Pokoje wytchnień dla osób z niepełnosprawnościami już gotowe

Pierwsze pokoje wytchnień dla osób z niepełnosprawnościami w Ośrodku rehabilitacyjno-edukacyjnym dla Wyjątkowych Dzieci Fundacji „Potrafię Pomóc” są już niemal gotowe. Zostały prace wykończeniowe, a już za nieco ponad miesiąc - w kwietniu 2019 r. w pokojach pojawią się pierwsi mieszkańcy. Będą mogli w nich przebywać do tygodnia, a w tym czasie ich opiekunowie odpoczną i załatwią swoje sprawy.

  • Tak wygląda pierwszy wrocławski pokój wytchnień, fot. Fundacja "Potrafię Pomóc"

    Tak wygląda pierwszy wrocławski pokój wytchnień, fot. Fundacja "Potrafię Pomóc"

  • Od prawej: Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, Bartłomiej Skrzyński, rzecznik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych oraz Adam Komar, prezes Fundacji Potrafię Pomóc. Fot. UMW

    Od prawej: Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, Bartłomiej Skrzyński, rzecznik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych oraz Adam Komar, prezes Fundacji Potrafię Pomóc. Fot. UMW


Budynek przy ulicy Horbaczewskiego 24 to adres, pod którym od niedawna mieści się Ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci i Terapeutyczny Punkt Przedszkolny Fundacji „Potrafię Pomóc”. Wcześniej rehabilitacyjno-terapeutyczny ośrodek znajdował się przy ul. Kominiarskiej 42b we Wrocławiu. Nowe miejsce to także nowe możliwości w zakresie opieki nad osobami z niepełnosprawnościami.

Otwarcie pokojów wytchnień

Fundacja „Potrafię Pomóc” rozszerza działalność i w siedzibie przy ul. Horbaczewskiego uruchomiła pierwsze we Wrocławiu pokoje wytchnień. To miejsca, w których rodzic bądź krewny osoby niepełnosprawnej będzie mógł ją zostawić tymczasowo pod opieką.

– Pokoje wytchnień są bardzo wyczekiwane i potrzebne. Zdarza się, że rodzic opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem sprawuje przez 24 godziny na dobę. Brakuje czasu, by zająć się swoimi sprawami: na przykład pójść do lekarza, na zabieg do szpitala, załatwić sprawę w urzędzie czy po prostu odpocząć – tłumaczył Adam Komar, prezes Fundacji.

Mieszkanie z pokojami wytchnień ma 56 mkw., składa się z: dwóch pokojów, dodatkowego pokoju dla opiekuna, łazienki z toaletą, przedpokoju i kuchni. Jeden pokój wytchnień przeznaczony został dla osób z niepełnosprawnością ruchową, włączając w to te znajdujące się w bardzo ciężkim stanie, karmione dojelitowo bądź wymagające wspomagania oddychania. Drugi posłuży osobom z zaburzeniami sprawności intelektualnej.

Fot. Fundacja "Potrafię Pomóc"

Wyposażenie mieszkania to między innymi: system szynowy, który ułatwia transport osób niepełnosprawnych, łazienka i toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo, także leżących, łóżko rehabilitacyjne obrotowe, materac odleżynowy, fotel rehabilitacyjny, monitoring oraz kuchnia dostosowana do potrzeb osób z zaburzeniami odżywiania, odpowiednia także dla osób z zespołem Pradera-Williego.

W drugiej połowie lutego zakończyły się prace remontowe. Opieka wytchnieniowa ruszy już w kwietniu, obejmując potrzebujących z Wrocławia, ale też z innych części Polski. Koszt remontu wyniósł 150 tysięcy złotych. Wciąż trwa zbiórka na portalu SiePomaga.pl, a z zebranych środków przedstawiciele fundacji zamierzają pokryć część koszów za prace remontowe.

W marcu ruszą zapisy do specjalistycznych pokojów wytchień. Obecnie trwa tworzenie regulaminu i zasad dotyczących przydziału miejsc. O przyjęciu – podobnie jak w przypadku całego ośrodka - będzie decydować kolejność zgłoszeń, a pobyt będzie bezpłatny.

Wrocław bez barier dla niepełnosprawnych dzieci

Po przeprowadzce na ulicę Horbaczewskiego w ośrodku jest więcej miejsca i większe możliwości przyjmowania dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Liczba przyjętych zwiększyła się ostatnio z 20 do 36 osób. To trzy grupy rewalidacyjne i cztery przedszkolne. Dodatkowo 44 dzieci korzysta z Wczesnego Wspomagania Rozwoju.

– Środowisko osób z niepełnosprawnościami jest dla Wrocławia i dla prezydenta Jacka Sutryka bardzo ważne. Ważna jest dla nas również współpraca z Fundacją „Potrafię Pomóc”, z którą m.in. od lat realizujemy projekt „Wrocław bez barier”. Cieszymy się, że w ramach konkretnych działań mogliśmy zwiększyć liczbę miejsc w wysokospecjalistycznym ośrodku rehabilitacyjnym dla dzieci. Jest to kolejny zrealizowany cel ze 100 zadań na 100 dni prezydentury Jacka Sutryka – podkreślił Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Nowy ośrodek jest dostosowany do przyjęcia dzieci i młodzieży z ciężką niepełnosprawnością oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Nad bezpieczeństwem podopiecznych każdego dnia czuwa pielęgniarka z intensywnej terapii. W ośrodku i punkcie przedszkolnym podopieczni korzystają z wielu terapii, w tym z integracji sensorycznej, terapii ręki, wzroku, rehabilitacji czy terapii logopedycznej i psychologicznej. Dziećmi i młodzieżą opiekuje się około 30 nauczycieli, terapeutów i pielęgniarek. Rodzice mogą na bieżąco sprawdzać, co dzieje się z ich dzieckiem – placówka jako jedyna posiada dostępny dla rodziców monitoring online.

Źródło: Fundacja "Potrafię Pomóc"

– Pobyt dla dzieci jest bezpłatny, a w ramach ich pobytu realizujemy różne pakiety rehabilitacyjne. Pomimo powiększenia liczby miejsc i tak nie jesteśmy w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowania, bo chętnych wciąż mamy dwa razy więcej, niż możemy przyjąć – mówił Adam Komar, prezes Fundacji „Potrafię Pomóc”.

Edukacja i rehabilitacja dzieci finansowana jest dzięki subwencji oświatowej, darowiznom przekazywanym w zamian za nakrętki oraz dzięki wkładowi własnemu ze strony placówki. O przyjęciu do ośrodka decyduje kolejność zgłoszeń.

– Takie ośrodki są niezwykle potrzebne. Z jednej strony dzieci mogą przebywać wśród rówieśników, a z drugiej bardzo wspierają i odciążają rodziców. Samotnie wychowuję dziecko i wcześniej mogłam liczyć tylko na pomoc 80-letniej mamy. Sama pracuję zawodowo i w ostatnich trzech latach, odkąd współpracujemy z ośrodkiem, jest mi dużo łatwiej połączyć opiekę nad dzieckiem z pracą zawodową i z innymi obowiązkami – tłumaczyła Agnieszka Jasicka, mama 7-letniej Zosi, zmagającej się z dziecięcym porażeniem mózgowym i lekooporną padaczką.

Nowy kompleks w 2023 roku

Rozbudowanie i wprowadzenie nowych aktywności w budynku przy ul. Horbaczewskiego ma być podstawą do budowy Kompleksu Potrafię Pomóc o powierzchni 4 tys. mkw., z pierwszym w Polsce domem samodzielności dla osób z zespołem Pradera-Williego, który Fundacja „Potrafię Pomóc” planuje wybudować we Wrocławiu do 2023 roku.

W skład Kompleksu Potrafię Pomóc wchodzić będą: Ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci, Terapeutyczny Punkt Przedszkolny, gabinety rehabilitacyjne, przestrzeń na turnusy rehabilitacyjne, pokoje wytchnień, gabinety diagnostyczno-konsultacyjne, pierwszy w Polsce dom samodzielności dla osób z zespołem Pradera-Williego, zaplecze administracyjne oraz plac zabaw dostosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Innowacyjnymi rozwiązaniami mają być basen z ruchomym dnem, system szynowy wspomagający transport osób z niepełnosprawnością, ścieżki sensoryczne czy grota solna.

Szacunkowy koszt budowy kompleksu to ok. 20 mln zł.Zgłoś uwagę