wroclaw.pl strona główna Miasto równości Wrocław Miasto równości - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:20

wroclaw.pl strona główna
  1. wroclaw.pl
  2. Miasto równości
  3. Aktualności
  4. Europejski Miesiąc Różnorodności we Wrocławiu

Maj to Europejski Miesiąc Różnorodności, w którym zachęcamy, aby szczególnie celebrować różnorodność i promować ją zarówno w miejscach pracy, jak i w społeczeństwie. To okazja do podkreślenia, jak wielką wartością jest różnorodność i integracja społeczna we Wrocławiu, w Polsce, w całej Unii Europejskiej.

Miesiąc Różnorodności to inicjatywa wspierana przez Komisję Europejską. W Polsce odbywa się w ramach koordynowanej przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu Karty Różnorodności, która wspiera przeciwdziałanie dyskryminacji w miejscu pracy.

We Wrocławiu w obchody Miesiąca Różnorodności odbywają się we współpracy Pełnomocniczki ds. Równego Traktowania, Biura Prezydenta, Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego, Fundacji Katarynka, Stowarzyszenia Kultura Równości, Fundacji EkoRozwoju i Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Inauguracja Miesiąca Różnorodności w Polsce miała miejsce 23 kwietnia 2024 we Wrocławiu. Tegoroczna edycja pod hasłem "Building Bridges for the Future Work" koncentrowała się wokół wyzwań związanych z równością płci i doświadczeniami osób migranckich, poruszano również temat praw dziecka w biznesie. W programie inauguracji znalazł się panel Pełnomocniczek ds. Równego Traktowania, prezentacja konkretnych dobrych praktyk wdrażanych przez firmy i organizacje - sygnatariuszy Karty Różnorodności oraz ogłoszenie zwycięzców II edycji Nagrody Karty Różnorodności.

Relacja z inauguracji.

Program wydarzeń - maj:

Kawowanie 11. Porozmawiaj z nami o dostępności przy kawie we Wrocławiu!

Termin: 8 maja (czwartek), godz. 12:30-14:00 i 17:00-18:30. 

Miejsce: Pracownia Dostępnej Kultury, ul. Energetyczna 10 A,

Zapisy.

KawowAnie to bezpieczna przestrzeń do dyskusji o potrzebach związanych z dostępnością, sieciowania się i wymiany doświadczeń. Spotkania poprowadzą prezeska Fundacji Kultury bez Barier - Ania Żórawska i prezeska Fundacji Katarynka - Justyna Mańkowska.

Szczególnie zapraszamy: osoby z niepełnosprawnościami i neuroatypowe; ich rodziców / opiekunów; osoby zajmujące się zawodowo koordynowaniem dostępności w instytucjach, organizacjach, firmach; a także każdego, komu bliskie są takie wartości jak: różnorodność, otwartość, włączanie.

Dostępność: Fundacja Katarynka zapewnia tłumaczenie PJM, pętle indukcyjną, asystę dla osób niewidomych. Miejsce wydarzenia jest dostępne dla osób poruszających się na wózkach.

Partnerem spotkań jest Fundacja Katarynka. Zadanie publiczne jest finansowane ze środków finansowych otrzymanych od Gminy Wrocław (www.wroclaw.pl).

Wydarzenie organizowane przez Fundację Kultury Bez Barier i Fundacja Katarynka

Gra wielokulturowa w Przejściu Dialogu

Termin: 15 maja (środa), g. 16:30

Miejsce: Przejście Dialogu (ul. Świdnicka 19, Wrocław, w przejściu podziemnym)

Język gry: polski

Wiek graczy: 14+

Zapisy: Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy poprzez formularz zgłoszeniowy.

Przyczyny migracji? Funkcje współczesnego państwa? Prawa mniejszości etnicznych i narodowych? Bez względu na to czy kwestie wielokulturowości to Twój konik czy zupełnie nowa dla Ciebie dziedzina wiedzy dołącz do naszej międzykulturowej i międzypokoleniowej rywalizacji. 

Gra międzykulturowa ma na celu podnoszenie świadomości i nabywanie wiedzy w zakresie praw człowieka, historii i podstawowych praw, kwestii obywatelskich oraz wielokulturowości. Zadaniem każdego zespołu będzie przejść planszę odpowiadając na wylosowane pytania.

Gra przeznaczona jest dla osób dorosłych oraz młodzieży od 14 roku życia. Zabierz ze sobą znajomego/znajomą i widzimy się w Przejściu!

Warsztaty z zakresu wzmacniania kompetencji międzykulturowych

Termin: 16 maja (czwartek), g. 16:00-20:00

Miejsce: Przejście Dialogu ul. Świdnicka 19, 50-438 Wrocław, (w przejściu podziemnym)

Zapisy przez formularz.

Z okazji Europejskiego Miesiąca Różnorodności serdecznie zapraszamy na bezpłatne warsztaty z zakresu wzmacniania kompetencji kulturowych, prowadzone przez zespół trenerski z Fundacji EkoRozwoju.

Proponowane zajęcia to okazja do pogłębienia, odświeżenia, być może weryfikacji dotychczas zdobytej wiedzy, założeń i metod pracy w środowisku zróżnicowanym kulturowo. To także szansa, by skuteczniej reagować na problemy, które pojawiają się w codziennych kontaktach. Jesteśmy przekonani, że wzmacnianie kompetencji międzykulturowych pomaga zapobiegać eskalacji konfliktów, a także dyskryminacji indywidualnej i systemowej oraz przemocy.

Na czym polegają warsztaty?

Nasze zajęcia są prowadzone z wykorzystaniem metod aktywnych. Podczas warsztatów rozpoznajemy i omawiamy z perspektywy psychologii społecznej czynniki modelujące nasze postrzeganie i ocenianie osób z doświadczeniem migracji lub uchodźstwa. Przyglądamy się także temu, w jaki sposób mechanizmy stereotypizacji i dyskryminacji dotykają osoby ze społeczeństwa przyjmującego.

Dla osób chętnych wystawiamy zaświadczenia (certyfikaty) potwierdzające udział w szkoleniu.

Więcej informacji o zajęciach i projekcie.

Warsztaty w ciemności. Ciemność, która otwiera oczy. 

Termin: 16 maja, g. 17:00-18:00

Miejsce: Pracownia Dostępnej Kultury, ul. Energetyczna 10A, Wrocław

Wstęp bezpłatny, obowiązują zapisy: kontakt[at]fundacjakatarynka.pl, telefonicznie i smsem: 797 122 452, smsem: 507 507 129.

Co widzisz, gdy zamkniesz oczy?

Jak postrzegasz ludzi, gdy nie obserwujesz ich twarzy, gestów?

Które zapachy rozbudzą Twoje emocje?

Czy potrafisz rozpoznać przedmiot wyłącznie dotykiem?

Czy inaczej wygląda otoczenie, którego nie widzisz?

Jak ma się Twoje ciało, oddech, przestrzeń wokół Ciebie, gdy zapada ciemność?

Czy osoba niewidoma ma przed oczami tylko ciemność? Jak wyglądają jej sny?

Czy chcesz się tego dowiedzieć? Czy chcesz tego doświadczyć? Jeśli tak, wpadaj do nas na warsztaty „4 zmysły to w sam raz”. Weź z sobą bliskich. Będziesz doświadczać, przeżywać, słuchać.

Prowadzący: Sandra Tworkowska, Witold Strugała. Jesteśmy osobami niewidomymi od urodzenia. Pracownikami, przedsiębiorcami, rodzicami, opiekunami 2 psów, zapalonymi czytelnikami, wielbicielami dobrej kawy, herbaty i muzyki. Przygodę z edukacją ludzi zaczęliśmy na Niewidzialnej Wystawie w Warszawie. A teraz kreujemy autorski projekt. Działaliśmy z nim dwukrotnie w ramach Mikrograntów. Odwiedzamy też przedszkola, szkoły, seniorów. 

Jak się przygotować? Zabierz ze sobą garść odwagi, 5 szczypt otwartości na innych ludzi, łyżkę akceptacji dla różnorodności, i posypkę z poczucia humoru. Razem może coś z tego upichcimy. Weź też z sobą wygodne buty i ubranie, które daje swobodę ruchu.

Partnerem warsztatów są "Cztery Zmysły to w sam raz".

Międzypokoleniowe spotkanie arteterapeutyczne dla kobiet

Termin: 17 maja (piątek), g. 16:00-19:00

Miejsce: Przejście Dialogu ul. Świdnicka 19, 50-438 Wrocław (w przejściu podziemnym)

Zapisy.

Język wydarzenia: ukraiński

Zapraszamy kobiety w każdym wieku, a szczególnie w wieku 60+ na międzypokoleniowe spotkanie arteterapeutyczne. Wydarzenie skierowane jest do kobiet, które mają trudności z odnalezieniem się w nowym kraju, mają wieloletnie doświadczenie zawodowe, ale nie wiedzą, jak je wykorzystać w nowym miejscu zamieszkania, szukają możliwości i kręgu towarzyskiego.

Za pomocą metod arteterapii, takich jak kolaż, rysowanie mandali, muzykoterapia i praktyki oddechowe, można będzie zanurzyć się w atmosferze kreatywności, przyjemnej komunikacji i relaksu, poczuć efekt odwrócenia uwagi od codzienności, uzyskać przyjemność estetyczną i odkryć swój wewnętrzny potencjał.

Tęczowa ulica. Spacer queerstoryczny 

Termin: 17 maja, g. 17.00 - 19.00

Miejsce: start – Arlekin koło Teatru Capitol. Finisz – róg Świdnickiej i Ofiar Oświęcimskich

Wstęp wolny, bez zapisów. 

Najsłynniejsza wrocławska ulica to miejsce, nad którym od niemal od początku 20. wieku powiewała tęczowa flaga. Jej queerstoryczne watki przeplatają się w czasie tworząc mozaikę różnorodności społecznej Wrocławia. Kiedyś stała przy niej słynny pomnik – przed wojną miejsce spotkań homoseksualnych mężczyzn. W modnych klubach bawiono się niczym w legendarnym berlińskim „Eldorado”. W operze śpiewały osoby artystyczne, których w latach 30. doświadczyli represji z powodu swojej orientacji psychoseksualnej. Po 1945 roku ulica Świdnicka stała się na powrót ważnym miejscem szczególnie dla homoseksualnych mężczyzn. Choć kultowe kawiarnie i kluby przestały istnieć pamięć po nich została we wrocławskiej queerstorii.

O prowadzącej: Ewa Pluta. Robotnica kultury, historyczka sztuki, zawodowo związana z Muzeum Miejskim Wrocławia i Fundacją Art Transparent. Rzeczniczka prasowa, kuratorka, koordynatorka do spraw dostępności, czasem przewodniczka. Wrocław uważa za najwspanialsze miasto na świecie. Kompulsywnie kopie w jego dziejach by odkryć te wątki, które jeszcze nie zostały poznane. Szczególnie interesuje ją herstoria i queerstoria Wrocławia. Dumna mieszkanka Ołbina.

Przez archiwa z różowymi okularami. Warsztaty badania i pisania queerstorii

Termin: 18 maja, g. 10.00-13.00

Miejsce: Równe Miejsce - Centrum LGBT+ Wrocław, ul. Kniaziewicza 28/2

Zapisy.

Interesuje Cię historia osób nieheteronormatywnych i być może zastanawiasz się nad podjęciem mniejszych lub większych badań w tym zakresie? Nie wiesz, gdzie i czego szukać lub jak uporządkować oraz opisać zgromadzone materiały? A może po prostu kieruje Tobą ciekawość, jak wygląda badanie queerstorii „od kuchni”?

Warsztaty „Przez archiwa z różowymi okularami” skierowane są do wszystkich grup wiekowych, bez względu na to, czy masz doświadczenie akademickie czy też nie. Prowadzone przystępnym językiem i w luźnej atmosferze sprzyjającej wymianie myśli, mają na celu omówienie wyzwań źródłowych oraz metodologicznych związanych z odkopywaniem historii queer. Łącząc ze sobą elementy wykładu, dyskusji oraz ćwiczeń, przybliżają osobom uczestniczącym teorię i przede wszystkim praktykę queerstoryczek_ków.

Przykładowe bloki tematyczne warsztatów: Rodzaje i problematyka źródeł w queerstorii, Gdzie szukać? Język queerstorii. W ramach warsztatów przewidziana jest również praca grupowa.

Prowadzenie: dr Mathias Foit - ukończył filologię angielską na Uniwersytecie Wrocławskim i doktorat z historii queer na Wolnym Uniwersytecie Berlińskim. Wraz z dr Joanną Ostrowską prowadzi projekt queerstoryczny „Odmieńcy. Queerowy Wrocław w latach 1871-1949”, finansowany w ramach stypendium artystycznego Prezydenta Wrocławia.

Śladami kobiet - Stare Miasto. Spacer herstoryczny. 

Termin: 24 maja, g. 17.00 - 19.00

Miejsce zbiórki: plac Wolności 4 – Dom Maxa Berga. Finisz – pod gmachem głównym Uniwersytetu Wrocławskiego

Wstęp wolny, nie obowiązują zapisy. 

Centrum Wrocławia w nazwach ulic i budynków pełne jest śladów po znanych wrocławianach. A co z wrocławiankami? O nich zapomniano. W trakcie spaceru przeniesiemy się w czasie, by przypomnieć kobiety – artystki, bojowniczki ruchu oporu, naukowczynie, przedsiębiorczynie – związane z historią Wrocławia. Centrum Wrocławia pełne jest herstorycznych opowieści, które podczas spaceru ujrzą światło dzienne. Poznamy kobiety, które żyły tak, jak chciały. Niekiedy wywoływały oburzenie, były krytykowane i represjonowane. Wśród nich były takie, które ustąpiły pola swoim partnerom oraz takie, które w naukowym świecie zdominowanym przez mężczyzn rozpychały się łokciami i osiągnęły sukces w swoich dziedzinach. Ich biografie zostaną opowiedziane na tle ówczesnych warunków społeczno-gospodarczych.

O prowadzącej: Ewa Pluta. Robotnica kultury, historyczka sztuki, zawodowo związana z Muzeum Miejskim Wrocławia i Fundacją Art Transparent. Rzeczniczka prasowa, kuratorka, koordynatorka do spraw dostępności, czasem przewodniczka. Wrocław uważa za najwspanialsze miasto na świecie. Kompulsywnie kopie w jego dziejach by odkryć te wątki, które jeszcze nie zostały poznane. Szczególnie interesuje ją herstoria i queerstoria Wrocławia. Dumna mieszkanka Ołbina.

Szkolenie "Prawo pracy w Polsce"

Termin: 29 maja (środa), godz. 16:00-19:00

Miejsce: Przejście Dialogu, ul. Świdnicka 19, 50-438 Wrocław (w przejściu podziemnym)

Język wydarzenia: polski

Link do zapisów.

Wydarzenie skierowane do wszystkich pracujących osób lub zamierzających wejść na rynek pracy, a w szczególności do kobiet. Będziemy rozmawiać o grupach szczególnie chronionych przez prawo pracy w Polsce, dotyczącej rozwiązania:

- uprawnienia związane z rodzicielstwem (ochrona kobiet w ciąży, urlop macierzyński, urlop rodzicielski itd.) umowa o pracę w porównaniu z umową zlecenia.

- urlopy wypoczynkowe i zwolnienia od pracy (umowa o pracę w porównaniu z umową zlecenia)

- którzy pracownicy są chronieni przed zwolnieniem z pracy, rozwiązanie umowy o pracę / umowy zlecenia.

Na koniec spotkania zostanie również przeznaczony czas na pytania uczestników.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama