Ten podcast nazywa „Po polsku / Po niemiecku”. Queery na Dolnym Śląsku. Opowiada o odmieńczej, inkluzywnej – międzynarodowej (siostrzanej i braterskiej) historii Wrocławia i Dolnego Śląska w XX wieku.Historię Wrocławia będą queerować Joanna Ostrowska i Mathias Foit.Podcast powstał we współpracy Vogue Polska z Biurem ds. Równego Traktowania Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Odcinek 1 - Queerowy Wrocław 1869-1949 31.10
W premierowym odcinku podcastu „Po polsku, po niemiecku” Joanna Ostrowska i Mathias Foit wprowadzają w tematykę queerstorii – czyli historii mniejszości seksualnych i płciowych– byłych wschodnich terenów niemieckich, a konkretnie Wrocławia i Dolnego Śląska.Wyjaśniają, na czym polega „kresowość” w odmieńczym kontekście.
Podkreślają potrzebę odkrywania i pisania tej historii we współpracy polsko-niemieckiej, a także zerwania z tradycyjną periodyzacją historyczną, oraz z ujmowaniem historii tylko w ramy narodowe.To także opowieść o pierwszym zorganizowanym, masowym ruchu emancypacyjnym mniejszościseksualnych i płciowych, który narodził się właśnie w Niemczech, oraz o jego nieformalnym liderze, pionierze badań nad odmieńczą seksualnością – Magnusie Hirszfeldzie.