Urszula Kozioł o podczas gali wręczenia Nagrody Nike
Wrocławska artystka jest ósmym laureatem Nagrody Nike, który otrzymał ten laur za tom poetycki (wśród poprzednich byli m.in. Czesław Miłosz, Stanisław Barańczak i wrocławianin Tadeusz Różewicz).
Podczas gali w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie Urszula Kozioł dziękowała za nagrodę mówiąc o tym, że trzeba się czasem zamyślić, pozwolić, żeby to ciche zamieszkało w nas.
„Raptularz” Urszuli Kozioł – tom o miłości i śmierci
Poetka Anna Piwkowska, pisząc o „Raptularzu”, podkreślała, że to wspaniała liryka najczystszej próby.
„Ta filozoficzna i elegijna poezja przekracza granice języka, zderza nas w sposób bezpośredni z udręką istnienia i chwilami immanentnego zachwytu nad światem, w którym Bóg i dżdżownica istnieją na tych samych prawach. Lament i skarga przeplatają się tutaj z małymi hymnami dziękczynienia” – opisywała wyróżniony Nagrodą Nike tom.
Sama poetka, na ostatniej stronie „Raptularza” skreśliła kilka słów o tej poetyckiej książce.
Urszula Kozioł – kariera, która trwa od 1954 roku
Poetka urodziła się w 1931 roku w Rakówce pod Biłgorajem, na Lubelszczyźnie. Rodzice byli nauczycielami, których życie wypełniała praca społeczna z młodzieżą.
Pani Urszula uniknęła akcji przesiedleńczej, uciekając do rowu w Krzeszowie Dolnym nad Sanem, gdzie uczęszczała na gminne komplety. Maturę zdała w Zamościu w 1950 roku.
Pracowała jako nauczycielka w Bystrzycy Kłodzkiej (1954-56), następnie już w szkołach wrocławskich (1958-64).
Kierowała działem literackim „Poglądów”, była redaktorem wrocławskiego miesięcznika „Odra” i z tym pismem związana jest od lat, pełniła funkcję dyrektora Wrocławskiego Ośrodka Kultury. Przebywała na stypendiach literackich w amerykańskim Iowa City (1991) i francuskim Poitiers (1993).
Jako poetka debiutowała w 1954 roku na łamach prasy. Świat szybko poznał wielkość i oddał sprawiedliwość Poetce przekładami na wiele języków. Ma w swoim dorobku również dramaty, sztuki dla dzieci, felietony i słuchowiska.
Tomy jej wierszy publikowało w Polsce przede wszystkim Wydawnictwo Literackie, a najnowsza książka poetycka „Raptularz” ukazała się w ubiegłym roku nakładem Państwowego Instytutu Wydawniczego.
Pisarka jest laureatką wielu nagród, wśród nich Nagrody im. Kościelskich, Ministra Kultury, Miasta Wrocławia, nagrody im. Stanisława Piętaka, Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius. Została także uhonorowana tytułem doctor honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest Honorową Obywatelką Wrocławia i nagrodzono ją Złotą Odznaką Honorową Wrocławia.
W czerwcu 2024 roku otrzymała Złoty Medal Gloria Artis, a 6 października – Nagrodę Nike.
Nagroda Nike Czytelników – dla Michała Witkowskiego
Urodzony we Wrocławiu pisarz otrzymał laur za książkę „Wiara. Autobiografia”, pierwszą z zaplanowanej serii o życiu autora (obejmuje lata 1975-1990).