Wigilia prawdziwie polska
Tylko w Polsce Wigilia Bożego Narodzenia jest obchodzona w szczególny sposób, tak było również w rodzinie Barbary Wachowicz, pisarki, mistrzyni mowy polskiej, autorki książek o wielkich Polakach.
– Przy stole wigilijnym mego dzieciństwa stało zawsze puste krzesło poświęcone pamięci tych, którzy odeszli, wspomnieniu tych, którzy daleko. Druh Aleksander Kamiński powiedział w mroczną noc okupacji: „Boże Narodzenie zwraca naszą myśl, ku tym wszystkim, co żyli, walczyli i cierpieli z nami, jak pisał Słowacki. Czujemy z nieomylną pewnością serca, że jesteśmy razem. Tak czują w ten wigilijny wieczór wszyscy Polacy, wyglądając gwiazdy tej samej” – przypomina Barbara Wachowicz.

Widowisko Barbary Wachowicz „Wigilie polskie"
Koncert / Klasyczna / Dla dzieci / Dla wszystkich Narodowe Forum Muzyki (NFM) Wrocław
Przedstawienie z tradycjami
Pomysł widowiska, które najpierw przez lata zachwycało widzów poznańskiego Teatru Wielkiego, narodził się z potrzeby opowiedzenia o tym, jak wigilię obchodzili wielcy Polacy. Barbara Wachowicz zebrała imponujący materiał literacki i ikonografię.
Przedstawienie obejrzymy w Narodowym Forum Muzyki.
Publiczność pozna „wigilie dziecięce sielskie – anielskie, radosne z promienistymi przyjaciółmi, i wigilię więzienną” Adama Mickiewicza, która stała się inspiracją III części „Dziadów”. Z Juliuszem Słowackim przeżyje wigilię w Betlejem, a Chopin w Paryżu będzie tęsknił za wigilią w ojczyźnie, którą nazwie „Naszą Panną Gwiazdką”.
Wspomnieniom wigilii towarzyszyć będzie prezentacja zdjęć, portretów bohaterów i miejsc z nimi związanych. – Pokażemy między innymi wizerunki pejzaży Mickiewiczowskich ilustrujących inwokację do „Pana Tadeusza” – zapowiada Barbara Wachowicz. Podczas trwania przedstawienia polskie kolędy zaśpiewają dwa zespoły NFM – Chór i Chór Chłopięcy pod wodzą swoich dyrygentów – Agnieszki Franków-Żelazny i Małgorzaty Podzielny.
Wrocławscy uczniowie grają
W roli wieszcza Adama Mickiewicza zobaczymy Adama Marjańskiego, aktora pamiętanego z roli Janka Bohatyrowicza w słynnym serialu „Nad Niemnem”. Wiele ról (między innymi Chopina i Kasprowicza, filaretów i filomatów) autorka powierzyła uczniom klasy teatralnej, która działa w III LO pod opieką artystyczną prof. Dariusza Romanowskiego. Wybór szkoły przez Barbarę Wachowicz nie był przypadkowy.
– Przyjaźń zaczęła się wiele lat temu, gdy prezentowałam we Wrocławiu moją wystawę fotograficzną pod Mickiewiczowskim tytułem – „W Ojczyźnie serce me zostało”. Cieszę się, że teraz przyjaźń się odrodziła i ta bardzo utalentowana młodzież przywoła swoich promienistych rówieśników – nie kryje radości pisarka i reżyserka „Wigilii polskich”. Nie zgadza się także z dzisiejszym wizerunkiem młodzieży, jaki często dominuje w medialnych debatach. – Jest fałszywy i krzywdzący. Oni są mądrzy, wrażliwi i odpowiedzialni. Cytują często słowa Krzysztofa Kamila Baczyńskiego poety, bohatera poległego w Powstaniu Warszawskim: „Trzeba nam teraz umierać, by Polska umiała znów żyć.” – podkreśla Barbara Wachowicz.
Harcerze najlepsi w Polsce
Na scenie Narodowego Forum Muzyki pojawią się także harcerze Hufca imienia Szarych Szeregów ze Świdnicy Chorągwi Dolnośląskiej ZHP (wystąpią w sekwencji dedykowanej bohaterok „Kamieni na szaniec” i Orlętom Lwowskim). – Zaśpiewają harcerską wersję hymnu Rycerskiej Szkoły Kadetów „Święta miłości kochanej Ojczyzny”, napisaną we Lwowie, mieście z lwem w sercu i herbie, gdzie narodziło się harcerstwo polskie. Gdy harcmistrz Dariusz Ostrowski był komendantem Chorągwi Dolnośląskiej – była ona najlepsza w Polsce – przypomina Barbara Wachowicz.
Wrocławskie ścieżki wielkich Polaków
Pisarka zaakcentowała także wrocławskie motywy w biografiach znanych Polaków, o których wielu z nas nie wie lub nie pamięta. – Tu przecież przeżył, wedle własnych słów, „godziny szczęśliwe” autor naszego hymnu narodowego – generał Józef Wybicki, tu, po latach rozstania, Juliusz Słowacki rzucił się w ramiona ukochanej Matki, tu przyszły rektor Lwowskiego Uniwersytetu – Jan Kasprowicz działał w Towarzystwie Literacko – Słowiańskim – opowiada Barbara Wachowicz.
Goście wyjątkowi
Poza publicznością, która kupi bilety, będą w NFM także goście honorowi, m.in. Maria Downarowicz, mieszkająca obecnie we Wrocławiu sanitariuszka legendarnego harcerskiego Batalionu Armii Krajowej „Zośka”, czy Anna Arczyńska, potomkini w prostej linii ukochanej siostry Tadeusza Kościuszki, a także wrocławianka Urszula Kraśniewska, która była przez lata dyrektorką największej i najstarszej polskiej szkoły na obczyźnie – szkoły imienia Tadeusza Kościuszki w Chicago.