„Gdy nasza obowiązująca logika okaże się fałszywa, wszystkie nauki staną się poezją”. To słowa Stanisława Jerzego Leca, które obok cytatu Ludwiga Wittgensteina „Granice mego języka wyznaczają granice mego świata” – mogą zapowiadać to, co zobaczymy na wystawie Jakuba Jernajczyka „Argumenty i obrazowanie”.
Czym są prawda naukowa i obiektywizm
U Jernajczyka, jak czytamy w tekście kuratorskim, przewija się wątek kultury opartej na schematach. Artysta w pracach analizuje mechanizmy postrzegania i poznawania świata. I to, jak jesteśmy wtłaczani w schematy.
Wystawa ta to również krytyka klasycznych sposobów prezentowania wiedzy. Dzięki temu artysta zaskakuje nas a to całkami oznaczonymi jako ukołysane do snu ludzkie ciało, a to entropią złapaną w sidła deklinacji, a to matematyczno-filozoficznym spekulacjom Mikołaja z Kuzy jako zachód słońca.
Trudne do wyobrażenia? Bo to trzeba zobaczyć.
Spotkania wokół wystawy
- 8 sierpnia godz. 17 spotkanie z artystą pt. „Rekonesans”. Jakub Jernajczyk opowie, jak matematyczne pojęcia mogą przekształcać się w formy artystyczne, otwierając nowe ścieżki myślenia i wyobraźni. Spotkanie pozwoli zrozumieć, w jaki sposób sztuka i nauka mogą wzajemnie się przenikać i wzbogaca. Szczegóły na stronie MWW.
- 28 sierpnia o godz. 17 warsztaty towarzyszące wystawie Jakuba Jernajczyka z tłumaczeniem na PJM.
- 28 listopada o godz. 18 finisaż i premiera publikacji artysty.
Informacje o kolejnych wydarzeniach, oprowadzaniach i warsztatach, będą publikowane na stronie MWW.
Jakub Jernajczyk
Artysta wizualny, matematyk, popularyzator nauki, z zamiłowania filozof. Doktor habilitowany sztuki, profesor uczelni w Katedrze Sztuki Mediów ASP we Wrocławiu.
Od 2019 roku pełni funkcję dziekana Szkoły Doktorskiej uczelni. Skupia się na poznawczych aspektach percepcji i wyobraźni wzrokowej oraz na roli sztuki w przybliżaniu problemów naukowych. Autor tekstów naukowych z pogranicza filozofii, matematyki i teorii sztuki.