wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

14°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 15:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Premiera „Medei” we Wrocławskim Teatrze Pantomimy w 100-lecie urodzin Tomaszewskiego
Premiera  jest częścią obchodów 100-lecia urodzin Henryka Tomaszewskiego materiały organizatorów
Premiera jest częścią obchodów 100-lecia urodzin Henryka Tomaszewskiego

Spektakl na podstawie „Medei” Eurypidesa wyreżyseruje Tomasz Szczepanek, laureat zorganizowanego przez wrocławski teatr ogólnopolskiego konkursu na debiut reżyserski w pantomimie. Premiera 22 marca jest jednym z ważniejszych wydarzeń tego sezonu artystycznego, w którym świętujemy 100. rocznicę urodzin Henryka Tomaszewskiego, legendarnego twórcy Wrocławskiego Teatru Pantomimy.

Reklama

Antyczna tragedia w 100-lecie urodzin Tomaszewskiego

W legendarnej tragedii Eurypidesa śledzimy losy Medei, żony Jazona (tego samego, który wraz z Argonautami wyruszył po złote runo) i matki jego dzieci. Kiedy mąż okazuje się wiarołomny i postanawia związać się z inną kobietą, Medea przygotowuje zemstę, jakiej Jazon nigdy nie wymaże z pamięci. Kobieta zabija zarówno Kreuzę, koryncką księżniczkę, nową wybrankę Jazona, jak i dzieci, które urodziła ze związku z nim. Następnie Medea nie pozwala pogrzebać dzieci, zabiera ich ciała ze sobą do Aten.

„Medea” – premiera we Wrocławskim Teatrze Pantomimy

„Medea” – premiera we Wrocławskim Teatrze Pantomimy

Termin 22 marca 2019 20:00

Miejsce Wrocławski Teatr Pantomimy

Zobacz

Premiera w Pantomimie 22 marca

Na historii mitologicznej, którą Eurypides unieśmiertelnił w swojej tragedii swój spektakl oparł debiutujący w pantomimie Tomasz Szczepanek, który przywołuje cytat z „Drugiej płci” Simone de Beauvoir: „Człowiek wznosi się ponad zwierzę nie przez to, że daje życie, lecz że je ryzykuje; dlatego ludzkość wyżej stawia nie tę płeć, która rodzi, lecz tę, która zabija.” Przedstawienie jest częścią obchodów 100. rocznicy urodzin Henryka Tomaszewskiego, którą w tym roku świętuje Wrocławski Teatr Pantomimy. 

Próby do „Medei” rozpoczęły się 5 lutego. Choreografię do przedstawienia przygotowała Aleksandra Dziurosz, za scenografię i kostiumy odpowiada Iga Kowalczuk, muzykę napisał Michał Kowalewski. W rolach głównych zobaczymy m.in. Agnieszkę Kulińską (Medea), Zbigniewa Koźmińskiego (Jazon), Artura Borkowskiego (Pelias). W spektaklu role synów Medei zagrają też chłopcy (w wieku 6-8 lat), których wyłoniono w lutym w specjalnym castingu.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl