Po trzyletniej przerwie, spowodowanej pandemią, gala Nagrody Kulturalnej wrocławskiej „Gazety Wyborczej” znów odbyła się na żywo.
Jej przebieg był również dostępny w internecie, także dla widzów z niepełnosprawnością słuchu – dzięki obecności podczas wydarzenia tłumaczki języka migowego Elżbiety Resler.
W przestrzeniach Concordia Design gości powitali redaktorzy GW – naczelny Leszek Frelich i wicenaczelna Ewa Wilczyńska, a także reprezentujący prezydenta Wrocławia Radosław Michalski –dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki UM. Miasto jest bowiem partnerem WARTO, fundatorem nagród pieniężnych dla młodych twórców – laureatów.
14. Wrocławskie Artystyczne Odkrycie w pięciu kategoriach
Założeniem nagrody WARTO, której 14. edycja właśnie się zakończyła, jest wedle jej organizatorów – „integracja środowiska twórczego miasta”. Wyrazem tego są zarówno nominacje do nagrody, jak i gala, podczas której uroczyście ogłaszane są nazwiska laureatów, a przy okazji dochodzi do nawiązania nowych znajomości i kontaktów między twórcami w poszczególnych dziedzinach, czyli filmie, literaturze, muzyce, sztukach wizualnych i teatrze.
Właśnie w tych pięciu kategoriach wręczane są wyróżnienia w ramach WARTO, opiewające na 10 tys. zł każda. Kto je otrzyma – to decyzja jurorów, wśród których są artyści, naukowcy, dziennikarze i recenzenci.
Warto być na gali nagrody WARTO, by spojrzeć na państwa, mówiąc: „Myślimy o przyszłości”. Dzięki laureatom, jak i nominowanym, zajmującym się sztuką, ta przyszłość będzie, musi być piękna. Dla Wrocławia, Polski i świata.Radosław Michalski, UM Wrocławia
Sztuki wizualne – nagroda dla artysty szczerego i odważnego
Jurij Biley – urodzony w 1988 r. w Użgorodzie w Ukrainie artysta wizualny i kurator, absolwent Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych, który od roku 2015 mieszka i pracuje we Wrocławiu. Jest współzałożycielem galerii Detenpyla, Open Group i skupiającej mieszkających w Polsce zagranicznych artystów i artystek ZA*Grupy. Współprowadzi niezależną przestrzeń Nowy Złoty. Rok ubiegły był dla niego szczególnie aktywny, zarówno na polu artystycznym, jak i kuratorskim (m.in. indywidualna wystawa w Galerii Labirynt w Lublinie czy zaangażowanie w kryzys na granicy polsko-białoruskiej). Był też nominowany do najważniejszej ukraińskiej nagrody dla młodych artystów – PinchukArtPrize.
Jestem naprawdę wzruszony i wiem, co zrobię z tą nagrodą - przeznaczę ją na samochód dla mojego brata, który walczy na wojnie w Ukrainie. Myślę, że to najlepsze, co mogę teraz zrobić.Jurij Biley, laureat WARTO 2022 w kategorii sztuki wizualne
W tej kategorii jury w składzie: Karolina Jaklewicz, Joanna Stembalska, Piotr Lisowski, Karolina Freino i Kuba Żary, nominowało w tym roku również:
Pawła Czekańskiego – absolwenta Wydziału Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu, w którym mieszka i pracuje. Ma na koncie kilkadziesiąt wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą, a także wiele wystaw indywidualnych. Artystycznie realizuje się w formach rzeźbiarskich, sięga też po inne media, jak fotografia czy instalacje. W 2021 r. artysta podjął temat kryzysu klimatycznego i odpowiedzialności ludzi za kolejne pokolenia. Przygotował dwie indywidualne wystawy – „Let the world burn” (Galeria Aneks GSW, Opole) i „Let it burn” (Browar Mieszczański, Wrocław).
