wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 09:38

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Przenoszą Kościół Pokoju w Jaworze do świata cyfrowego

Zobaczysz najdrobniejsze detale polichromii, barokowe wyposażenie, włącznie z amboną i chrzcielnicą, a nawet szczyt dachu. Nie zapłacisz na to ani grosza. Ba! Nie musisz nawet wstawać z kanapy! Przepiękny ewangelicki Kościół Pokoju w Jaworze na Dolnym Śląsku – największa drewniana budowla sakralna na świecie, unikatowy zabytek, który znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO – jest właśnie digitalizowany, czyli zapisywany w postaci cyfrowej.

Reklama

Ewangelicki Kościół Pokoju w Jaworze to absolutnie wyjątkowe miejsce - zabytek wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, największa na świecie drewniana budowla pełniąca funkcje religijne.

Wybudowano go na mocy porozumień pokoju westfalskiego zawartego w 1648 i kończącego wojnę trzydziestoletnią.

Jak czytamy na stronie zabytku, naciskany przez protestancką Szwecję katolicki cesarz Ferdynand III Habsburg przyznał śląskim luteranom prawo do wybudowania trzech świątyń na podległych mu terytoriach — w Głogowie (spłonął w XVIII w. od uderzenia pioruna), Świdnicy (istnieje do dziś) oraz właśnie w Jaworze.

Były jednak ograniczenia, m.in. takie, że do budowy miały posłużyć wyłącznie materiały nietrwałe: drewno, słoma, glina, piasek.

Kościół w Jaworze jest właśnie tak zbudowany. Teraz będzie istniał także w świecie cyfrowym. 

Kościół zeskanowany wewnątrz

Zrobiliśmy we wnętrzu kościoła mnóstwo zdjęć, które dokumentują jego najciekawsze elementy: cztery kondygnacje empor z polichromiami i obrazami, chrzcielnicę, stallę etc. Widać na nich najdrobniejsze szczegóły, także te, których nie da się z parteru dostrzec gołym okiem. Wszystko to pozwoliło nam stworzyć bardzo szczegółowe modele 3D.
Marcin Mosur z wrocławskiej Fundacji Interaktywne Centrum Poznawcze Collect

Digitalizacją zabytku zajmuje się Fundacja Interaktywne Centrum Poznawcze Collect, w ramach dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego projektu „Interaktywna Architektura”.

... i na zewnątrz

Przy pomocy skanera laserowego – umieszczonego na statywie urządzenia w kształcie sześcianu o wymiarach 60 na 60 cm i przestawianego dookoła zabytku co 3 metry  –  zeskanowano także całą bryłę kościoła z zewnątrz. Jak?

–  Ujmując rzecz najprościej, wiązka lasera odbijała się od różnych punktów zabytku i wracała do nas. W ten sposób powstała chmura punktów, na podstawie których mogliśmy stworzyć model 3D. Sfotografowaliśmy także dach, sfotografowaliśmy go z drona.

Gdzie można zobaczyć modele 3D kościoła w Jaworze?

Szczegółowe modele 3D zabytku oraz najważniejszych elementów jego wnętrza można zobaczyć w dwóch miejscach:

  • Na stronie projektu 
  • Na platformie Sketchfab - tu dodatkowo można pobrać kod, który umożliwia osadzenie i udostępnienie obiektu na stronie internetowej lub w mediach społecznościowych: bryły będą się ruszały, jak na stronie projektu.

Tu zobaczysz kościół z zewnątrz  a tu chrzcielnicę. 

Wyjątkowy zabytek dostępny dla wszystkich

Po co to wszystko?

Dzięki modelom 3D można będzie bezpłatnie przyjrzeć się poszczególnym elementom budynku i jego unikalnej konstrukcji, obejrzeć polichromie, które są na wysokości 4 kondygnacji, przyjrzeć się najdrobniejszym szczegółom i zrobić to wszystko z dowolnego miejsca, także z gabinetu naukowca, szkolnej klasy albo z własnej kanapy, nawet jeśli ta kanapa stoi w domu na drugim końcu świata.

„Bezpłatne udostępnienie materiałów w formie online przyczyni się do zniesienia barier finansowych i pozwoli na szerokie dotarcie do osób o różnych potrzebach, w tym niesłyszących i z dysfunkcją wzroku.” – czytamy na stronie Fundacji.

Modele zostaną wzbogacone o audiodeskrypcje dla osób z niepełnosprawnościami wzrokowymi, a wydruki 3D zdigitalizowanych obiektów posłużą jako narzędzia poznawcze dla osób z dysfunkcjami wzroku, pozwalając im na doświadczenie architektury poprzez dotyk.

Rozszerzona rzeczywistość

W ramach projektu powstała również aplikacja AR (augmented reality, czyli rozszerzona rzeczywistość).

Można będzie ją pobrać bezpłatnie i skorzystać z niej podczas zwiedzania. Warto, bo oferuje m.in. trasy zwiedzania dopasowane do indywidualnych preferencji, trójwymiarowe modele obiektów, które można obracać i oglądać z każdej strony, głosowe i wizualne wskazówki pomagające odnaleźć najważniejsze elementy kościoła, interaktywne informacje o symbolice, historii i architekturze.

Wirtualna rzeczywistość

Fundacja planuje także stworzenie aplikacji VR, która umożliwi wirtualne zwiedzanie kościoła w goglach.  

Jak dojechać do Kościoła Pokoju w Jaworze?

Z Wrocławia do Jawora można dojechać w nieco ponad godzinę. 

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl