wroclaw.pl Kulturalny Wrocław - najważniejsze informacje o kulturze Kultura logo
Pogoda we Wrocławiu temperatura powietrza wynosi 26°C
Link do portalu wroclaw.pl
Aby wyświetlić zawartość strony, zaakceptuj pliki cookie
Reklama

„Wyskubki” – premiera nowego spektaklu we Wrocławskim Teatrze Współczesnym. Poezja i proza Tadeusza Różewicza

Mateusz Lubański,
Premiera nowego spektaklu już w piątek, 3 czerwca na Scenie na Strychu fot. Filip Wierzbicki / Wrocławski Teatr Współczesny
Premiera nowego spektaklu już w piątek, 3 czerwca na Scenie na Strychu

W piątek, 3 czerwca, o godz. 19.00 na deskach Wrocławskiego Teatru Współczesnego odbędzie się premiera spektaklu „Wyskubki” w reżyserii Pawła Kamzy z muzyką na żywo w wykonaniu Aleksandra Brzezińskiego. Spektakl powstał na podstawie wierszy i fragmentów opowiadań Tadeusza Różewicza.

Reklama

Śpiew, taniec i poezja – „Wyskubki” to spektakl, w którym zatrze się podział na aktorów i widzów. Pretekstem będzie tytułowy zwyczaj, który polega na darciu pierza przez kobiety, a najczęściej kończy się wspólną zabawą. Obrzędowi na scenie towarzyszyć będą kompozycje Aleksandra Brzezińskiego, zainspirowane trzema tradycjami – ludową, klezmerską i folkloru miejskiego – wywiedzionymi z historii terenów pogranicza Mazowsza, Śląska i Wielkopolski.

Spektakl „Wyskubki” we Wrocławskim Teatrze Współczesnym

Spektakl „Wyskubki” we Wrocławskim Teatrze Współczesnym

Zobacz Wydarzenie z serwisu go.wroclaw.pl

Większość rytuałów i obrzędów kultury wiejskiej była skierowana ku zaświatom. Poeta Tadeusz Różewicz podążał śladem śpiewaków, bajarzy i wróżów, którzy szukają pomocy w rozmowach z duszami zmarłych. Bóg stworzył wieś, człowiek miasto. Czas twórczości ludowej to czas poza nowoczesnością, to ogród naiwny i niewinny. Liryka Różewicza szuka ścieżek do tego utraconego, ale niezapomnianego ogrodu, Gabrielowa.
Paweł Kamza, reżyser spektaklu

Nawiązania do tradycji ludowej w twórczości Różewicza

Na twórczość Różewicza najczęściej patrzy się z perspektywy Awangardy, tymczasem twórcy spektaklu szukają w niej nawiązań do tradycji ludowej.

W jego utworach są ślady liryki ludowej i wykorzystujemy je - stały się naszymi piosenkami.
Paweł Kamza, reżyser spektaklu

Galeria zdjęć

„Mamy nadzieję, że publiczność podzielili się z nami swoimi historiami"

Na partyturę Wyskubków złożą się przede wszystkim wiersze i fragmenty opowiadań (m.in. z tomów: Matka odchodzi, Kup kota w worku, Pięć poematów, Echa leśne i Poemat otwarty).

Zapraszamy widzów na „Wyskubki”, czyli wspólne skubanie, gadanie, śpiewanie i tańczenie. Opowiemy historię naszych bohaterów i mamy nadzieję, że publiczność podzielili się z nami swoimi historiami o powtarzaniu czasu.
Paweł Kamza, reżyser spektaklu

Premiera „Wyskubków” już w piątek, 3 czerwca o godz. 19:00, na Scenie na Strychu. Kolejne spektakle: 4, 5 i 7 czerwca.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Zobacz więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Więcej wiadomości portalu wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl Logo wroclaw.pl