wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 23:20

wroclaw.pl strona główna
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Polecamy - aktualności
  4. Scena artystyczna 14. MFF Nowe Horyzonty

Muszą pilnować czasu osoby, które chcą zobaczyć wystawy towarzyszące Festiwalowi Nowe Horyzonty, bowiem wszystkie wydarzenia dzieją się o nietypowych porach i tylko przez krótki czas.

Reklama

BWA Dizajn (ul. Świdnicka 2-4) po raz drugi zaprasza na Midnight Show. To wyjątkowe wydarzenie jest połączeniem wystawy i seansu i jak nazwa wskazuje otwiera się o północy na jedną nocną godzinę. Midnight Show II to dodatkowy seans w formie wystawy, na której nie wyświetla się filmów. To seans, który rozpoczyna się, gdy w Kinie Nowe Horyzonty kończy się ostatnia projekcja. Ma swoją ścieżkę dźwiękową, bohaterów i gwiazdy. Wszystko oczywiście zależy do widzów – to oni animują spojrzeniem to, co nieruchome, wymyślają sekwencje, reżyserują. Wystawa jest propozycją innego spojrzenia na dzieła sztuki – fotografie, obrazy, rzeźby w sposób, w jaki oglądamy filmy. Motywy przewodnie Midnight Show to czas, północ, przeżycie seansu, obraz pojawiający się w ciemności. I chodź wystawa odbywa się zawsze o północy to każdego dnia jest inna. Ostatniego dnia festiwalu Midnight Show otworzy się w samo południe. W czasie festiwalu Midnight Show II oglądać można od 25 lipca do 2 sierpnia od północy do godz. 1, a w niedzielę 3 sierpnia od godz. 12 do 13. Wstęp wolny.

W ramach Midnigh Show w BWA Dizajn o północy otwiera swoje drzwi Cafe Cioran. To autorski projekt Michała Frydrycha. Autor określa Cafe Cioran jako małą, pomalowaną w depresyjną czerń knajpę, która otwiera się o godzinie, gdy bajkowy kopciuszek musi uciekać z balu. To miejsce dla tych, którzy sami wykluczają się z konsumpcyjnego karnawału społeczeństwa. Knajpie patronuje Emil Cioran, rumuński filozof, teoretyk nihilizmu i eseista piszący przede wszystkim w języku francuskim. Dlatego ta przestrzeń jest wolnomyślicielska, a poprawność jakakolwiek nie jest mile widziana.  Cafe Cioran czynne od godz. 00 do 01 w nocy.

„Gałęzie drzew uginają się pod ciężarem owoców” to tytuł porannego projektu, który oglądać można w BWA Szkła i Ceramiki (pl. Kościuszki 9/10) od godz. 7.45 do 10. Idylliczny obraz i zapach letniego sadu przywołuje poczucie szczęścia i radości. Uginające się pod ciężarem owoców gałęzie drzew, suszące się na słońcu pranie działają na zmysły, powodują, że widzowie czują się lekko i dobrze. Można na tę wystawę spojrzeć też jak na spektakl czerwonych kul unoszących się pośród falujących, białych płaszczyzn. Sposób spojrzenia zależy od widza i jego definicji szczęścia. Autorami projektu są Kamil Szczepaniak i Aleksandra Nika Smolińska. Wystawę oglądać można od 25 lipca do 3 sierpnia od godz. 7.45 do 10.

Galeria Entropia (ul. Rzeźnicza 4) oraz Cafe Cocofli (Włodkowica 9) zapraszają na Dawne Horyzonty, czyli na instalacje oparte o filmowe zapisy zwykłego życia – codziennego i od święta, zarejestrowane na taśmie celuloidowej 8 i 16 mm w latach 40.-60. ub. wieku przez dwóch niezależnych filmowców: Włodzimierza Kałdowskiego (1923) i Bolesława Głazowskiego (1913-1950).

Włodzimierz Kałdowski sięgnął po kamerę w latach 50., będąc już zawodowym fotografem i odtąd utrwalał życie Wrocławia i jego mieszkańców także na taśmie 16 mm. Jego klarowne i zapadające w pamięć zdjęcia to szerokie panoramy miasta i ujęcia dobrze znanych placów i ulic, pośród których toczy się życie – przechodzą ludzie, suną nieliczne samochody nieistniejących już marek, tramwaje z rozsuniętymi drzwiami, unoszą się dymki z kominów kamienic Starego Miasta. Bolesław Głazowski z czułością obserwował życie częściej w jego wymiarze kameralnym. Stałym motywem utrwalonym na taśmach są wyjazdy za miasto dwóch zaprzyjaźnionych rodzin ze sporą gromadką dzieci – pikniki, spacery, zabawy. W tle pojawia się także pejzaż rodzinnych Żor - niewielkiego miasta na Górnym Śląsku.

To, co wspólne w zapisach filmowych obu tych autorów, to wrażliwość na obraz i  entuzjazm rejestracji, nadające im wartość duchową, którą trudno przecenić. Instalacja nie łączy tych ruchomych zapisów w narracyjne ciągi, ale stwarza rodzaj otoczenia, w którym można zanurzyć się w obrazach chwil, sytuacji zachowujących swoją autonomię. Nie jest to normalne kino, raczej próba przeniesienia obrazu filmowego w wieloplanową przestrzeń. Old Horizons / Dawne Horyzonty oglądać można od 25 lipca do 2 sierpnia w Entropii w godzinach od 13 do 19, a w Cafe Cocofli od poniedziałku do czwartku i w niedzielę od godz. 10 do 00 i w piątki i soboty od godz. 10 do 02.

ak

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl