wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

21°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 11:55

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Tak wygląda grób Sylwestra Chęcińskiego
Kliknij, aby powiększyć
Sylwester Chęciński, reżyser kultowej trylogii o Kargulach i Pawlakach. Na zdjęciu w kółeczku - pomnik nagrobny reżysera na cmentarzu Grabiszyńskim fot. Igor Chęciński/archiwum rodzinne/Robert Migdał
Sylwester Chęciński, reżyser kultowej trylogii o Kargulach i Pawlakach. Na zdjęciu w kółeczku - pomnik nagrobny reżysera na cmentarzu Grabiszyńskim

Na grobie Sylwestera Chęcińskiego, słynnego wrocławskiego reżysera, twórcy m.in. „Samych swoich”, stanął wyjątkowy, majestatyczny pomnik nagrobny. Okazała rzeźba - z dwóch rodzajów kamienia i szkła - waży ponad 10 ton! Oficjalne odsłonięcie już w ten piątek, 8 grudnia, o godzinie 14. na cmentarzu Grabiszyńskim.

Reklama

Sylwester Chęciński odszedł dwa lata temu. Został pochowany na cmentarzu Grabiszyńskim we Wrocławiu. Jego syn – Igor Chęciński – postanowił, że pomnik nagrobny taty powinien być wyjątkowy, taki, jaki był reżyser…

I tak się stało. Potężna rzeźba robi potężne wrażenie.

Konieczna była ekshumacja

Niestety nie można było jej zamontować – ze względów technicznych - w miejscu, w którym dwa lata temu został pochowany Sylwester Chęciński. Istniało zagrożenie, że podczas transportu pomnika i jego montażu, mogą zostać uszkodzone m.in. zabytkowe kasztanowce czy pobliski liguster.

Dlatego została podjęta decyzja o ekshumacji ojca i przeniesieniu jego grobu w inne miejsce, 200 metrów dalej, na tym samym cmentarzu
tłumaczy Igor Chęciński, syn reżysera

Oficjalne odsłonięcie pomnika nagrobnego odbędzie się już w ten piątek, 8 grudnia, o godzinie 14. na cmentarzu Grabiszyńskim.

Pomnik jest okazały. To prawdziwe dzieło sztuki.

Granit z RPA i "zielone złoto"

Podstawa została wykonana z granitu impala, który specjalnie sprowadzono z Republiki Południowej Afryki, z kopalni, która jest filią… jednego z producentów ze Strzegomia.

Na granicie stanęła rzeźba wykonana z zielonego kamienia – serpentynitu.

- Pomysł na to, żeby tato miał pomnik z serpentynitu, narodziła mi się, gdy zobaczyłem wykonany z tego kamienia nagrobek Andrzeja Wajdy, z którym ojciec pracował przy filmie „Lotna” (Chęciński był asystentem Wajdy – przyp. red.). Serpentynit nazywany jest „zielonym złotem”. To piękny kamień a na dodatek wydobywany niedaleko Dzierżoniowa, w którym tato chodził do liceum, gdzie zdawał maturę – mówi Igor Chęciński.

Szklana wstęga, a na niej 8 klatek filmowych

Całość pomnika dopełnia majestatyczna wstęga – przedstawiająca taśmę filmową - wykonana ze szkła we wrocławskiej pracowni Archiglass Tomasza i Konrada Urbanowiczów (stworzyli oni m.in. dekoracje szklane na transatlantyku Queen Mary 2 oraz wiele szklanych rzeźb we Wrocławiu).

- Szklana taśma ma 3 metry długości, jest na niej 8 klatek filmowych – etapów życia ojca – opowiada Igor Chęciński.

Warto zobaczyć ten pomnik nagrobny na własne oczy…

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl