wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wystawy Salvadora Dalí i Joana Miró we Wrocławiu. Warto je zobaczyć w wakacje

Przez całe wakacje można zwiedzać dwie wystawy wielkich malarzy w Muzeum Miejskim Wrocławia. W ratuszu grafiki Salvadore Dalí, w Pałacu Królewskim – prace Joana Miró. Obydwu surrealistów łączył oryginalny styl, dzielił styl życia. Dalí kochał sławę i splendor, Miró wolał pozostać w cieniu.

Reklama

W Ratuszu czeka nas spore zaskoczenie, bo to inny Salvador Dalí niż szalony malarz surrealista, tu zobaczymy wrażliwego, a czasem pieprznego ilustratora wielkiej literatury. Joan Miró w Pałacu Królewskim spodoba nam się ze względu na kreskę i kolory. No i dziecięcą percepcję, bo tak świat postrzegał tylko on. 

Wystawa Salvadora Dalí przez całe wakacje 2022

W Ratuszu na wystawie Salvadora Dalí obejrzymy kilkanaście cykli, jakie stworzył. Są tu prawdziwe perły, jak ilustracje z cyklu „Alicja w krainie czarów” czy z cyklu „Boska Komedia” do dzieła Dantego.

Zobaczymy też m.in. zbiór recept na nieśmiertelność i ekstrawagancki kufer medyczny, w którym były przechowywane. Większość prac datuje się na lata 1955-1975, ale pokazywane są i wcześniejsze – dwa cykle z lat 30. XX wieku.

Z cyklem „Alicja w Krainie Czarów” wiąże się ciekawa historia. Dali przygotowywał specjalne płyty, z których potem powstawały odbitki. Hodowane przez niego w domu oceloty obsikały jednak płyty, a mocz powyżerał plamy, które zobaczymy na niektórych pracach. To smaczki, które nieodłącznie wiążą się z hiszpańskim artystą.

Muzeum Sztuki Mieszczańskiej. Godziny otwarcia

Muzeum jest częściowo przystosowane do zwiedzania przez osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi.

Wejście główne do muzeum od strony z pomnikiem Aleksandra Fredryczynne:

  • środa-sobota 11.00-17.00
  • niedziela 10.00-18.00

Bilety na wystawę Salvadora Dalí w Ratuszu kosztują 10 zł (ulgowy, grupowy-max. 20 osób), 15 zł (normalny), 30 zł (rodzinny).

Wystawa Joana Miró w Pałacu Królewskim przez całe wakacje 2022

Aż 80 prac hiszpańskiego artysty z kręgu surrealistów zobaczymy na bliźniaczej wystawie, a trzon ekspozycji stanowią głównie grafiki książkowe, powstały przy okazji wydawania ekskluzywnych tomów. Niemal wszystkie ze zbiorów kolekcjonera Heinza Essa, emerytowanego niemieckiego lekarza, ale są też grafiki galeryjne zakupione przez wrocławskiego kolekcjonera, który pragnął pozostać anonimowy.

Wystawa „Styl-kolor-linia” jest związana z postacią marszanda Joana Miró, paryskiego kolekcjonera, litografa i wydawcy Aimé Maeghta, który miał w Paryżu słynną Galerie Maeght. Zapraszał tam wielkich malarzy, publikował też magazyn „Derrière le Miroir” („Po drugiej stronie lustra”), a w nim specjalnie wykonane prace m.in. Henri'ego Matissa, Marka Chagalla, Wassilija Kandinsky'ego, czy właśnie Joana Miró.

Co nas zachwyci w niepowtarzalnym stylu Joana Miró? Jako jedyny w swoim rodzaju, próbował zrekonstruować stan dziecięcej percepcji, kiedy patrzymy na obiekty absolutnie świeżym spojrzeniem i takie starał się przenieść na swoje prace.

Pałac Królewski. Godziny otwarcia 

Wystawa jest czynna:

  • środa-sobota 11.00-17.00,
  • niedziela 10.00-18.00

Bilety na wystawę Joana Miró w Pałacu Królewskim kosztują 20 zł (ulgowy), 30 (normalny), 60 zł (rodzinny). Bilety zakupione na wystawę Joana Miró upoważniają również do wstępu na wystawę Salvador Dalí.

„Abakanowicz. Totalna” tylko do 28 sierpnia

Przypominamy. Tylko do 28 sierpnia w Pawilonie Czterech Kopuł, oddziale Muzeum Narodowego we Wrocławiu, retrospektywa Magdaleny Abakanowicz. Zachwycone wystawą były m.in. kuratorki z Tate Modern, jednego z najważniejszych muzeów sztuki współczesnej na świecie. Wrażenie robią też liczby – zobaczymy aż 400 obiektów i 50 prac rozmieszczonych w 13 salach Pawilonu Czterech Kopuł. Co warto zobaczyć na wystawie.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl