„Mój biegun”
"Mój biegun” to prawdziwa historia Jaśka Meli, najmłodszego w historii zdobywcy dwóch biegunów, a zarazem pierwszej niepełnosprawnej osoby, która dokonała tego wyczynu. Zanim jednak do tego doszło, jego rodzina musiała poradzić sobie z serią tragicznych wydarzeń. Śmierć młodszego syna, a po kilku latach - ciężki wypadek nastoletniego Jaśka. To historia, w której rodzina odnajduje na nowo wiarę i miłość. To przepiękna opowieść o ludziach, którzy trwają razem pomimo tragedii i uczą się bolesne wydarzenia przekuwać w zwycięstwo. W roli Jaśka Meli zobaczymy po raz pierwszy na wielkim ekranie Macieja Musiała, a w rolach jego rodziców Bartłomieja Topę i Magdalenę Walach.
Kino: Multikino, Dolnośląskie Centrum Filmowe, Helios, Cinema City
„Piąta władza”
„Piąta władza” to dramat biograficzny Billa Condona. Julian Assange (Benedict Cumberbatch) i Daniel Domscheit-Berg (Daniel Brühl) rozpoczynają działalność w internetowym podziemiu jako obserwatorzy światowego establishmentu. Projektują serwis, który umożliwia użytkownikom publikację ściśle tajnych danych, rzucając światło na pilnie strzeżone tajemnice rządów i międzynarodowych korporacji. W krótkim czasie ujawniają więcej szokujących faktów niż tradycyjne media w ciągu wielu lat. Atmosfera zagęszcza się, gdy Assange i Berg zyskują dostęp do największego zbioru tajnych informacji w historii USA. Stają się najbardziej poszukiwanymi ludźmi na Ziemi. Rozpoczyna się dramatyczna walka i rodzi się jeden z największych dylematów naszych czasów. Jakie konsekwencje niesie za sobą utrzymywanie tajemnic w wolnym społeczeństwie ery Google, i jaką cenę płacimy za ich ujawnienie?
Kino: Multikino, Cinema City, Kino Nowe Horyzonty, Helios
„Istnienie”
W horrorze „Istnienie” Vincenzo Natali, Abigail Breslin („Bez mojej zgody”) wciela się w Lisę, która wkrótce będzie obchodzić swoje 16 urodziny… po raz kolejny. Dziewczyna przeżywa ten sam dzień od nowa od wielu lat. Ona i cała jej rodzina są martwi. Zamieszkują nawiedzony dom, w którym zostali zamordowani. Wokół posesji roztacza się gęsta mgła, która nie pozwala na ucieczkę. Lisa jako jedyna z domowników zdaje sobie sprawę z tego, że jest duchem. Kiedy próbuje powiedzieć o tym pozostałym, na jej drodze pojawia się przerażająca postać. Zła moc czyha na kolejne, żywe ofiary i nie pozwoli, by ktoś jej w tym przeszkodził. Lisa zrobi wszystko, by zapobiec zbrodniom.
Kino: Multikino, Helios, Cinema City
„Ida”
„Ida” to przejmujący dramat Pawła Pawlikowskiego, który zdobył Złote Lwy na tegorocznym festiwalu w Gdyni. Polska 1962 r. Anna jest w nowicjacie, jako sierota umieszczona w klasztorze pod opieką ̨zakonnic. Matka przełożona namawia ją, by przed święceniami odwiedziła swoją ciotkę, jedyną żyjącą krewną. Ciotka opowiada Annie o losach jej rodziny i wyznaje, że Anna jest żydówką. Bohaterki postanawiają pojechać do miejscowości Piaski, gdzie mieszkali dziadkowie i rodzice Anny jeszcze przed wojną. W czasie konfliktu zbrojnego rodzina była przechowywana przez polskich sąsiadów, ale Wanda podejrzewa, że zostali zabici przez sąsiada. Obie kobiety rozpoczynają podróż nie tylko, by odkryć tragiczną historię rodziny.
Kino: Multikino, Kino Nowe Horyzonty, Dolnośląskie Centrum Filmowe, Helios, Cinema City
„Ida”
Europa, rok 1990. Wieści na temat upadku muru berlińskiego docierają do uszu Katrine (Juliane Kohler) - żony, matki i babci. Spokój domowego ogniska, które Katrine stworzyła z kochającym mężem Bjarte (Sven Nordin) i córką Anne (Julia Bache-Wiig) zaburza jednak pojawienie się ambitnego prawnika, Kena Dukena (Sven Solbach). Mężczyzna prowadzi śledztwo w sprawie dzieci Lebensbornu. Katrine okazuje się jednym z nich - dzieckiem, które trafiło do sierocińca za to, że narodziło się ze związku Norweżki i Niemca podczas II Wojny Światowej.
Kino: Kino Nowe Horyzonty
„Nie zapomnij mnie”
Zwycięzca 10. Planete+ Doc Film Festival. David Sieveking (David chce odlecieć) portretuje swoją matkę, która zapada na chorobę Alzheimera. Rodzice byli w latach 60. XX w. członkami ruchów studenckich, żyli w tzw. „otwartym związku”. Teraz ich relacja zostaje poddana próbie. Zmiany, które przynosi choroba matki, zmuszają rodzinę do wiwisekcji stosunków, ujawnienia ukrytych dotąd konfliktów, znalezienia rozwiązań. Nie jest to łatwe, ale paradoksalnie na nowo ich zbliża, zmusza do refleksji nad dotychczasowym stylem życia. Sieveking pokazuje siebie i bliskich nie tylko z humorem i szczerością, lecz przede wszystkim z nieudawaną miłością.
Kino: Dolnośląskie Centrum Filmowe, Kino Nowe Horyzonty
„Lemmy”
Mijają cztery dekady od kiedy Lemmy Kilmister i jego Motörhead zmienili na zawsze oblicze rockowej sceny. Dziś, pomimo prawie 70 lat na karku, Lemmy wciąż pije na umór, pali jak smok i koncertuje na całym globie z najgłośniejszym zespołem świata. Życie zgodne tylko z własnymi zasadami, na przekór wszystkiemu co głupie, płytkie i dla poklasku zapewniło mu szacunek środowiska i uwielbienie fanów, czyniąc za życia ikoną rock & rolla. Metallica, Guns & Roses, Foo Fighters, Alice Cooper, Ozzy Osbourne, The Clash, Joy Division i Billy Bob Thornton to tylko niektórzy z czcicieli kultu Lemmy‘ego i Motörhead. Ten dokument to „czyste złoto“ dla każdego fana, ale jak napisało The Hollywood Reporter „Nie musisz być fanem metalu, żeby pokochać Lemmy’ego”.
Kino: Dolnośląskie Centrum Filmowe
„Bitwa roku”
Poprzez niezapomniane filmowe obrazy autorzy opowiadają prywatną historię pełnego gwiazd amerykańskiego zespołu tanecznego, który przy pomocy bezkompromisowego trenera (Josh Holloway) walczy o spełnienie marzeń mimo braku zrozumienia nie tylko ze strony społeczeństwa, ale także własnych rodzin. Ścieżki bohaterów krzyżują się we Francji, kiedy to ich umiejętności zostają poddane ważnej próbie podczas finałów „Bitwy roku”, w których zespoły z 18 krajów rywalizują o tytuł Mistrza Świata. Film pokazuje elektryzujące występy taneczne, a także zdumiewające pokazy siły i gracji, dzięki którym widzimy, w jaki sposób uliczny taniec z Nowego Jorku rozwinął się w inspirującą formę sztuki dla nowych pokoleń.
Kino: Helios, Cinema City