Pierwsza w Polsce indywidualna wystawa Jessiki Ostrowicz "Trwając bez Powrotu" to opowieść rodzinna o odkrywaniu żydowskiego pochodzenia, skrzętnie ukrywanego przez lata w wyniku przebytej traumy.
To także osobista interpretacja pojęcia "domu" i przynależności oraz podróż w głąb trudnej historii związanej z Zagładą.
Słowo od kuratorki
— Jessica Ostrowicz dorastała ze świadomością, że część jej rodziny musiała ratować się ucieczką przed pogromami w Europie, a wielu jej krewnych straciło życie w Szoa. Jej babka uciekła z Litwy do Anglii. I dopiero po śmierci dziadka artystka dowiedziała się o jego żydowskim pochodzeniu, o którym on sam nigdy nie mówił za życia — opowiada kuratorska wystawy Philine Pahnke.
O autorce
"Jessica Ostrowicz studiowała sztukę na Hochschule für Bildende Künste w Dreźnie oraz Contemporary Art Practice, w tym głównie Critical Practice w Royal College of Art w Londynie. Od 2013 roku uczestniczyła w licznych wystawach zbiorowych w Wielkiej Brytanii, Niemczech i innych krajach europejskich. [...]
Od początku 2025 roku, dzięki wsparciu Ikon Gallery z Birmingham oraz Fundacji Rothschildów, Ostrowicz realizuje serię warsztatów, wystaw i wydarzeń jako artystka-rezydentka w męskim więzieniu HMP Spring Hill, umożliwiając w ten sposób więźniom wgląd w rozwój praktyki artystycznej oraz dostęp do sztuki i kultury".
W mojej twórczości wykorzystuję motyw domu, choć dom nigdy nie jest czymś jednolitym. To pojęcie do granic przepełnione tęsknotą, wspomnienie rozświetlone migotaniem czegoś prawie-bliskiego. Kryje w sobie zagniecenia na obrusie, zapach spalanego wosku albo osobliwą pociechę niedomykającej się szuflady. Ci, którzy doświadczyli wykorzenienia, wypędzenia albo uwięzienia postrzegają dom jako coś w rodzaju blasku. Jest on latarnią a zarazem zjawą. Jest, a jednocześnie go nie ma.Jessica Ostrowicz
Wystawę możemy oglądać od 16 lipca
Op Enheim zaprasza na wernisaż wystawy w środę, 16 lipca, na godzinę 19:00. — Ze względu na kameralność przestrzeni galerii, komfort oraz bezpieczeństwo zwiedzających, w dniu wernisażu wstęp na wystawę będzie limitowany do max. 30 osób w jednym momencie — czytamy na stronie Op Enheim.
Wstęp na wernisaż jest bezpłatny. Później zwiedzanie odbywa się w godzinach otwarcia placówki:
- poniedziałek–wtorek | nieczynne
- środa | 14:00–18:00
- czwartek, piątek | 14:00–19:00
- sobota, niedziela | 13:00–19:00
Wystawę będzie można oglądać do 28 września 2025.