wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

4°C Pogoda we Wrocławiu
wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. WARTO 2022 wręczone. Poznajcie laureatów i nominowanych do nagród kulturalnych „Gazety Wyborczej Wrocław”
Nagroda WARTO, po pandemicznej przerwie, powróciła „na salony”, tym razem w przestrzeni Concordia Design na Wyspie Słodowej źródło: Agencja Wyborcza.pl
Nagroda WARTO, po pandemicznej przerwie, powróciła „na salony”, tym razem w przestrzeni Concordia Design na Wyspie Słodowej

Jurij Biley, Szymon Bira, Adam Stoyanov, Martyna Majewska i zespół Daffodil Pill – to młodzi, ale już wyróżniający się twórcy, którzy 27 września br. odebrali nagrody WARTO 2022 podczas gali 14. edycji wydarzenia, firmowanego przez „Gazetę Wyborczą Wrocław”. Kim są i czym się zajmują tegoroczni laureaci pięciu kategorii Nagrody Kulturalnej?

Reklama

Po trzyletniej przerwie, spowodowanej pandemią, gala Nagrody Kulturalnej wrocławskiej „Gazety Wyborczej” znów odbyła się na żywo.

Jej przebieg był również dostępny w internecie, także dla widzów z niepełnosprawnością słuchu – dzięki obecności podczas wydarzenia tłumaczki języka migowego Elżbiety Resler.

W przestrzeniach Concordia Design gości powitali redaktorzy GW – naczelny Leszek Frelich i wicenaczelna Ewa Wilczyńska, a także reprezentujący prezydenta Wrocławia Radosław Michalski –dyrektor Wydziału Promocji Miasta i Turystyki UM. Miasto jest bowiem partnerem WARTO, fundatorem nagród pieniężnych dla młodych twórców – laureatów. 

14. Wrocławskie Artystyczne Odkrycie w pięciu kategoriach

Założeniem nagrody WARTO, której 14. edycja właśnie się zakończyła, jest wedle jej organizatorów – „integracja środowiska twórczego miasta”. Wyrazem tego są zarówno nominacje do nagrody, jak i gala, podczas której uroczyście ogłaszane są nazwiska laureatów, a przy okazji dochodzi do nawiązania nowych znajomości i kontaktów między twórcami w poszczególnych dziedzinach, czyli filmie, literaturze, muzyce, sztukach wizualnych i teatrze.

Właśnie w tych pięciu kategoriach wręczane są wyróżnienia w ramach WARTO, opiewające na 10 tys. zł każda. Kto je otrzyma – to decyzja jurorów, wśród których są artyści, naukowcy, dziennikarze i recenzenci.

Warto być na gali nagrody WARTO, by spojrzeć na państwa, mówiąc: „Myślimy o przyszłości”. Dzięki laureatom, jak i nominowanym, zajmującym się sztuką, ta przyszłość będzie, musi być piękna. Dla Wrocławia, Polski i świata. 
Radosław Michalski, UM Wrocławia

Sztuki wizualne – nagroda dla artysty szczerego i odważnego

Jurij Biley – urodzony w 1988 r. w Użgorodzie w Ukrainie artysta wizualny i kurator, absolwent Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych, który od roku 2015 mieszka i pracuje we Wrocławiu. Jest współzałożycielem galerii Detenpyla, Open Group i skupiającej mieszkających w Polsce zagranicznych artystów i artystek ZA*Grupy. Współprowadzi niezależną przestrzeń Nowy Złoty. Rok ubiegły był dla niego szczególnie aktywny, zarówno na polu artystycznym, jak i kuratorskim (m.in. indywidualna wystawa w Galerii Labirynt w Lublinie czy zaangażowanie w kryzys na granicy polsko-białoruskiej). Był też nominowany do najważniejszej ukraińskiej nagrody dla młodych artystów – PinchukArtPrize.

Jestem naprawdę wzruszony i wiem, co zrobię z tą nagrodą - przeznaczę ją na samochód dla mojego brata, który walczy na wojnie w Ukrainie. Myślę, że to najlepsze, co mogę teraz zrobić.
Jurij Biley, laureat WARTO 2022 w kategorii sztuki wizualne

W tej kategorii jury w składzie: Karolina Jaklewicz, Joanna Stembalska, Piotr Lisowski, Karolina Freino i Kuba Żary, nominowało w tym roku również: 

Pawła Czekańskiego – absolwenta Wydziału Malarstwa i Rzeźby ASP we Wrocławiu, w którym mieszka i pracuje. Ma na koncie kilkadziesiąt wystaw zbiorowych w Polsce i za granicą, a także wiele wystaw indywidualnych. Artystycznie realizuje się w formach rzeźbiarskich, sięga też po inne media, jak fotografia czy instalacje. W 2021 r. artysta podjął temat kryzysu klimatycznego i odpowiedzialności ludzi za kolejne pokolenia. Przygotował dwie indywidualne wystawy – „Let the world burn” (Galeria Aneks GSW, Opole) i „Let it burn” (Browar Mieszczański, Wrocław).

Formę Otwartą w Oleśnicy – którą w ub. roku utworzyli Aleksandra Wałaszek, Sam Stevens, Marcin Mrowicki i Enrique Sancho Pereg, jako miejsce aktywności artystycznej i edukacyjnej. To galeria otwarta dla wszystkich, ośrodek rezydencyjny, warsztatowy, edukacyjny i coworkingowy, który „skutecznie przezwycięża współczesne ciążenie ku centrom na rzecz działania lokalnego, ale niestroniącego od globalnej perspektywy”.

Wiktora Gałkę – absolwenta malarstwa ASP we Wrocławiu, który mieszka i tworzy w tym mieście. W swojej twórczości malarskiej bada związek wątków transhumanistycznych z queerem oraz gender studies – przekraczania granic ciała, wieku i płci, redefiniuje społeczne i kulturowe paradygmaty. Za swój cykl malarski otrzymał Nagrodę Rektora i tytuł Najlepszy Dyplom Roku ASP we Wrocławiu za rok 2021.

Agatę Kalinowską – wrocławską fotografkę i pisarkę, która interesuje się przede wszystkim witalnymi i marginalnymi społecznościami, doświadczeniami prekariatu oraz queerową ekspresja, a swoje prace pokazywała zarówno w Polsce i za granicą. We wrześniu 2021 ukazała się jej pierwsza książka fotograficzna „Yaga” – o idei emancypacji kobiet społecznie wykluczonych, niewygodnych dla systemu. Album zebrał znakomite recenzje i nagrody, został m.in. wyróżniony w konkursie Fotograficznej Publikacji Roku. 

Izę Opiełkę – malarkę, która mieszka i tworzy we Wrocławiu, współzałożycielkę i kuratorkę Galerii JEST, grupy prowadzącej artist-run space i naświetlającej działalność młodych twórców. Artystka w swojej twórczości sięga po strzępy obrazów znanych z serwisów społecznościowych, popkultury i internetowego folkloru, przenosi je na papierowe szablony, które stają się bazą olejnych i akrylowych płócien. 

Literatura – nagroda za poetycką opowieść „o siłowaniu się świata i języka”

Szymon Bira – pochodzi z Bytomia, obecnie mieszka we Wrocławiu i pracuje w dziale promocji Narodowego Forum Muzyki. Autor książek poetyckich „Światło umieranie”, „Podręcznik królowej” i „3,5”. Nominowany za wydaną przez wydawnictwo Convivo książkę „1,1”, w której daje o sobie znać bardzo sprawna lakoniczność poetycka. Za nią został też w tym roku nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia.

W tej kategorii jury w składzie: Marcin Kurek, Ewa Malec, Aleksander Trojanowski, nominowało w tym roku również: 

Michała Krawczyka – absolwenta filozofii UWr, mieszkającego w Jeleniej Górze. Został nominowany za tom „Ekspansja ech”, za który otrzymał też nominację do Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius w kategorii debiut roku oraz zdobył wyróżnienie w XVIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. Artura Fryza na najlepszy poetycki debiut książkowy roku.

Teatr – nagroda za bezkompromisowe zmierzenie się z Mistrzem

Adam Stoyanov – otrzymał nominację za niezwykły performance w monodramie „W tłumaczeniu”, zrealizowanym we współpracy z Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Wrocławskim Teatrem Współczesnym. Ten spektakl, w roku świętowania 100. rocznicy urodzin Tadeusza Różewicza, „przedstawił jedną z najbardziej oryginalnych, odkrywczych, inspirujących i poruszających interpretacji poezji Mistrza”. Stoyanov jest też autorem libretta „Opery dla Głuchych” w Polskim Języku Migowym oraz laureatem nagrody publiczności i zdobywcą I miejsca na Festiwalu Poezji Miganej w Krakowie w 2014 r. Stworzył ponad 20 utworów poezji miganej.

Nominację do narody w tej kategorii od jury w składzie: Katarzyna Mikołajewska, Dagmara Chojnacka, Małgorzata Wieliczko, Mirosław Kocur i Henryk Mazurkiewicz, otrzymali również:

Wojciech Parszewski – student Wydziału Lalkarskiego AST we Wrocławiu, który stworzył świetne role w obsypanych nagrodami przedstawieniach dyplomowych – „Pomiłości. Przeraźliwie zabawnych i kiczowatych historiach” w reżyserii Agaty Kucińskiej i „Złych zabawach” Dudy Paivy, legendarnego twórcy teatru lalek. Nominację do WARTO otrzymał „za odwagę podejmowania trudnych tematów w bardzo osobistych, autorskich spektaklach”. 

Miłosz Pietruski – aktor, obecnie, od 2019 r., Wrocławskiego Teatru Współczesnego. Jego role znacząco podnoszą jakość spektakli, a obecność w obsadzie jest gwarancją aktorskiej jakości. Nominowany za rewelacyjne role z 2021 r. – w „Tirzie” (reż. Paweł Miśkiewicz) zagrał Choukriego; w „Rzeźni numer pięć" (reż. Marcin Liber) wyróżnił się nawet w scenach, w których liczna obsada wciela się w tę samą postać – zmultiplikowaną wersję autora powieści, Kurta Vonneguta.

Albert Pyśk – aktor TM Capitol, nominowany „za kreatywny udział (aktorski, autorski i kompozytorski) w niezależnych projektach, które w 2021 r. weszły do stałych repertuarów teatrów, czyli »Mury krzyczą albo uliczna śpiewka« w reż. Magdaleny Drab oraz »Kobieta i życie« w reż. Piotra Łukaszczyka”. W obu spektaklach stworzył nietuzinkowe kreacje aktorskie; w „Murach” jest też autorem muzyki i współautorem scenariusza, a w „Kobiecie i życiu” – współautorem muzyki (razem z Filipem Zawadą).

Dawid Majewski – kompozytor, aranżer i sound designer, tworzy oprawy muzyczne do dzieł teatralnych, filmów, gier i aplikacji. Wrocławska publiczność mogła poznać już jego kompozycje w spektaklach „Yemaya, Królowa Mórz” i „Plama” we Wrocławskim Teatrze Lalek, a także „BATORY_trans” we Wrocławskim Teatrze Pantomimy. W 2021 r. w teatralnych brzmieniach wyróżniły się jego kompozycje do musicalu „Alicja” w TM Capitol.

Film – nagroda dla artystki związanej z Wrocławiem, Wałbrzychem i Legnicą

Martyna Majewska – reżyserka teatralna i filmowa, artystka wizualna. W Capitolu wyreżyserowała oszałamiające wizualnie sztuki, jak choćby „Alicja”. Jej filmowy debiut, krótki metraż „Maria nie żyje”, zrealizowany w Studiu Munka (w ub. roku nominowany do nagrody Warto) zdobył od chwili zaistnienia mnóstwo nagród i znalazł się w selekcji festiwali filmowych. Tegoroczna nominacja jest za reżyserię krótkometrażowych fabuł z aktorami Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy. To „Jeziorko” i „Do you want me to push you”, dowody ogromnego talentu, wszechstronności i niesamowitej wyobraźni Majewskiej. Swobodnie maluje nowe światy, potrafiąc przebijać balon powagi i świetnie prowadząc aktorów, często tych wrocławskich i dolnośląskich.

W tej kategorii nominacje przyznawało jury: Wiesław Saniewski, Magda Podsiadły, Adam Kruk, Jan Pelczar i Piotr Czerkawski. Otrzymali je również:

Nikodem Chabior – montażysta filmów fabularnych, dokumentalnych, teledysków i reklam. Należy do najbardziej rozchwytywanych montażystów w Polsce. Autor montażu wielu filmów pełnometrażowych, ale też teledyskowych, mając w dorobku prace dla takich artystów, jak Radiohead, Brodka, Dorota Masłowska, Tymek czy Pezet. Nominowany za montaż „Boga Internetów” Joanny Satanowskiej, „Airborne” Andrzeja Jobczyka i „The Hero” Mileny Dutkowskiej.

Karolina Kajetanowicz – reżyserka autorskich filmów animowanych. Od 2018 r. współpracuje z łódzkim studiem Yellow Tapir Films, z którym współtworzyła krótkie metraże „Skafander Klingerta”, „Insekt” i „We Have One Heart”. Nominację dostała za film „Zieleń”, który zdobył liczne nagrody na festiwalach w Polsce i za granicą – rygorystyczny formalnie, zaangażowany politycznie (proekologiczny apel), a jednocześnie pozostawiający widza z poczuciem błogości i odprężenia.

Muzyka – nagroda za muzyczną podróż do czasów dzieci-kwiatów 

Zespół Daffodil Pill – czyli gitarzysta Dawid Stawiarz, perkusista Adam Chmura, śpiewający klawiszowiec Filip Dudek i basista Mateusz Wróblewski, którzy grają razem od końca 2020 r. Piszą o sobie: „Daffodil Pill to zespół psychodeliczno-surf-rockowy, który łączy proste, wpadające w ucho melodie z progresywnymi przebiegami rytmicznymi”. Sięgają do klasycznych brzmień z lat 60. i 70., co sprawdza się zwłaszcza w graniu na żywo. Całość podkreślają strojami z epoki, a pierwszą EP-kę wydali na kasecie magnetofonowej. Pojawili się na kilku festiwalach, przygotowują się do wydania płyty. Zostali nominowani „za bardzo klimatyczną i bardzo prawdziwą muzyczną podróż do ery dzieci-kwiatów”.

W tej kategorii od jury w składzie: Kamila Węcka, Marta Wróbel, Marcin Bors, Piotr Bartyś i Rafał Zieliński, nominację otrzymali także: 

Zespół Kołdra – w składzie: Agnieszka Frączyk – m.in. skrzypce i wokal, Jakub Chrobak – gitara, Piotr Gil – bas, Michał Olejnik – inst. klawiszowe i Michał Małkowicz – perkusja. Ich muzyka to mieszanka jazzu, bluesa, funky, swingu, fusion, r'n'b, latino, reggae i hip-hopu, która jest tłem dla humorystycznych, pisanych „korpomową”, tekstów o życiu w korporacji. Jury WARTO nominowało ich „za stylowe połączenia muzyczne i pełne dystansu teksty”.

Zespół Easy Dose – tworzą go od czerwca 2020 r. Michał Pankowski – gitara, wokal, Robert Kompanowski – gitara, Kuba Kaczor – odpowiedzialny za skrecze Kacper Mikołajuk – bas i saksofon, Anna Nguyen – wokal. Grają lekko, bezpretensjonalnie, bazując na fuzji muzyki elektronicznej i gitarowej. Stworzyli własny cykl koncertów Easy Dose Live Session. Jury doceniło ich „eklektyzm i bardzo melodyjne, pełne energii kompozycje”.

Marek Niedzielski – perkusista, który do swojego projektu zaprosił basistę Pawła Stachowiaka i gitarzystę Fryderyka Szulgita. Skład ma na koncie m.in. zagrany w marcu 2021 r. i transmitowany online koncert w Trójkowym Studiu im. A. Osieckiej oraz wygraną w konkursie wytwórni Azymut, co pozwoliło muzykom na wydanie, złożonego z 13 kompozycji albumu „Aby do wiosny”. Za tę płytę, oryginalnie spajającą popowe rytmy z indie-rockiem, zespół został nominowany do WARTO.

Zespół Tantfreaky – czyli wokalistka Karolina Lipska, multiinstrumentalista Wojtek Konopko, saksofonista, Kacper Mikołajuk, basista Janusz Lizon oraz perkusista Marcin Urszulak. Debiutowali jako zespół w 2019 r.. W ich kompozycjach pobrzmiewają world music, soul, hip-hop, elektronika i pop. Splata się to w szamańską, plemienną muzykę, przepuszczoną przez współczesne zdobycze techniki. Nominację dostali za album „Theory of Love”, którego premiera odbyła się 28 sierpnia. 

Relację online z gali WARTO 2022 można również zobaczyć na Fb.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl