4. Wrocław staje się coraz bardziej zielony: wiosennie i ekologicznie [NOWY BIULETYN]

Wrocław dba o jakość powietrza: dopłaca do wymiany pieców, inwestuje w stacje tankowania wodoru, elektryczne i wodorowe autobusy. Miasto się zazielenia, bo już powoli budzą się do życia jesienne i zimowe nasadzenia. Jak na drożdżach rosną także mali wrocławianie - właśnie ruszył nabór do przedszkoli i szkół podstawowych.

Biuletyn wroclaw.pl nr 121_2023.pdf

W tym numerze piszemy o dopłatach do wymiany pieców, ulgach podatkowych i podwyżkach emerytur. Na stronach 9-12 znajdziesz także kompendium wiedzy o rekrutacji do przedszkoli szkół podstawowych. Warto przeczytać także rozmowę z Jakubem Mazurem, wiceprezydentem Wrocławia, o zielonym wodorze i historię szpiega z VLO, który pisze książki o swoim profesorze.

Skorzystaj z programu Ciepłe Mieszkanie

Smog to problem, z którym we Wrocławiu walczy się Kawką, czyli miejskim programem dopłat do wymiany kopciuchów. Dzięki niemu wrocławianie wymienili już prawie 14,5 tys. pieców. Od marca kolejną finansową zachętą jest program Ciepłe Mieszkanie.

Czytaj na s. 3

Powiększ obraz: Kobieta siedząca w fotelu z kubkiem herbaty Shutterstock
Kobieta siedząca w fotelu z kubkiem herbaty

Rekordowa waloryzacja emerytur. Od 1.03 wypłaty

W środę 1 marca ruszyła pierwsza transza wypłat wyższych zwaloryzowanych emerytur i rent. O ile wzrosną emerytury i renty oraz inne świadczenia? Co trzeba zrobić, by dostać pieniądze?

Czytaj na s. 4

Średniowieczny gród czeka na rycerzy i księżniczki

Od 1 marca można odwiedzać plac zabaw w parku Tysiąclecia o nazwie „Średniowieczny Wrocław”. Atrakcja dla najmłodszych w formie starego grodziska jest już gotowa. Dzieci już doceniły nową atrakcję. Zobacz naszą galerię zdjęć.

Czytaj na s. 7

Powiększ obraz: Średniowieczny gród - plac zabaw w parku Tysiąclecia Tomasz Hołod
Średniowieczny gród - plac zabaw w parku Tysiąclecia

MPK będzie jeździć na paliwo ze słońca i wiatru

O rozpoczęciu budowy pierwszej stacji wodorowej we Wrocławiu, przewadze pojazdów napędzanych wodorem nad elektrykami i korzyściach z wykorzystania tej technologii dla miasta i jego mieszkańców Bartosz Moch rozmawia z wiceprezydentem Wrocławia Jakubem Mazurem.

Czytaj na s. 8

Powiększ obraz: Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia Tomasz Hołod
Jakub Mazur, wiceprezydent Wrocławia

Rekrutacja 2023/24 Za MAXa najwięcej punktów

Dużo punktów za PIT rozliczony we Wrocławiu, czyli za udział w programie Nasz Wrocław. A jeszcze więcej, gdy poświadczymy meldunek stały we Wrocławiu (program Nasz Wrocław MAX). Po raz drugi rekrutacja do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, czyli zerówek, i szkół podstawowych zostanie przeprowadzona w pełni elektronicznie. Rodzice będą mogli bez wychodzenia z domu złożyć wniosek do wymarzonych placówek. Zobacz zasady.

Czytaj na s. 9–12

Powiększ obraz: Przedszkolaki z placówki nr 24 przy ul. Dębickiej Oleksandr Poliakovsky
Przedszkolaki z placówki nr 24 przy ul. Dębickiej

Złote myśli, które trafiają w samo sedno i do serc

Nie followersi, a słowa mają tu największe znaczenie. Krótkie zdania, tworzone z wyciętych słów z gazet, które dają do myślenia i trafiają do ludzkich serc. Wycinki w termosie, bo tak nazywa się profil na Instagramie i Facebooku, tworzy Gosia Konieczna z Wrocławia. Dzieli się ze swoimi czytelnikami emocjami i już się nie ukrywa za literami...

Czytaj na s. 13

Powiększ obraz: Gosia Konieczna, twórczyni Wycinków w termosie Tomasz Hołod
Gosia Konieczna, twórczyni Wycinków w termosie

Manhattan i ludzie pełni energii

To tutaj krzyżują się drogi mieszkańców różnych części miasta, tutaj Chris Niedenthal zrobił słynne zdjęcie z dziewczyną na balkonie jednego z budynków wrocławskiego Manhattanu i tu sprzedawano kiedyś wspominane do dzisiaj rurki z kremem. Co słychać na osiedlu Plac Grunwaldzki?

Czytaj na s. 14–15

Profesor z V LO bohaterem kryminałów

Vincenta Severskiego (naprawdę Włodzimierza Sokołowskiego) znają czytelnicy jego po-wieści, widzowie serialu „Nielegalni”, szpiedzy z kilku krajów i... koledzy z V LO. Bohaterem jednej z powieści uczynił swojego profesora geografii Jorthanisa Lazopulosa.

Czytaj na s. 17

Powiększ obraz: Na zdjęciu Jorthanis Lazopoulos, nauczyciel geografii z V LO, z egzemplarzem książki ?Zamęt?, której jest bohaterem FB Vincenta Severskiego

Co słychać na wrocławskich osiedlach?

NADODRZE: Kolorowy plac zabaw na zielonym podwórku

Podwórko w kwartale: pl. Strzelecki, ul. Łowiecka, ul. bp. Tomasza Pierwszego oraz pl. Staszica jeszcze w tym roku zazieleni się i zyska nowy plac zabaw. Wykonawca już podpisał umowę, prace ruszą w marcu.

KARŁOWICE-RÓŻANKA: Kuj pomysły póki gorące w Kuźni Projektów

Masz pomysł na kulturę? To działaj! Do 8 maja trwa nabór wniosków do ósmej edycji programu Kuźnia Projektów. Centrum Kultury AGORA czeka na propozycje oryginalnych inicjatyw kulturalnych dla mieszkańców osiedla Karłowice-Różanka.

Ponadto w najnowszym biuletynie

• Już widać pierwsze oznaki wiosny w mieście
  • Kupiłeś zabytkowy dom? Odlicz ulgę
  • Dobromat – zobacz, jak łatwo jest czynić dobro