Nowe inwestycje dla dzieci z niepełnosprawnościami we Wrocławiu

Wrocław coraz mocniej stawia na opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. W ostatnim czasie niemal dwukrotnie powiększyła się liczba miejsc dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami w nowej siedzibie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjnego dla Wyjątkowych Dzieci. Dodatkowo na wiosnę w ośrodku zaczną działać pierwsze pokoje wytchnień, a za pięć lat ma zakończyć się budowa nowego specjalistycznego kompleksu.

  • Od prawej: Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, Bartłomiej Skrzyński, rzecznik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych oraz Adam Komar, prezes Fundacji Potrafię Pomóc. Fot. UMW

    Od prawej: Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia, Bartłomiej Skrzyński, rzecznik prezydenta ds. osób niepełnosprawnych oraz Adam Komar, prezes Fundacji Potrafię Pomóc. Fot. UMW


Budynek przy ulicy Horbaczewskiego 24 to adres, pod którym od niedawna mieści się Ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci i Terapeutyczny Punkt Przedszkolny Fundacji „Potrafię Pomóc”. Wcześniej rehabilitacyjno-terapeutyczny ośrodek znajdował się przy ul. Kominiarskiej 42b we Wrocławiu.

Po przeprowadzce w placówce jest więcej miejsca i większe możliwości przyjmowania dzieci i młodzieży z niepełnosprawnościami. Liczba przyjętych zwiększyła się z 20 do 36 osób. To trzy grupy rewalidacyjne i cztery przedszkolne. Dodatkowo 44 dzieci korzysta z Wczesnego Wspomagania Rozwoju.

Wrocław bez barier dla niepełnosprawnych dzieci

– Środowisko osób z niepełnosprawnościami jest dla Wrocławia i dla prezydenta Jacka Sutryka bardzo ważne. Ważna jest dla nas również współpraca z Fundacją „Potrafię Pomóc”, z którą m.in. od lat realizujemy projekt „Wrocław bez barier”. Cieszymy się, że w ramach konkretnych działań mogliśmy zwiększyć liczbę miejsc w wysokospecjalistycznym ośrodku rehabilitacyjnym dla dzieci. Jest to kolejny zrealizowany cel ze 100 zadań na 100 dni prezydentury Jacka Sutryka – podkreślił Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia.

Nowy ośrodek jest dostosowany do przyjęcia dzieci i młodzieży z ciężką niepełnosprawnością oraz z niepełnosprawnościami sprzężonymi. Nad bezpieczeństwem podopiecznych każdego dnia czuwa pielęgniarka z intensywnej terapii. W ośrodku i punkcie przedszkolnym podopieczni korzystają z wielu terapii, w tym z integracji sensorycznej, terapii ręki, wzroku, rehabilitacji czy terapii logopedycznej o psychologicznej. Dziećmi i młodzieżą opiekuje się około 30 nauczycieli, terapeutów i pielęgniarek. Rodzice mogą na bieżąco sprawdzać, co dzieje się z ich dzieckiem – placówka jako jedyna posiada dostępny dla rodziców monitoring online.

Źródło: Fundacja "Potrafię Pomóc"

– Pobyt dla dzieci jest bezpłatny, a w ramach ich pobytu realizujemy różne pakiety rehabilitacyjne. Pomimo powiększenia liczby miejsc i tak nie jesteśmy w stanie w pełni zaspokoić zapotrzebowania, bo chętnych wciąż mamy dwa razy więcej, niż możemy przyjąć – mówił Adam Komar, prezes Fundacji „Potrafię Pomóc”.

Edukacja i rehabilitacja dzieci finansowana jest dzięki subwencji oświatowej, darowiznom przekazywanym w zamian za nakrętki oraz dzięki wkładowi własnemu ze strony placówki. O przyjęciu do ośrodka decyduje kolejność zgłoszeń.

– Takie ośrodki są niezwykle potrzebne. Z jednej strony dzieci mogą przebywać wśród rówieśników, a z drugiej bardzo wspierają i odciążają rodziców. Samotnie wychowuję dziecko i wcześniej mogłam liczyć tylko na pomoc 80-letniej mamy. Sama pracuję zawodowo i w ostatnich trzech latach, odkąd współpracujemy z ośrodkiem, jest mi dużo łatwiej połączyć opiekę nad dzieckiem z pracą zawodową i z innymi obowiązkami – tłumaczyła Agnieszka Jasicka, mama 7-letniej Zosi, zmagającej się z dziecięcym porażeniem mózgowym i lekooporną padaczką.

Pokoje wytchnień już na wiosnę

Dodatkowo już na wiosnę Fundacja „Potrafię Pomóc” rozszerzy działalność i w siedzibie nowego ośrodka uruchomi pierwsze we Wrocławiu pokoje wytchnień. To miejsca, w których rodzic bądź krewny osoby niepełnosprawnej będzie mógł ją zostawić tymczasowo pod opieką.

– Pokoje wytchnień są bardzo wyczekiwane i potrzebne. Zdarza się, że rodzic opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem sprawuje przez 24 godziny na dobę. Brakuje czasu, by zająć się swoimi sprawami: na przykład pójść do lekarza, na zabieg do szpitala, załatwić sprawę w urzędzie czy po prostu odpocząć. Chcemy je otworzyć już w połowie lutego. W pokoju wytchnień dziecko będzie mogło przebywać nawet do tygodnia – dodał Adam Komar.

Mieszkanie z pokojami wytchnień ma 56 mkw., składać się będzie z: dwóch pokojów, dodatkowego pokoju dla opiekuna, łazienki z toaletą, przedpokoju i kuchni. Jeden pokój wytchnień przeznaczony zostanie dla osób z niepełnosprawnością ruchową, włączając w to te znajdujące się w bardzo ciężkim stanie, karmione dojelitowo bądź wymagające wspomagania oddychania. Drugi służyć będzie osobom z zaburzeniami sprawności intelektualnej.

Tak mają wyglądać nowe pokoje wytchnień w Ośrodku rehabilitacyjno-edukacyjnym dla Wyjątkowych Dzieci. Źródło: Fundacja "Potrafię Pomóc"

Wyposażenie mieszkania to między innymi: system szynowy, który ułatwia transport osób niepełnosprawnych, łazienka i toaleta dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo, także leżących, łóżko rehabilitacyjne obrotowe, materac odleżynowy, fotel rehabilitacyjny, monitoring oraz kuchnia dostosowana do potrzeb osób z zaburzeniami odżywiania, odpowiednia także dla osób z zespołem Pradera-Williego.

Prace remontowe najprawdopodobniej zakończą się w drugiej połowie lutego, a opieka wytchnieniowa powinna ruszyć wiosną 2019, obejmując potrzebujących z Wrocławia, ale też z innych części Polski. Szacunkowy koszt remontu i zakupu sprzętu to 150 tysięcy złotych. Fundacja liczy na wsparcie sponsorów prywatnych, uruchomiła też zbiórkę na portalu SiePomaga.pl.

Zapisywać się do specjalistycznych pokojów wytchień będzie można od połowy lutego. O przyjęciu – podobnie jak w przypadku całego ośrodka - będzie decydować kolejność zgłoszeń, a pobyt także będzie bezpłatny.

Nowy kompleks w 2023 roku

Rozbudowanie i wprowadzenie nowych aktywności w budynku przy ul. Horbaczewskiego ma być podstawą do budowy Kompleksu Potrafię Pomóc o powierzchni 4 tys. mkw., z pierwszym w Polsce domem samodzielności dla osób z zespołem Pradera-Williego, który Fundacja „Potrafię Pomóc” planuje wybudować we Wrocławiu do 2023 roku.

W skład Kompleksu Potrafię Pomóc wchodzić będą: Ośrodek rehabilitacyjno-edukacyjny dla Wyjątkowych Dzieci, Terapeutyczny Punkt Przedszkolny, gabinety rehabilitacyjne, przestrzeń na turnusy rehabilitacyjne, pokoje wytchnień, gabinety diagnostyczno-konsultacyjne, pierwszy w Polsce dom samodzielności dla osób z zespołem Pradera-Williego, zaplecze administracyjne oraz plac zabaw dostosowany do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Innowacyjnymi rozwiązaniami mają być basen z ruchomym dnem, system szynowy wspomagający transport osób z niepełnosprawnością, ścieżki sensoryczne czy grota solna.

Szacunkowy koszt budowy kompleksu to ok. 20 mln zł.

Zgłoś uwagę