wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 06:15

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Tato, masz supermoc! Korzystaj nie tylko w Dzień Ojca
Kliknij, aby powiększyć
„Tato, Wuju, Dziadku, Trenerze! Masz supermoc, o której być może nie wiesz". Kampania #TataTeżCzyta/zdjęcie ilustracyjne fot. Shutterstock
„Tato, Wuju, Dziadku, Trenerze! Masz supermoc, o której być może nie wiesz". Kampania #TataTeżCzyta/zdjęcie ilustracyjne

„Tato, Wuju, Dziadku, Trenerze! Masz supermoc, o której być może nie wiesz. Jesteś dla dziecka przykładem i wzorem. Ważnym źródłem postaw, zachowań i nawyków. Także, a może przede wszystkim, czytelniczych. Czytaj więc z dzieckiem!” – zachęcają wszystkich panów twórcy kampanii #TataTeżCzyta.

Reklama

Kampanię #TataTeżCzyta zainicjowała Fundacja Powszechnego Czytania wraz z wydawnictwem Tatarak. Patronat nad tą ważną akcją objęła Biblioteka Narodowa, a Unia Metropolii Polskich im. Pawła Adamowicza dołączyła do niej jako partner.

Czytanie to inwestycja w przyszłość dziecka

O tym, dlaczego warto czytać książki dzieciom, napisano już grube tomy. W telegraficznym skrócie: czytanie stymuluje umysł, ćwiczy pamięć, trenuje koncentrację, rozwija wyobraźnię, uczy mówić i myśleć, pozwala zrozumieć siebie i innych, oswaja trudne emocje, daje wiedzę, która idzie w parze ze sprawczością, podsyca ciekawość świata i przyzwyczaja do samodzielnego zdobywania informacji. Krótko mówiąc, pozwala dziecku rozwinąć skrzydła.

Efekty widać już we wczesnym dzieciństwie: dzieci, którym rodzice czytają, już w wieku trzech lat rozumieją dwa razy więcej słów niż ich rówieśnicy. Zatrzymajmy się na chwilę przy tym zdaniu: maluchy, które są za pan brat z książkami, mają dwukrotnie większy zasób słów niż te, które nie mają do nich dostępu, a to oznacza, że potrafią nazwać dwa razy więcej rzeczy, zjawisk i czynności, dwa razy lepiej się komunikują!

A przecież na tym zalety czytania się nie kończą. Jest ich mnóstwo, ale najważniejsze jest to, że wspólne czytanie buduje między dzieckiem i rodzicem silną więź i bliskość. Dzięki niemu malec wie, że jest ważny i kochany, bo najbliższe mu osoby chcą i lubią spędzać z nim czas, robić coś wspólnie z nim, na tym samym skupiać swoją uwagę. Zbudowane w ten sposób poczucie bezpieczeństwa i własnej wartości jest kapitałem na całe życie!

Mężczyźni czytają mniej. Warto to zmienić

Tymczasem – jak wynika z badań regularnie przeprowadzanych przez Bibliotekę Narodową – mężczyźni czytają mniej niż kobiety, rzadziej też czytają swoim dzieciom. Efekt? Chłopcy, którzy nie widują w swoim otoczeniu czytających mężczyzn, z czasem przestają interesować się książkami, bo czytanie kojarzy im się z czymś mało męskim. W ten sposób pozbawiają się wszystkiego, co mogliby dzięki książkom zyskać.

Czy musi tak być? Oczywiście, że nie, a kampanię #TataTeżCzyta stworzono właśnie po to, by to zmienić.

Chcesz, by twój syn, wnuk, młodszy brat, siostrzeniec czy podopieczny czytał książki i dzięki temu w pełni rozwijał swój potencjał? Czytaj mu od wczesnego dzieciństwa. Sięgaj po książki także dla własnej przyjemności, bo dobry przykład jest lepszy niż tysiące słów.

Bezpłatna pomoc naukowa - broszura „Supermoc książek”

Kiedy warto zacząć czytać dziecku? Gdzie to robić? Tylko w domu, tuż przed snem, czy może także na przystanku, w poczekalni u lekarza, w parku? Jaką książkę zaproponować dwulatkowi, a jaką przedszkolakowi i uczniowi? Dlaczego rozmowy o przygodach książkowych postaci są takie ważne? Kiedy zapisać dziecko do biblioteki? Czy warto czytać w kółko tę samą bajkę, gdy dziecko tego właśnie pragnie? Kiedy zacząć je uczyć samodzielnego składania liter w zdania?

Odpowiedzi na te pytania (a także wiele innych) znajdziesz w wydanej w związku z akcją publikacji „Supermoc książek”, napisanej przez Marię Deskur, Edytę Pilch i Joannę Rusinek.

Kliknij, aby powiększyć
Powiększ obraz: Premiera broszury "Supermoc książek" wydanej w związku z kampanią #TataTeżCzyta fot. UMP
Premiera broszury "Supermoc książek" wydanej w związku z kampanią #TataTeżCzyta

Opartą na badaniach i napisaną w jasny, przejrzysty sposób broszurę możesz ściągnąć w postaci e-booka ze strony www.TataTezCzyta.pl lub znaleźć w wersji papierowej w bibliotekach publicznych oraz innych instytucjach – choćby w przedszkolu, do którego chodzi twoje dziecko.

Dowiesz się z niej m.in. że:

  • zaprzyjaźnione z książkami dzieci są radośniejsze, bardziej stabilne emocjonalnie i już w wieku 2-3 lat łatwiej nawiązują relacje z innymi;
  • dzięki książkom ćwiczą pamięć, poszerzają swoją wiedzę, uczą się krytycznego myślenia i mnóstwa innych rzeczy. A gdy przeżywają w obecności opiekuna przygody bohaterów, w bezpieczny sposób oswajają trudne emocje (np. lęk), a także uczą się empatii, dzięki czemu lepiej rozumieją siebie i innych. To wszystko sprawia, że łatwiej im osiągnąć sukces w szkole, a potem w dorosłym życiu, również zawodowym;
  • wspólne czytanie z dzieckiem, które ma 9-10 lat (a więc lada chwila wejdzie w trudny okres dojrzewania), może zniwelować ryzyko stanów depresyjnych, bo rozwija jego kompetencje społeczne i uczy je, że może do ciebie przyjść z wszelkimi pytaniami i problemami;
  • dzięki umiejętności sprawnego czytania dziecko w wieku 10-12 lat lepiej radzi sobie w szkole niż jego nieczytający rówieśnicy: sprawniej komunikuje się z innymi, potrafi pracować w zespole, szybciej „łapie” informacje, jest bardziej otwarte na inne poglądy, a jednocześnie mniej ulega wpływom, bo ma ugruntowaną własną tożsamość kulturową i rozwinięte poczucie własnej wartości;
  • czytanie w wieku nastoletnim to świetna technika przygotowywania się do egzaminów: już dwadzieścia minut codziennej lektury to 1,8 miliona nowych słów w ciągu roku!

W publikacji „Supermoc książek” znajdziesz oczywiście także inne przydatne informacje, jak również listę 34 książek rekomendowanych przez polskich wydawców literatury dziecięcej. Są na niej propozycje dla każdej grupy wiekowej.

Kampania #TataTeżCzyta w mediach społecznościowych

Dzięki hasztagowi #TataTeżCzyta przebieg kampanii można śledzić w mediach społecznościowych. Warto to robić, bo włączyły się w nią różne instytucje, m.in. biblioteki. Uczestniczą w niej na rozmaite, czasem bardzo pomysłowe sposoby. Na przykład Miejska Biblioteka Publiczna we Wrocławiu wraz z tamtejszym Klubem Ojca zaprasza w ramach akcji na… warsztaty, podczas których ojcowie wraz z dziećmi stworzą jedno– lub dwupiętrowe półki na książki. Warto także sprawdzić, co mają do powiedzenia ambasadorowie akcji – panowie, którzy doceniają rolę książek w życiu dzieci.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl