wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

3°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: dobra

Dane z godz. 18:13

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wystawa w Muzeum Współczesnym

A może by tak porozmawiać o Wittgensteinie i charakterze ludzkiego poznania? Okazja jest dobra, bo w Muzeum Współczesnym trwa wystawa Jakuba Jernajczyka „Argumenty i obrazowanie”. Obrazy wymagają wyciszenia i uspokojenia rozbuchanych słońcem zmysłów. Ale warto. Bo mają moc wybijania ze schematów postrzegania rzeczywistości.

Reklama

„Gdy nasza obowiązująca logika okaże się fałszywa, wszystkie nauki staną się poezją”. To słowa Stanisława Jerzego Leca, które obok cytatu Ludwiga Wittgensteina „Granice mego języka wyznaczają granice mego świata” – mogą zapowiadać to, co zobaczymy na wystawie Jakuba Jernajczyka „Argumenty i obrazowanie”.

Czym są prawda naukowa i obiektywizm

U Jernajczyka, jak czytamy w tekście kuratorskim, przewija się wątek kultury opartej na schematach. Artysta w pracach analizuje mechanizmy postrzegania i poznawania świata. I to, jak jesteśmy wtłaczani w schematy.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Prace Jakuba Jernajczyka &bdquo;Argumenty i obrazowanie&rdquo;</p> Tomasz Hołod
Prace Jakuba Jernajczyka „Argumenty i obrazowanie”

Wystawa ta to również krytyka klasycznych sposobów prezentowania wiedzy. Dzięki temu artysta zaskakuje nas a to całkami oznaczonymi jako ukołysane do snu ludzkie ciało, a to entropią złapaną w sidła deklinacji, a to matematyczno-filozoficznym spekulacjom Mikołaja z Kuzy jako zachód słońca.

Trudne do wyobrażenia? Bo to trzeba zobaczyć.

Spotkania wokół wystawy

  • 8 sierpnia godz. 17 spotkanie z artystą pt. „Rekonesans”. Jakub Jernajczyk opowie, jak matematyczne pojęcia mogą przekształcać się w formy artystyczne, otwierając nowe ścieżki myślenia i wyobraźni. Spotkanie pozwoli zrozumieć, w jaki sposób sztuka i nauka mogą wzajemnie się przenikać i wzbogaca. Szczegóły na stronie MWW.
  • 28 sierpnia o godz. 17 warsztaty towarzyszące wystawie Jakuba Jernajczyka z tłumaczeniem na PJM.
  • 28 listopada o godz. 18 finisaż i premiera publikacji artysty.

Informacje o kolejnych wydarzeniach, oprowadzaniach i warsztatach, będą publikowane na stronie MWW. 

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: <p>Prace Jakuba Jernajczyka &bdquo;Argumenty i obrazowanie&rdquo;</p> Tomasz Hołod
Prace Jakuba Jernajczyka „Argumenty i obrazowanie”

Jakub Jernajczyk

Artysta wizualny, matematyk, popularyzator nauki, z zamiłowania filozof. Doktor habilitowany sztuki, profesor uczelni w Katedrze Sztuki Mediów ASP we Wrocławiu.

Od 2019 roku pełni funkcję dziekana Szkoły Doktorskiej uczelni. Skupia się na poznawczych aspektach percepcji i wyobraźni wzrokowej oraz na roli sztuki w przybliżaniu problemów naukowych. Autor tekstów naukowych z pogranicza filozofii, matematyki i teorii sztuki.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama

Powrót na portal wroclaw.pl