Wrocław – jedna z głównych stolic państwa polskiego
Profesor Małgorzata Chorowska z Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej, badaczka, opiekunka naukowa i projektantka ekspozycji reliktów piastowskiego zamku na Ostrowie Tumskim podkreśla, że już słynny kronikarz Gall Anonim pisał o grodzie wrocławskim jako o jednej z głównych stolic państwa polskiego. I zaznaczał, że gród wrocławski nie jest gorszy od Krakowa i Sandomierza.
Fragmenty takiego właśnie grodu i zamku, który został tu zbudowany w ostatniej ćwierci XII wieku obejrzymy w sierpniu podczas specjalnych tras zwiedzania.
Galeria zdjęć
Dom Notre Dame na Ostrowie Tumskim – co kryją podziemia
Znajdziemy tam relikty jednej z największych cylindrycznych wież mieszkalnych w XII-wiecznej Europie, której średnica sięgała niemal 25 metrów!
Jest także fundament otaczającego wieżę muru wraz z reliktem wału. I fragment wnętrza powstałego na zrębach wieży pałacu o długości 50 metrów i grubości ścian niemal 3 metrów.
Kiedy została wybudowana najstarsza wieża?
– Badania radiowęglowe (C14) wskazały na przedział lat 1166-1186, kiedy to do Wrocławia powrócił z wygnania książę Bolesław Wysoki. Należała się mu śląska dzielnica, była jego dziedziczną, przyznaną jego ojcu Władysławowi Wygnańcowi przez dziadka Bolesława Krzywoustego – tłumaczy prof. Małgorzata Chorowska.
Henryk Brodaty, Henryk Pobożny – oni mieszkali we Wrocławiu
To wiemy na pewno! We Wrocławskim zamku mieszkali m.in. książęta ze śląskiej linii dynastii Piastów.
- Bolesław Wysoki,
- Henryk Brodaty i jego żona św. Jadwiga,
- Henryk Pobożny, Henryk Biały (to w jego dokumentach pojawia się sformułowanie „Castro nostro Wrat” – „nasz zamek Wrocław”, i za jego czasów zamek został otoczony murem obronnym z basztami),
- Władysław Salzburski
- Henryk IV Probus.
Relikty wrocławskiego zamku – dni, godziny otwarcia, bilety
Terminy zwiedzania
Zwiedzanie nowej części ekspozycji z przewodnikiem. Zobaczcie terminy zwiedzania.
- Niedziela 11 sierpnia, godz. 11.00, 12.00, 13.00, 14.00
- Sobota 17 sierpnia, godz. 11.00, 12.00, 13.00, 14.00
- Niedziela 18 sierpnia, godz. 11.00, 12.00, 13.00, 14.00.
Zwiedzanie nowej części ekspozycji połączone z warsztatami dla dzieci.
- Niedziela 1 września, godz. 10.00-12.00, 12.00-14.00.
Dzieci będą zarówno zwiedzały z przewodnikiem relikty zamku, zobaczą, gdzie przebiegały mury zamkowe i obejrzą podziemia. Podczas trasy zaplanowano stacje wiedzy, w których najmłodsi poznają m.in. tajemnice wytwarzania cegieł i tajniki wykonywania ksiąg średniowiecznych. Każde z dzieci dostanie ponadto kartę z inicjałem i samo będzie mogło ją przyozdobić, a także zrobić prawdziwą lakową pieczęć ze św. Jadwigą Piastowską.
Na razie te dwa weekendy to jedyna podczas wakacji okazja, aby obejrzeć relikty wrocławskiego zamku. Ale już od września ruszą regularne trasy zwiedzania, także dla szkół.
Ceny biletów
Bilet kosztuje 25 zł, grupy max. 20 osób. Na zwiedzanie obowiązują zapisy pod adresem: zwiedzanie(at)zamekwroclaw.ssnd.pl
Jak wejść na zwiedzanie
Wejście przez Dom Notre Dame na Ostrowie Tumskim (ul. św. Marcina 12).