wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

6°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 01:30

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Zdrowie
  4. Przeprowadzka szpitala im. Marciniaka - nowy szpital [NOWE NUMERY TELEFONÓW]

Przeprowadzka szpitala im. Marciniaka - nowy szpital [NOWE NUMERY TELEFONÓW]

W poniedziełek, 31 sierpnia, rozpoczął działalność nowy szpital im. Marciniaka. 1 września, szpital opublikował nowe numery telefonów.

Reklama

- Pięc lat temu została wbita łopata, dzisiaj oddajemy w ręce mieszkańców Dolnego Śląska nowy szpital, za to ekspresowe tempo budowy dziękuję wszystkim - powiedział Cezary Przybylski, marszałek dolnośląski podczas otwarcia szpitala. - Jeszcze przez kilka dni będziemy pracować w ograniczonym wymiarze, dziękuję wszystkim za wyrozumiałość i jeszcze przez kilka dni o tę wyrozumiałość proszę - mówił z kolei dr. n. med. Marek Nikiel, dyrektor szpitala.

Nowe numery telefonów do szpitala im. Marciniaka

Spółka „Nowy Szpital Wojewódzki” Sp. z o.o. informuje, że od dnia 31 sierpnia br. Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka Centrum Medycyny Ratunkowej rozpoczął działalność medyczną w nowym obiekcie przy ul. Gen. A. E. Fieldorfa 2 (boczna ul. Kosmonautów). Jednocześnie, spółka informuje, że pacjenci, którzy chcą dokonać rejestracji do poradni przyszpitalnych powinni dzwonić na numer Centrali Szpitala im. T. Marciniaka tj. 71 78 90 200.

Aktualne numery telefonów do wszystkich komórek organizacyjnych szpitala – WYKAZ NUMERÓW TELEFONÓW.

Dojazd do szpitala na Stabłowicach

Samochodem można tam dojechać od ul. Kosmonautów. Komunikacją miejską – tramwajami linii nr 3, 10 i 20. 

W piątek przedstawiciele pogotowia ratunkowego pojechali do nowego szpitala, aby przygotować się odpowiednio do transportu pacjentów. A w nowym obiekcie kończą się ostatnie drobne prace montażowe i przy wyposażaniu szpitala. 

31 sierpnia, o godz. 7.00, zakończył pracę Szpitalny Oddział Ratunkowy przy ul. Traugutta. Pacjenci będa mogli nadalkorzystać z pomocy ambulatorium chirurgicznego zanjdującego się na ul. Traugutta, które podlega Pogotowiu Ratunkowemu.

W pierwszych dniach szpital nie będzie przyjmował nowych pacjentów, pełną zdolność operacyjną uzyska 7 września. Będzie miał zupełnie nowe numery telefonów. 

Szpitalne manewry

Przeprowadzka dużego szpitala to skomplikowana operacja logistyczna, jednak jak zapewniają przedstawiciele placówki, ma ona się odbyć w ciągu jednej doby. Nowy budynek jest już w większości wyposażony w nowoczesny sprzęt, tak że do przewiezienia na Stabłowice zostanie tylko część wyposażenia. A oto szczegóły.

W drugiej połowie sierpnia nowi pacjenci nie byli już przyjmowani do szpitala w budynku przy ul. Wiśniowej (dawny szpital kolejowy). 15 sierpnia zaczęło się bowiem wygaszanie działalności placówki i wypisywanie pacjentów. Od 19 sierpnia już nie przyjmowano pacjentów. Od 25 sierpnia nie byli z kolei przyjmowani pacjenci na oddziały szpitala przy ul. Traugutta, w tym również na neurologię dziecięcą. Jedynie Szpitalny Oddział Ratunkowy miał działać do końca w dotychczasowym miejscu.

– 31 sierpnia o godz. 7.00 Szpitalny Oddział Ratunkowy kończy pracę w budynku przy ul. Traugutta i jednocześnie rozpoczyna działalność w budynku przy ul. gen. Augusta Fieldorfa – informuje Maciej Ziombka, zastępca dyrektora  ds. medycznych szpitala im. Marciniaka. 

Do końca sierpnia będzie też normalnie pracował w budynku przy ul. Traugutta oddział chirurgii dziecięcej, przyjmujący pacjentów w nagłych przypadkach. Jak ustalono na ostatnim spotkaniu z dyrektorami wrocławskich szpitali, z końcem sierpnia dzieci wymagające szybkiej interwencji chirurgicznej mają być też wożone do najbliższych SOR-ów, tak by zapewnić bezpieczeństwo pacjentom i umożliwić przenosiny szpitalowi im. Marciniaka.   

Przez kilka dni po przeprowadzce Nowy Szpital Wojewódzkim im. Marciniaka nie będzie przyjmował pacjentów, ponieważ musi być czas na rozruch, m.in. na zapoznanie się personelu ze sprzętem itp. – W tym czasie mogą być przyjęcia pacjentów planowych, ale nie ostrych przypadków –  mówi dyrektor Maciej Ziombka. Po 4 września szpital na Stabłowicach rozpocznie przyjmowanie pacjentów na inne niż SOR oddziały.

Gorąca platforma i nie tylko

W Nowym Szpitalu na Stabłowicach będzie 550 łóżek. SOR, 15 oddziałów szpitalnych, przychodnia z 20 poradniami i blok operacyjny z 10 salami. Pacjenci i personel ma korzystać z 18 wind. W szpitalu na trzy zmiany będzie pracować około 1200 osób. Każdego roku placówka może przyjąć 30 tysięcy pacjentów. W placówce będzie tzw. gorąca platforma: obok siebie znajdują się oddział ratunkowy, diagnostyki obrazowej i blok operacyjny. Dzięki temu pacjenci w ciężkim stanie będą mogli bardzo szybko uzyskać niezbędną pomoc. Budowa wojewódzkiego szpitala to jedna z największych inwestycji w historii samorządu Dolnego Śląska. Koszowała ponad 380 mln zł. 

Zdjęcia Tomasz Walków

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl