Europejski Miesiąc Różnorodności został zainicjowany przez Komisję Europejską w ramach działań na rzecz równości i walki z dyskryminacją. Inicjatywa wpisuje się w szerszą strategię UE na rzecz równości i niedyskryminacji, promując włączenie społeczne niezależnie od płci, wieku, orientacji seksualnej, niepełnosprawności, pochodzenia etnicznego czy religii.
Wrocław już po raz kolejny włącza się w obchody Europejskiego Miesiąca Różnorodności. To nie tylko okazja do świętowania różnorodności, ale także do refleksji nad tym, jakie kroki można podjąć, aby budować bardziej otwarte i sprawiedliwe społeczeństwo.
Harmonogram wydarzeń:
5 maja 2025 r. (poniedziałek)
Czytanie performatywne „Meltdown” oraz dyskusja
godz. 18.00-20.00, Klub Proza, Przejście Garncarskie 2
Bohaterkami utworu „Meltdown” są matka i jej dorosła córka w spektrum autyzmu. Ich wspólna historia zaczyna się w 1997 roku, kiedy słowa „neuroróżnorodność” i „neuroatypowość” nie funkcjonowały w świadomości społecznej, nie były też używane przez psychologów i psychiatrów, a zespół Aspergera nie był diagnozowany u małych dziewczynek.
Scenariusz Małgorzaty Lech pt. „Meltdown” wziął udział w Konkursie na Dokumentalne Czytanie Performatywne, organizowanym przez Instytut im. J. Grotowskiego i Teatr na Faktach i został wyróżniony przez Pełnomocniczkę Prezydenta Wrocławia ds. Równego Traktowania.
Historia bohaterek ponownie zostanie przedstawiona na scenie Klubu Proza w dniu 5 maja o godz. 18.00.
Po czytaniu odbędzie się dyskusja, w której udział wezmą: Małgorzata Lech, Agnieszka Kozyra i Joanna Stembalska. Prowadzący: Jakub Tabisz.
Wstęp wolny.
7 maja 2025 r. (środa)
Konferencja „Inkluzywne miejsce pracy”
godz. 9.30-14.00, bar Barbara, ul. Świdnicka 8b
Konferencja „Inkluzywne miejsce pracy” poświęcona jest budowaniu środowiska zawodowego, w którym każda osoba pracująca – niezależnie od płci, wieku, pochodzenia, sprawności czy tożsamości – ma równe szanse na rozwój i sukces.W wydarzeniu wezmą udział eksperci i ekspertki, którzy zajmują się na co dzień wdrażaniem inkluzywnych strategii w organizacjach. Podzielą się swoimi doświadczeniami i najlepszymi praktykami. W dyskusjach poruszone zostaną tematy takie jak: inkluzywna komunikacja, równość kobiet i mężczyzn, włączanie osób 50+, osób w spektrum autyzmu, migrantów i migrantek czy zarządzanie zespołami międzypokoleniowymi.
Organizatorem wydarzenia jest Departament Różnorodności Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia. Wydarzenie jest częścią obchodów Europejskiego Miesiąca Różnorodności, który został zainicjowany przez Komisję Europejską w ramach działań na rzecz równości i walki z dyskryminacją.
Program konferencji
godz. 9.30-10.00: rejestracja osób uczestniczących
godz. 10.00-10.10: otwarcie konferencji – Barbara Lisiewicz, Dyrektorka Departamentu Różnorodności Społecznej Urzędu Miejskiego Wrocławia
godz. 10.10-10.40: Wykład inspiracyjny Język inkluzywny w organizacji – prof. Tomasz Piekot, Uniwersytet Wrocławski
godz. 10.40-11.55: Dyskusja panelowa Równość na co dzień: jak budować inkluzywne środowisko pracy? Goście i gościnie:
- dr Michał Bomastyk, Pełnomocnik Prezydenta Torunia ds. Równości, Pracownia Badań nad Obcością i Wykluczeniem Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu;
- dr Anna Borkowska, Pełnomocniczka Rektora Politechniki Wrocławskiej ds. przeciwdziałania dyskryminacji, profesorka w Katedrze Systemów Zarządzania i Rozwoju Organizacji Wydziału Zarządzania Politechniki Wrocławskiej;
- Anna Janus, Dyrektorka Miejskiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu,
- Dominika Kawalerowicz, Dyrektorka Wrocławskiego Instytutu Kultury, Pełnomocniczka Prezydenta Wrocławia ds. rozwoju kultury;
- Magdalena Razik – Trziszka, Dyrektorka Departamentu Organizacyjnego i Kadr w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego, Radna Rady Miejskiej Wrocławia.
Moderacja: Alina Szeptycka, Pełnomocniczka Prezydenta Wrocławia ds. Równego Traktowania, Dyrektorka Biura ds. Równego Traktowania Urzędu Miejskiego Wrocławia.
godz. 11.55-12.20: przerwa kawowa
Prezentacje:
godz. 12.20-12.35: Age inclusion. Osoby 50+ na rynku pracy – Ewa Dziekańska, Biuro Rozwoju Gospodarczego UM Wrocławia
godz. 12.35-12.55: Miejsce pracy przyjazne sensorycznie – Agata Daczewska i Joanna Stepiuk, Dział Wspierania Wrocławskiej Przedsiębiorczości UM Wrocławia
godz. 12.55-13.10: Bezpieczeństwo psychologiczne w organizacji – Karolina Szostak-Zaroda, SWPS Innowacje
godz. 13.10-13.30: Podsumowanie i zakończenie konferencji
Dostępność: miejsce jest dostępne architektonicznie dla osób poruszających się na wózkach. Konferencja będzie tłumaczona na PJM. Będzie zapewniona pętla indukcyjna.
Udział w konferencji jest bezpłatny. Liczba miejsc ograniczona. Prosimy o zapisy do 25 kwietnia 2025, na: brp[at]um.wroc.pl Tel. 71 777 73 73
17 maja 2025 r. (sobota)
Spacer z przewodnikiem „Wrocławski szlak różnorodności”
godz. 16.00, start spod pomnika Amora na Pegazie (w Parku Mikołaja Kopernika nad Fosą Miejską, w ciągu Promenady Staromiejskiej)
Wrocław to miasto wielu kultur, tradycji i historii. Podczas spaceru poznamy oblicza różnorodności, która kształtowała stolicę Dolnego Śląska przez wieki. Swój ślad we wrocławskim krajobrazie pozostawili ludzie wielu narodowości i grup etnicznych. Miasto było ważnym miejscem emancypacji kobiet i społeczności LGBT+, stąd także pochodzili aktywiści i aktywistki, którzy jako jedni z pierwszych na świecie zwrócili uwagę na brak dostępności dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystkich ich łączył Wrocław.
Spacer poprowadzi Ewa Pluta.
Wydarzenia towarzyszące:
Miesiąc Różnorodności w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Tadeusza Różewicza we Wrocławiu, 5-30 maja:
Regał Różnorodności z literaturą feministyczną, queerową, dotyczącą spektrum autyzmu oraz niepełnosprawności
- Filia nr 23, bulwar Ikara 29-31
- Filia nr 17, ul. Nenckiego 136a
Regał Różnorodności z literaturą dotyczącą spektrum autyzmu
- Filia nr 40, ul. Przybyszewskiego 59
28 maja, godz. 17.30
Spotkanie klubu książki Czytelnia Krzyki
- Filia nr 54, ul. Jesienna 22
Rozmowa o książkach Doroty Kotas
Otwarte spotkanie klubu książki Czytelnia Krzyki, podczas którego porozmawiamy o książkach Doroty Kotas. Autorka, laureatka Nagrody Literackiej Gdynia i Nagrody Conrada, w niekonwencjonalny sposób pisze o codzienności, w tym także codziennej rzeczywistości osób neuroróżnorodnych i mniejszości LGBT+. Spotkania klubu to zawsze świetna okazja do inspirujących dyskusji, wymiany spostrzeżeń i poznania nowych literackich perspektyw.
Wrocławskie szkoły:
Wrocławskie szkoły aktywnie angażują się w obchody Europejskiego Miesiąca Różnorodności. W ramach obchodów uczennice i uczniowie oraz kadra pedagogiczna przygotowują inicjatywy, które mają na celu promowanie otwartości na różne kultury, tradycje i perspektywy. W programie znajdują się warsztaty, lekcje wychowawcze na temat różnorodności, konkursy plastyczne i literackie, gra terenowa „Równość”, Dzień Języków czy Dzień Kuchni Świata, a także pikniki międzykulturowe i koncerty, które zachęcają do refleksji nad znaczeniem różnorodności w społeczeństwie.