wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

9°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 12:00

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Zabytkowa, niedziałająca zajezdnia tramwajowa Popowice na unikatowych zdjęciach. Przez kilka dni będzie galerią Survivalu
Kliknij, aby powiększyć
Na zdjęciu: hala zajezdni Popowice, a w niej szyldy dawnego Wrocławia i stary samochód Małgorzata Kujda
Na zdjęciu: hala zajezdni Popowice, a w niej szyldy dawnego Wrocławia i stary samochód

Szyldy z dawnych czasów, zrujnowane pomieszczenia, gruz, zniszczone meble, poddasze, stare tramwaje i autobusy, maluchy przed budynkiem... Małgorzata Kujda pokazuje na zdjęciach niedostępne na co dzień wnętrza niedziałającej zajezdni tramwajowej, zapowiadając coroczne wydarzenie artystyczne. Zachęcamy do obejrzenia tych wyjątkowych fotografii i do zarezerwowania daty w kalendarzu. Przegląd sztuki Survival od 23 do 27 czerwca w zajezdni Popowice.

Reklama

Survival to przetrwanie. Survival to przegląd sztuki w miejscach, które nie przetrwały albo w takich, które przetrwają, jeżeli ktoś je uratuje. Survival otwiera drzwi zamkniętych budynków i zaprasza do przestrzeni na co dzień niedostępnych.

Stara zajezdnia tramwajowa Popowice

Tegoroczny Survival, z wydarzeniami towarzyszącymi, wejdzie do zabytkowej, niedziałającej zajezdni tramwajowej Popowice przy ulicy Legnickiej. Powstała ona w roku 1901 jako pierwsza zajezdnia spółki Breslauer Straßen-Eisenbahn-Geselschaft (Wrocławskie Towarzystwo Kolei Ulicznej) przystosowana do obsługi tramwajów elektrycznych (wcześniej przedsiębiorstwo miało tramwaje konne). Była wówczas jedną z trzech wybudowanych we Wrocławiu dla nowoczesnego, elektrycznego systemu miejskich połączeń tramwajowych.

Oto zdjęcia (mocne!) wnętrz wykonane przez M. Kujdę:

Jej dwie hale postojowe mogły pomieścić 56 wagonów silnikowych. Dodatkowo na terenie zajezdni znajdowały się m.in. pomieszczenia administracyjne, hale warsztatowe, magazyny, stajnia, skład soli, łaźnia dla pracowników, wieża ciśnień. Zajezdnia pełniła funkcję głównego warsztatu naprawczego dla wrocławskiego przedsiębiorstwa komunikacyjnego.
Survival

Podczas pierwszej i drugiej wojny światowej, podobnie jak w innych przedsiębiorstwach, zaczęto zatrudniać w niej kobiety, które zastąpiły mężczyzn powołanych na front. Wcześniej uważano, że kobiety nie powinny pracować w zakładach przemysłowych i komunikacyjnych. Argumentowano to podobno słabszym zdrowiem, wrażliwością, ale zasadniczo chodziło o obawę przed złamaniem odwiecznego prawa natury. W patriarchalnej rzeczywistości kobiety nadawały się jedynie do pracy domowej i opiekuńczej. Po 1918 roku kobiety zwolniono ze stanowisk w komunikacji miejskiej (pozostały jedynie konduktorkami).

Najstarsze tramwaje, które tam obecnie stacjonują, pochodzą z przełomu XIX i XX w. Łącznie znajduje się w niej ponad 30 zabytkowych pojazdów komunikacji miejskiej.

Zajezdnia Popowice stanie się galerią sztuki podczas 21. edycji przeglądu Survival 23 – 27 czerwca 2023.

Erzac – symbol wojny i kryzysu

Hasłem przewodnim Survivalu jest erzac (od niemieckiego ersatz – zastąpić).

Słowo weszło do powszechnego użycia w trakcie pierwszej wojny światowej. Początkowo w Niemczech, ale z czasem zaczęto go używać w większości państw zaangażowanych w ten konflikt. Erzac to namiastka jakiejś rzeczy lub czynności. Podróbka czegoś, co jest konieczne do życia lub bardzo pożądane. Coś zastępczego, zwykle gorszej jakości, ale mającego cechy wspólne z oryginałem, np. słodki smak lub podobne działanie.
opis kuratorski

Erzac to jeden z symboli czasów wojen i kryzysów. Erzacem było dosłownie wszystko: produkty spożywcze, ubrania, benzyna, materiały budowlane. Za erzac uważano także pracę kobiet, które zastąpiły mężczyzn powołanych na front, m.in. w fabrykach zbrojeniowych, górnictwie i w komunikacji miejskiej.

Kuratorzy piszą więcej: „Niemiecka armia miała nawet „Ersatz-Division” – oddział słabiej wyszkolonych poborowych, który ruszał na front, gdy inni żołnierze, lepiej przygotowani do walki, dostawali rozkaz odpoczynku. Walczący w „Ersatz-Division” byli dużo bardziej narażeni na stres i śmierć w okopach niż ci, których zastępowali, o czym doskonale wiedzieli ich dowódcy.

Erzac miał ogromne znaczenie w podtrzymywaniu spokojnych nastrojów społecznych i umiejętnie go wykorzystywano. Można było wypuścić napój podobny do kawy czy pepsi albo stworzyć podróbkę wolnych mediów. Lata doświadczeń, szczególnie rządów totalitarnych i autorytarnych, pokazały, że erzacem wciąż można skutecznie „zamydlić oczy” na małą, personalną skalę, ale również na wielką, która dotyczy całych grup społecznych czy narodów.”

Pełny opis kuratorski jest tutaj.

Kuratorami przeglądu są: Michał Bieniek, Anna Kołodziejczyk, Małgorzata Miśniakiewicz, Ewa Pluta i Daniel Brożek.

Organizator: Fundacja Art Transparent

Survival jest współfinansowany ze środków gminy Wrocław.

Konkurs open call – otwarte wezwanie

Nieodłącznym elementem Survivalu jest tzw. open call, czyli konkurs na realizacje artystyczne. Na składanie propozycji artyści mają czas do 28 lutego 2023 roku. Po tym terminie kuratorzy wybiorą projekty, które zostaną pokazane w zaproponowanej przestrzeni na terenie zajezdni (także na zewnątrz).

Wskazówka: przesyłając propozycję należy pamiętać o haśle przewodnim oraz mieć na uwadze charakter dostępnych przestrzeni.

Więcej o konkursie i formularz zgłoszeniowy – tutaj.

Polecamy zarezerwować termin w kalendarzu!  

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl