„Czy kiedykolwiek udało ci się naszkicować coś siedząc i błądząc myślami na uczelni czy w pracy?” – pytają organizatorzy powracającego po kilku latach konkursu Red Bull Doodle Art (angielskie słowo doodle to bazgroły).
To wydarzenie, w którym sztuka i technologia spotykają się otwierając nowe możliwości przed twórcami kreatywnych bazgrołów, pozwalając im popuścić wodze wyobraźni.organizatorzy
Zasady konkursu Red Bull Doodle Art
Zasady są proste: narysować coś ołówkiem albo długopisem czarnym lub niebieskim. Uwaga! Rysunek musi być zrobiony na szablonie, który jest do ściągnięcia stąd.
Prace konkursowe przesyła się do 2 kwietnia 2023 roku i uzupełnia się formularz zgłoszeniowy – wszystko jest tutaj. W galerii umieściliśmy kilka przykładowych z dotychczas nadesłanych, w tym autorstwa Julii z Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Uwaga! Konkurs jest dla osób, które ukończyły 18 lat.
Warsztaty i finał w Holandii
Zgłoszone rysunki oceni komisja, która wybierze 30 najciekawszych. Finałowe prace będą zaprezentowane na wernisażu, podczas którego zostanie ogłoszony jeden zwycięzca krajowy. Laureat jako reprezentant Polski pojedzie na finał światowy Red Bull Doodle Art w Amsterdamie, a jego praca będzie zapisana w postaci NFT — jako cyfrowa reprodukcja w blockchainie.
Pomiędzy rozstrzygnięciem etapu pierwszego a wielkim finałem w Holandii zwycięzca krajowy będzie miał okazję poćwiczyć z innymi artystami, by zaczerpnąć inspiracji przed tworzeniem pracy w formie NFT.
Finaliści ze wszystkich krajów spotkają się w Amsterdamie i spędzą tam trzy dni, w trakcie których wezmą udział w warsztatach i będą pracować nad pracami w wersji NFT. Ostatniego dnia komisja ogłosi zwycięzcę światowego.
Poprzednie edycje konkursu
Pierwsza edycja Red Bull Doodle Art miała miejsce w 2012 roku i skierowana była do studentów, którzy tworzyli prace w trakcie wydarzeń organizowanych na uczelniach.
W drugiej edycji, w 2014 roku, udział wzięło ponad 32 tysiące osób, a konkurs rozstrzygnięty został w ramach światowego finału w Kapsztadzie w RPA. Wtedy też po raz pierwszy technika ołówkowa lub długopisowa połączona została z nowymi technologiami, a rysunki można było obserwować w formie ruchomych animacji.
W kolejnej edycji, w 2017 roku, w ramach warsztatów zorganizowanych w San Francisco, finaliści tworzyli swoje prace w wirtualnej rzeczywistości.
Źródło: materiały organizatorów