wroclaw.pl strona główna Najświeższe wiadomości dla mieszkańców Wrocławia Dla mieszkańca - strona główna

Infolinia 71 777 7777

12°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 09:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
 1. wroclaw.pl
 2. Dla mieszkańca
 3. Wrocław staje się coraz bardziej zielony: wiosennie i ekologicznie [NOWY BIULETYN]
Wrocław staje się coraz bardziej zielony: wiosennie i ekologicznie [NOWY BIULETYN]

Wrocław dba o jakość powietrza: dopłaca do wymiany pieców, inwestuje w stacje tankowania wodoru, elektryczne i wodorowe autobusy. Miasto się zazielenia, bo już powoli budzą się do życia jesienne i zimowe nasadzenia. Jak na drożdżach rosną także mali wrocławianie - właśnie ruszył nabór do przedszkoli i szkół podstawowych.

Reklama

Biuletyn wroclaw.pl nr 121_2023.pdf

W tym numerze piszemy o dopłatach do wymiany pieców, ulgach podatkowych i podwyżkach emerytur. Na stronach 9-12 znajdziesz także kompendium wiedzy o rekrutacji do przedszkoli szkół podstawowych. Warto przeczytać także rozmowę z Jakubem Mazurem, wiceprezydentem Wrocławia, o zielonym wodorze i historię szpiega z VLO, który pisze książki o swoim profesorze.

Skorzystaj z programu Ciepłe Mieszkanie

Smog to problem, z którym we Wrocławiu walczy się Kawką, czyli miejskim programem dopłat do wymiany kopciuchów. Dzięki niemu wrocławianie wymienili już prawie 14,5 tys. pieców. Od marca kolejną finansową zachętą jest program Ciepłe Mieszkanie. 

Czytaj na s. 3

Rekordowa waloryzacja emerytur. Od 1.03 wypłaty

W środę 1 marca ruszyła pierwsza transza wypłat wyższych zwaloryzowanych emerytur i rent. O ile wzrosną emerytury i renty oraz inne świadczenia? Co trzeba zrobić, by dostać pieniądze?

Czytaj na s. 4

Średniowieczny gród czeka na rycerzy i księżniczki

Od 1 marca można odwiedzać plac zabaw w parku Tysiąclecia o nazwie „Średniowieczny Wrocław”. Atrakcja dla najmłodszych w formie starego grodziska jest już gotowa. Dzieci już doceniły nową atrakcję. Zobacz naszą galerię zdjęć.

Czytaj na s. 7

MPK będzie jeździć na paliwo ze słońca i wiatru

O rozpoczęciu budowy pierwszej stacji wodorowej we Wrocławiu, przewadze pojazdów napędzanych wodorem nad elektrykami i korzyściach z wykorzystania tej technologii dla miasta i jego mieszkańców Bartosz Moch rozmawia z wiceprezydentem Wrocławia Jakubem Mazurem.

Czytaj na s. 8

Rekrutacja 2023/24 Za MAXa najwięcej punktów

Dużo punktów za PIT rozliczony we Wrocławiu, czyli za udział w programie Nasz Wrocław. A jeszcze więcej, gdy poświadczymy meldunek stały we Wrocławiu (program Nasz Wrocław MAX). Po raz drugi rekrutacja do publicznych przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych, czyli zerówek, i szkół podstawowych zostanie przeprowadzona w pełni elektronicznie. Rodzice będą mogli bez wychodzenia z domu złożyć wniosek do wymarzonych placówek. Zobacz zasady.

Czytaj na s. 9–12

Złote myśli, które trafiają w samo sedno i do serc

Nie followersi, a słowa mają tu największe znaczenie. Krótkie zdania, tworzone z wyciętych słów z gazet, które dają do myślenia i trafiają do ludzkich serc. Wycinki w termosie, bo tak nazywa się profil na Instagramie i Facebooku, tworzy Gosia Konieczna z Wrocławia. Dzieli się ze swoimi czytelnikami emocjami i już się nie ukrywa za literami...

Czytaj na s. 13

Manhattan i ludzie pełni energii

To tutaj krzyżują się drogi mieszkańców różnych części miasta, tutaj Chris Niedenthal zrobił słynne zdjęcie z dziewczyną na balkonie jednego z budynków wrocławskiego Manhattanu i tu sprzedawano kiedyś wspominane do dzisiaj rurki z kremem. Co słychać na osiedlu Plac Grunwaldzki?

Czytaj na s. 14–15

Profesor z V LO bohaterem kryminałów

Vincenta Severskiego (naprawdę Włodzimierza Sokołowskiego) znają czytelnicy jego po-wieści, widzowie serialu „Nielegalni”, szpiedzy z kilku krajów i... koledzy z V LO. Bohaterem jednej z powieści uczynił swojego profesora geografii Jorthanisa Lazopulosa.

Czytaj na s. 17

Co słychać na wrocławskich osiedlach?

NADODRZE: Kolorowy plac zabaw na zielonym podwórku

Podwórko w kwartale: pl. Strzelecki, ul. Łowiecka, ul. bp. Tomasza Pierwszego oraz pl. Staszica jeszcze w tym roku zazieleni się i zyska nowy plac zabaw. Wykonawca już podpisał umowę, prace ruszą w marcu.

KARŁOWICE-RÓŻANKA: Kuj pomysły póki gorące w Kuźni Projektów

Masz pomysł na kulturę? To działaj! Do 8 maja trwa nabór wniosków do ósmej edycji programu Kuźnia Projektów. Centrum Kultury AGORA czeka na propozycje oryginalnych inicjatyw kulturalnych dla mieszkańców osiedla Karłowice-Różanka.

Ponadto w najnowszym biuletynie

 • Już widać pierwsze oznaki wiosny w mieście
 • Kupiłeś zabytkowy dom? Odlicz ulgę
 • Dobromat – zobacz, jak łatwo jest czynić dobro
 • Konsultacje społeczne z udziałem dzieci nagrodzone
 • Przyjdź na nowe otwarcie Impart Centrum i Firleja
 • Kolej wraca na Dworzec Świebodzki
 • Będzie wspólny bilet na MPK i pociągi
 • Filmowcy interesują się Wzgórzem Partyzantów
 • Muzeum Poczty zaprasza na wystawy
 • Zmiana trenera w koszykarskim Śląsku
 • Kosynierzy będą świętować 15. urodziny

Sprawdź, gdzie dostać drukowany biuletyn wroclaw.pl [KLIKNIJ]

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl