślają Ewa Kuśnierz-Zawadowska i Jolanta Otwinowska, konserwatorki, które odsłoniły polichromie.

Rekonstrukcja i konserwacja

Wszystkie odkryte malowidła stanowią cenny przykład wystroju wnętrz z przełomu XIX w. i XX w. Zostaną poddane pracom konserwatorskim i rekonstrukcyjnym. Stanowić będą oryginalną ozdobę budynku.

– W pewnym sensie zbawienne okazały się wielowarstwowe przemalowania olejne pod nowe malowanie, które wykonywane były bez przygotowywania podłoża. Uchroniło to fragmenty tego historycznego malarstwa. Sądzimy, że jeszcze w wielu wrocławskich kamienicach kryje się wiele podobnych i interesujących niespodzianek – podkreśla Ewa Kuśnierz-Zawadowska.

 

Odkrycia nie wpłyną na zakres i czas remontu

Przypomnijmy, renowacja kamienicy przy ul. Prądzyńskiego 30 obejmuje m.in remont dachu, poddasza, klatki schodowej, stropów, elewacji frontowej oraz wymianę stolarki okiennej. W trakcie remontu wymieniona zostanie także instalacja elektryczna, wodno-kanalizacyjna, gazowa, centralnego ogrzewania i wentylacyjna.

– Prace konserwatorskie, które niebawem się rozpoczną, nie wstrzymują remontu tego budynku. Miejsca, gdzie są polichromie, zostaną odpowiednio zabezpieczone tak, by można było dokończyć wszystkie prace – zapewnia Katarzyna Galewska z Wrocławskich Mieszkań. – Termin zakończenia prac zarówno konserwatorskich, jak i remontowych planowany jest na III kwartał 2021 r. – dodaje.

Czytaj też: Remont kamienicy przy ul. Prądzyńskiego 30

Kamienica przy ul. Prądzyńskiego 30 rewitalizowana jest dzięki dofinansowaniu ze środków UE. Wartość inwestycji to ok. 1,6 mln złotych.

Posłuchaj podcastu

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl