Rzeźby w 3D – Pierwsza taka wystawa w Polsce
Tylko przez dwa tygodnie (15-29 listopada) na Politechnice Wrocławskiej prezentowana jest pierwsza w Polsce wystawa rzeźb 3D, które zostały oparte na projektach Wojciecha Siudmaka, cenionego polskiego artysty malarza i rzeźbiarza.
Wystawa to pokłosie wyjątkowej współpracy artysty z wrocławskimi inżynierami wykorzystującymi nowoczesne technologie.
Galeria zdjęć
Specjalnie dla Politechniki Wrocławskiej Wojciech Siudmak przygotował serię oryginalnych projektów, które zostały zeskanowane i odtworzone w technice druku 3D na Wydziale Mechanicznym Politechniki Wrocławskiej. Opis chemii związanej z procesami druku powstał na Wydziale Chemicznym uczelni.
To rzeźby, które przywodzą na myśl sprzęty i bohaterów wizjonerskich prac Wojciecha Siudmaka. Biały kolor nadaje im delikatność, pewną kruchość, jakby zostały wykonane z porcelany.
Wystawa Wojciecha Siudmaka – wstęp wolny
Wstęp na wystawę prac wykonanych według projektów Wojciecha Siudmaka jest wolny. Wejście na wystawę w holu budynku A-1 (Wybrzeże Wyspiańskiego 27).
Wojciech Siudmak – artysta i wizjoner
Obrazów i rzeźb słynnego absolwenta warszawskiej ASP i paryskiego École des Beaux-Arts nie da się pomylić z żadnymi innymi.
A fani kochają je, bo autor od lat jest przedstawicielem realizmu fantastycznego, który ma swoje korzenie w surrealizmie i fantastycznych dziełach Salvadore'a Dalego, Rene Magritte’a i Giorgia de Chirico.
Już Federico Fellini mówił o sztuce Wojciecha Siudmaka, że cechuje ją bezgraniczna fantazja i cudowna zdolność realizowania jej. „Talent niemalże niewiarygodny, zdolniejszy i bardziej nieskończony niż ten, który tworzy, wyraża i prowadzi nasze najbogatsze marzenia” – dodawał reżyser „La Strady”.
Zaś twórca Gwiezdnych Wojen, George Lucas zachwycał się cudowną sztuką rysunku i wyczuciem światła i cienia. „W dziełach Wojciecha Siudmaka jest spokojna siła i nieskończona przestrzeń do poznawania i wyobrażania” – podkreślał.
Obrazy polskiego artysty zdobią okładki płyt i książek największych kolekcji science fiction we Francji, Niemczech i Ameryce.
W Polsce znany jest rzeszom czytelników czasopisma Fantastyka, a od 2004 miłośnikom twórczości Franka Herberta i Philipa K. Dicka. Siudmak ostatnio ukończył prace nad rysunkami do cyklu „Diuna” Franka Herberta, całością dzieł Philipa K. Dicka oraz nokturnów F. Chopina, których wykonanie zajęło blisko 20 lat!