wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

23°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 19:10

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Dla mieszkańca
  3. Przydatne informacje
  4. Wystawa Wrocławskie Metamorfozy
  5. Lotnisko – Wystawa „Wrocławskie Metamorfozy”

Dziś wrocławskie lotnisko obsługuje ponad 2 miliony pasażerów rocznie. Latają z Wrocławia nie tylko lokalnymi lotami, ale także międzynarodowymi, m.in. do Frankfurtu, Oslo, Barcelony, Rzymu, Mediolanu, Londynu, Glasgow, Kopenhagi, Sztokholmu, Mediolanu i Paryża. 

Reklama
before
after
poprzednie następneZdjęcia pochodzą ze zbiorów Wratislaviae Amici

Wrocławskie lotnisko powstało w 1926 roku. Pierwsze mieściło się na Gądowie, odlatywały z niego samoloty do Berlina, Warszawy, Drezna, Gliwic, Pragi, Szczecina i Jeleniej Góry. Rozwój ruchu pasażerskiego wymusił budowę nowego budynku dworca lotniczego, który oddano w roku 1936. Wybuch wojny przerwał działalność lotniska pasażerskiego, a na jego terenie był obóz pracy dla Polaków. W latach trzydziestych XX w. rozpoczęła się budowa lotniska wojskowego na wrocławskich Strachowicach. Po wojnie lotnisko przeszło w ręce Armii Czerwonej. Już w czerwcu 1945 roku uruchomione zostało pierwsze połączenie do Warszawy. W 1946 roku loty cywilne przeniesiono z powrotem na trawiaste lotnisko na Gądowie. Loty cywilne powróciły na Strachowice w roku 1958. W 1992 roku powołano spółkę Port Lotniczy Wrocław S.A., w sierpniu 1992 roku otwarty został nowy terminal przylotów. Wtedy pojawiły się też pierwsze międzynarodowe połączenia do Frankfurtu nad Menem. W 1997 roku oddano do użytku nową halę odlotów międzynarodowych, a rok później terminal krajowy. Od 2005 roku wrocławskie lotnisko nosi imię Mikołaja Kopernika. Latają z niego także tanie linie Ryanair i Wizzair. Szybki wzrost liczby obsługiwanych pasażerów oraz przyznanie Wrocławiowi organizacji trzech meczów Euro 2012 wymusił budowę nowego terminala. Tym, co wyróżnia wrocławski port na tle innych polskich lotnisk, jest imponująca kubatura 330 tys. metrów sześciennych – jedna z największych w Polsce. Kształt nowego terminalu wrocławskiego lotniska to zasługa pracowni JSK Architekci. Projekt urzeka przejrzystością konstrukcji i wysoką funkcjonalnością, połączoną z ekstrawaganckimi detalami. Najbardziej rozpoznawalnym elementem architektonicznym obiektu jest dach o powierzchni 19 tys. mkw. Jest zaprojektowany w formie fal, podkreślających element ruchu, nierozłącznie związanego z podróżowaniem. Konstrukcja dachu podzielona została na 15-metrowe pasy ułożone naprzemiennie, co umożliwiło zastosowanie dachowych świetlików.

Port Lotniczy – 2014 rok

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl