Prawie 20 tysięcy oglądających na wystawie Wojciecha Fangora
Frekwencja na wystawie „American Dream” nie kłamie. Wciąż jesteśmy spragnieni oglądania polskich gigantów sztuki współczesnej i nadrabiania zaległości, kiedy przez lata byli w kraju nieobecni, albo po powrocie do Polski wciąż niewystarczająco prezentowani.
A obrazy Fangora (zwłaszcza z okresu lat 60. i 70.) podobają się kolejnym pokoleniom i nie tracą na aktualności. Zachwycają widzów niezależnie od panującej akurat mody.
W przestrzeniach Krupa Art Foundation (prywatnej galerii sztuki stworzonej przez Sylwię i Piotra Krupów, małżeństwo wrocławskich kolekcjonerów dzieł sztuki) obejrzymy od 13 lipca do 11 listopada aż 49 obiektów autorstwa Wojciecha Fangora. I aż 46 obrazów, które sprawią, że nasze oko oszaleje.
Na poziomie -1 zarezerwowano przestrzeń dla obrazów z lat 1961-1966 – od wyjazdu Wojciecha Fangora z Polski do emigracji do Stanów Zjednoczonych. Mieszkał i pracował wtedy kolejno w Wiedniu, Paryżu, Berlinie Zachodnim, Londynie.
Na poziomie 1 obejrzymy z kolei m.in. dzieła, jakie zachwyciły zwiedzających jego wystawę w 1970 roku w słynnym Guggenheim Museum w Nowym Jorku.
W latach 60. Fangor tworzył w Paryżu z Jesúsem Rafaelem Soto i Carlosem Cruzem-Diezem kierunek sztuki optycznej w przestrzeni.
Galeria zdjęć
Jego rozmyte kontury geometrycznych figur mają hipnotyzującą moc. Do dziś patrzenie w koła, kwadraty, rozgwiazdy i fale Fangora oszałamia.
– Moim celem było zderzyć odwiedzających wystawę z twórczością, która była przecież nastawiona na reakcję widza. Fangora zajmowało, jak ciało reaguje na to, co się dzieje na obrazie. Obraz emituje fale barwne, które odbijają się na siatkówce naszego oka.
Między obrazem a okiem widza tworzy się pozytywna przestrzeń iluzyjna. Próbujemy stworzyć tę przestrzeń. Wzmocniliśmy nawet przekaz obrazów wybierając odpowiedni kolor ścian, aby zadziałały tym mocniej – tłumaczy kuratorka wystawy Dorota Monkiewicz.
Katalog wystawy „American Dream”
Wystawie w Krupa Art Foundation towarzyszy interesujący katalog.
Znajdziemy w nim nie tylko tekst kuratorki Doroty Monkiewicz, czy słowa samego Wojciecha Fangora (m.in. jego tekst, napisany wspólnie ze Stanisławem Zamecznikiem o przestrzeni iluzorycznej, czy ciekawy list do przyjaciółki Beatrice Perry, w którym wyjaśnia chęć wyjazdu do Stanów).
Jest album, ze wszystkimi pracami, jakie znalazły się na wystawie „American Dream”.
Tom zamyka kalendarium, esej Agnieszki Wolny-Hamkało i opowiadania, które zainspirowała twórczość Fangora (autorstwa Olgi Drendy, Joanny Oparek, Jakuba Kornhausera, Bianki Rolando i Mateusza Górniaka).
Wystawa Wojciecha Fangora – godziny otwarcia, bilety
Wystawa „Wojciech Fangor: American Dream” została przedłużona do 11 listopada i jest w programie wydarzeń towarzyszących festiwalowi American Film Festival.
Godziny otwarcia wystawy „American Dream”
- poniedziałek, środa, czwartek: 12.00–18.00
- wtorek: nieczynne
- piątek–niedziela: 11.00–20.00
Wstęp: Bilety w cenie 35 zł (normalny), 25 zł (ulgowy)