Formę Otwartą w Oleśnicy – którą w ub. roku utworzyli Aleksandra Wałaszek, Sam Stevens, Marcin Mrowicki i Enrique Sancho Pereg, jako miejsce aktywności artystycznej i edukacyjnej. To galeria otwarta dla wszystkich, ośrodek rezydencyjny, warsztatowy, edukacyjny i coworkingowy, który „skutecznie przezwycięża współczesne ciążenie ku centrom na rzecz działania lokalnego, ale niestroniącego od globalnej perspektywy”.
Wiktora Gałkę – absolwenta malarstwa ASP we Wrocławiu, który mieszka i tworzy w tym mieście. W swojej twórczości malarskiej bada związek wątków transhumanistycznych z queerem oraz gender studies – przekraczania granic ciała, wieku i płci, redefiniuje społeczne i kulturowe paradygmaty. Za swój cykl malarski otrzymał Nagrodę Rektora i tytuł Najlepszy Dyplom Roku ASP we Wrocławiu za rok 2021.
Agatę Kalinowską – wrocławską fotografkę i pisarkę, która interesuje się przede wszystkim witalnymi i marginalnymi społecznościami, doświadczeniami prekariatu oraz queerową ekspresja, a swoje prace pokazywała zarówno w Polsce i za granicą. We wrześniu 2021 ukazała się jej pierwsza książka fotograficzna „Yaga” – o idei emancypacji kobiet społecznie wykluczonych, niewygodnych dla systemu. Album zebrał znakomite recenzje i nagrody, został m.in. wyróżniony w konkursie Fotograficznej Publikacji Roku.
Izę Opiełkę – malarkę, która mieszka i tworzy we Wrocławiu, współzałożycielkę i kuratorkę Galerii JEST, grupy prowadzącej artist-run space i naświetlającej działalność młodych twórców. Artystka w swojej twórczości sięga po strzępy obrazów znanych z serwisów społecznościowych, popkultury i internetowego folkloru, przenosi je na papierowe szablony, które stają się bazą olejnych i akrylowych płócien.
Literatura – nagroda za poetycką opowieść „o siłowaniu się świata i języka”
Szymon Bira – pochodzi z Bytomia, obecnie mieszka we Wrocławiu i pracuje w dziale promocji Narodowego Forum Muzyki. Autor książek poetyckich „Światło umieranie”, „Podręcznik królowej” i „3,5”. Nominowany za wydaną przez wydawnictwo Convivo książkę „1,1”, w której daje o sobie znać bardzo sprawna lakoniczność poetycka. Za nią został też w tym roku nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia.
W tej kategorii jury w składzie: Marcin Kurek, Ewa Malec, Aleksander Trojanowski, nominowało w tym roku również:
Michała Krawczyka – absolwenta filozofii UWr, mieszkającego w Jeleniej Górze. Został nominowany za tom „Ekspansja ech”, za który otrzymał też nominację do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii debiut roku oraz zdobył wyróżnienie w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Artura Fryza na najlepszy poetycki debiut książkowy roku.
Teatr – nagroda za bezkompromisowe zmierzenie się z Mistrzem
Adam Stoyanov – otrzymał nominację za niezwykły performance w monodramie „W tłumaczeniu”, zrealizowanym we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Wrocławskim Teatrem Współczesnym. Ten spektakl, w roku świętowania 100. rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza, „przedstawił jedną z najbardziej oryginalnych, odkrywczych, inspirujących i poruszających interpretacji poezji Mistrza”. Stoyanov jest też autorem libretta „Opery dla Głuchych” w Polskim Języku Migowym oraz laureatem nagrody publiczności i zdobywcą I miejsca na Festiwalu Poezji Miganej w Krakowie w 2014 r. Stworzył ponad 20 utworów poezji miganej.
Nominację do narody w tej kategorii od jury w składzie: Katarzyna Mikołajewska, Dagmara Chojnacka, Małgorzata Wieliczko, Mirosław Kocur i Henryk Mazurkiewicz, otrzymali również:
Wojciech Parszewski – student Wydziału Lalkarskiego AST we Wrocławiu, który stworzył świetne role w obsypanych nagrodami przedstawieniach dyplomowych – „Pomiłości. Przeraźliwie zabawnych i kiczowatych historiach” w reżyserii Agaty Kucińskiej i „Złych zabawach” Dudy Paivy, legendarnego twórcy teatru lalek. Nominację do WARTO otrzymał „za odwagę podejmowania trudnych tematów w bardzo osobistych, autorskich spektaklach”.
Miłosz Pietruski – aktor, obecnie, od 2019 r., Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Jego role znacząco podnoszą jakość spektakli, a obecność w obsadzie jest gwarancją aktorskiej jakości. Nominowany za rewelacyjne role z 2021 r. – w „Tirzie” (reż. Paweł Miśkiewicz) zagrał Choukriego; w „Rzeźni numer pięć" (reż. Marcin Liber) wyróżnił się nawet w scenach, w których liczna obsada wciela się w tę samą postać – zmultiplikowaną wersję autora powieści, Kurta Vonneguta.
Albert Pyśk – aktor TM Capitol, nominowany „za kreatywny udział (aktorski, autorski i kompozytorski) w niezależnych projektach, które w 2021 r. weszły do stałych repertuarów teatrów, czyli »Mury krzyczą albo uliczna śpiewka« w reż. Magdaleny Drab oraz »Kobieta i życie« w reż. Piotra Łukaszczyka”. W obu spektaklach stworzył nietuzinkowe kreacje aktorskie; w „Murach” jest też autorem muzyki i współautorem scenariusza, a w „Kobiecie i życiu” – współautorem muzyki (razem z Filipem Zawadą).
Dawid Majewski – kompozytor, aranżer i sound designer, tworzy oprawy muzyczne do dzieł teatralnych, filmów, gier i aplikacji. Wrocławska publiczność mogła poznać już jego kompozycje w spektaklach „Yemaya, Królowa Mórz” i „Plama” we Wrocławskim Teatrze Lalek, a także „BATORY_trans” we Wrocławskim Teatrze Pantomimy. W 2021 r. w teatralnych brzmieniach wyróżniły się jego kompozycje do musicalu „Alicja” w TM Capitol.
Film – nagroda dla artystki związanej z Wrocławiem, Wałbrzychem i Legnicą
Martyna Majewska – reżyserka teatralna i filmowa, artystka wizualna. W Capitolu wyreżyserowała oszałamiające wizualnie sztuki, jak choćby „Alicja”. Jej filmowy debiut, krótki metraż „Maria nie żyje”, zrealizowany w Studiu Munka (w ub. roku nominowany do nagrody Warto) zdobył od chwili zaistnienia mnóstwo nagród i znalazł się w selekcji festiwali filmowych. Tegoroczna nominacja jest za reżyserię krótkometrażowych fabuł z aktorami Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. To „Jeziorko” i „Do you want me to push you”, dowody ogromnego talentu, wszechstronności i niesamowitej wyobraźni Majewskiej. Swobodnie maluje nowe światy, potrafiąc przebijać balon powagi i świetnie prowadząc aktorów, często tych wrocławskich i dolnośląskich.
W tej kategorii nominacje przyznawało jury: Wiesław Saniewski, Magda Podsiadły, Adam Kruk, Jan Pelczar i Piotr Czerkawski. Otrzymali je również:
Nikodem Chabior – montażysta filmów fabularnych, dokumentalnych, teledysków i reklam. Należy do najbardziej rozchwytywanych montażystów w Polsce. Autor montażu wielu filmów pełnometrażowych, ale też teledyskowych, mając w dorobku prace dla takich artystów, jak Radiohead, Brodka, Dorota Masłowska, Tymek czy Pezet. Nominowany za montaż „Boga Internetów” Joanny Satanowskiej, „Airborne” Andrzeja Jobczyka i „The Hero” Mileny Dutkowskiej.
Karolina Kajetanowicz – reżyserka autorskich filmów animowanych. Od 2018 r. współpracuje z łódzkim studiem Yellow Tapir Films, z którym współtworzyła krótkie metraże „Skafander Klingerta”, „Insekt” i „We Have One Heart”. Nominację dostała za film „Zieleń”, który zdobył liczne nagrody na festiwalach w Polsce i za granicą – rygorystyczny formalnie, zaangażowany politycznie (proekologiczny apel), a jednocześnie pozostawiający widza z poczuciem błogości i odprężenia.
Muzyka – nagroda za muzyczną podróż do czasów dzieci-kwiatów
Zespół Daffodil Pill – czyli gitarzysta Dawid Stawiarz, perkusista Adam Chmura, śpiewający klawiszowiec Filip Dudek i basista Mateusz Wróblewski, którzy grają razem od końca 2020 r. Piszą o sobie: „Daffodil Pill to zespół psychodeliczno-surf-rockowy, który łączy proste, wpadające w ucho melodie z progresywnymi przebiegami rytmicznymi”. Sięgają do klasycznych brzmień z lat 60. i 70., co sprawdza się zwłaszcza w graniu na żywo. Całość podkreślają strojami z epoki, a pierwszą EP-kę wydali na kasecie magnetofonowej. Pojawili się na kilku festiwalach, przygotowują się do wydania płyty. Zostali nominowani „za bardzo klimatyczną i bardzo prawdziwą muzyczną podróż do ery dzieci-kwiatów”.
W tej kategorii od jury w składzie: Kamila Węcka, Marta Wróbel, Marcin Bors, Piotr Bartyś i Rafał Zieliński, nominację otrzymali także:
Zespół Kołdra – w składzie: Agnieszka Frączyk – m.in. skrzypce i wokal, Jakub Chrobak – gitara, Piotr Gil – bas, Michał Olejnik – inst. klawiszowe i Michał Małkowicz – perkusja. Ich muzyka to mieszanka jazzu, bluesa, funky, swingu, fusion, r'n'b, latino, reggae i hip-hopu, która jest tłem dla humorystycznych, pisanych „korpomową”, tekstów o życiu w korporacji. Jury WARTO nominowało ich „za stylowe połączenia muzyczne i pełne dystansu teksty”.
Zespół Easy Dose – tworzą go od czerwca 2020 r. Michał Pankowski – gitara, wokal, Robert Kompanowski – gitara, Kuba Kaczor – odpowiedzialny za skrecze Kacper Mikołajuk – bas i saksofon, Anna Nguyen – wokal. Grają lekko, bezpretensjonalnie, bazując na fuzji muzyki elektronicznej i gitarowej. Stworzyli własny cykl koncertów Easy Dose Live Session. Jury doceniło ich „eklektyzm i bardzo melodyjne, pełne energii kompozycje”.
Marek Niedzielski – perkusista, który do swojego projektu zaprosił basistę Pawła Stachowiaka i gitarzystę Fryderyka Szulgita. Skład ma na koncie m.in. zagrany w marcu 2021 r. i transmitowany online koncert w Trójkowym Studiu im. A. Osieckiej oraz wygraną w konkursie wytwórni Azymut, co pozwoliło muzykom na wydanie, złożonego z 13 kompozycji albumu „Aby do wiosny”. Za tę płytę, oryginalnie spajającą popowe rytmy z indie-rockiem, zespół został nominowany do WARTO.
Zespół Tantfreaky – czyli wokalistka Karolina Lipska, multiinstrumentalista Wojtek Konopko, saksofonista, Kacper Mikołajuk, basista Janusz Lizon oraz perkusista Marcin Urszulak. Debiutowali jako zespół w 2019 r.. W ich kompozycjach pobrzmiewają world music, soul, hip-hop, elektronika i pop. Splata się to w szamańską, plemienną muzykę, przepuszczoną przez współczesne zdobycze techniki. Nominację dostali za album „Theory of Love”, którego premiera odbyła się 28 sierpnia.
Relację online z gali WARTO 2022 można również zobaczyć na Fb.