4. Zgliszcza i czołgi na ulicach Wrocławia. Niesamowite zdjęcia zniszczonego podczas wojny miasta
Zniszczone podczas wojny centrum Wrocławia, rok 1945. W środku Katedra im. Jana Chrzciciela K. Gorazdowska, R. Jagusch, zbiory Muzeum Architektury

Zbombardowane kamienice w Rynku, Katedra Jana Chrzciciela, Ratusz i budynek poczty głównej, który już nie istnieje. W zbiorach wrocławskiego Muzeum Architektury znajdują się przejmujące zdjęcia zniszczonego podczas II wojny światowej miasta. Ich autorami są Krystyna Gorazdowska oraz Rudolf Jagusch, którzy fotografowali ruiny Wrocławia w latach 1945-1946. Zobacz galerię archiwalnych zdjęć.

Zdjęcia zgliszczy i ruin Wrocławia 1945 - 1946

Krystyna Gorazdowska (1912-1998) to bez wątpienia jedna z najciekawszych polskich powojennych dokumentalistek. Fotoreporterka została uhonorowana prestiżowym tytułem Artiste FIAP (AFIAP).

Urodziła się w Warszawie. W latach 1945–1952 była związana z wrocławskim środowiskiem fotograficznym. Mieszkała i pracowała we Wrocławiu. Była współzałożycielką Wrocławskiego Towarzystwa Fotograficznego. Współpracowała jako fotografka z dziennikiem „Naprzód Dolnośląski” oraz z lokalnym fotografem Rudolfem Jaguschem, który również dokumentował wojenne zniszczenia Wrocławia.

Zobacz zdjęcia zniszczonego Wrocławia Krystyny Gorazdowskiej i Rudolfa Jaguscha z lat 1945 - 1946. Kliknij w przycisk:

„Gorazdowska z reporterskim zapałem dokumentowała ruiny i krzątających się wśród nich ludzi. Fotografowała często rejon Starego Miasta, a z wieży ratuszowej uwieczniła panoramę ruin” - czytamy na stronie Muzeum Architektury we Wrocławiu. Później fotoreporterka dokumentowała także odbudowę Ratusza we Wrocławiu i Katedry Jana Chrzciciela.

Czytaj też: Tak odbudowywał się Wrocław po wojnie. Zdjęcia przed i po

Ceniona dokumentalistka i fotografka

W 2008 r. jej zdjęcia można było oglądać na wystawie  „Dokumentalistki. Polskie fotografki XX wieku” w warszawskiej Zachęcie, obok prac m.in. Zofii Chomętowskiej, Ireny Jarosińskiej, Zofii Rydet i Julii Staniszewskiej.