wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

15°C Pogoda we Wrocławiu
Ikona powietrza

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 13:00

wroclaw.pl strona główna
Posłuchaj podkastu wroclaw.pl
na dzień dobry
Reklama
  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Wrocławski pianista zwycięzcą Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego
Piotr Świtoń, laureat I nagrody Międzynarodowego Pianistycznego Konkursu Chopinowskiego w Turznie Mat. pras.
Piotr Świtoń, laureat I nagrody Międzynarodowego Pianistycznego Konkursu Chopinowskiego w Turznie

Piotr Świtoń, pedagog Szkoły Muzycznej I stopnia im. Fryderyka Chopina we Wrocławiu, wygrał 6. edycję Międzynarodowego Pianistycznego Konkursu Chopinowskiego w Turznie w kategorii, w której uwzględniani są doktoranci i nauczyciele. Otrzymał nagrodę prezydenta Torunia oraz dwie nagrody specjalne, m.in. koncert w sezonie 2022/2023 z orkiestrą symfoniczną.

Reklama

Wrocławianin w świecie

Piotr Świtoń, 38-letni pianista jest rodowitym wrocławianinem, a edukację rozpoczynał jako siedmiolatek w Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego. Już wtedy brał udział w konkursach pianistycznych (został m.in. laureatem Nagrody Specjalnej na VII Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im Prof. Ludwika Stefańskiego w Płocku). Studia pianistyczne ukończył w Poznaniu w klasie prof. Waldemara Andrzejewskiego, potem wyjechał jeszcze na studia na Universität der Künste w Berlinie (pod kierunkiem prof. Reinera Beckera) i w Hochschule für Musik Carl Maria von Weber w Dreźnie (u prof. Petera Rösela). 

Jest laureatem międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. Roma Piano Competition, Beethoven Hradec Piano Competition. Koncertował na Festiwalu Chopinowskim w Genewie, Festiwalu Noworocznym w Gstaad, w Dworku Chopina w Żelazowej Woli, a także w Niemczech, Japonii i we Włoszech.

Kariera nie tylko pianistyczna, także pedagogiczna

Wrocławianin uczestniczył w mistrzowskich kursach cenionych profesorów i laureatów znanych konkursów, jak Dina Yoffe, Eugene Indjic, Andrzej Jasiński, Krzysztof Jabłoński, Martin Hughes. Dla niego samego pedagogika jest bardzo ważną częścią zawodowej aktywności – prowadzi kursy pianistyczne w Polsce, Niemczech (Musik und Kunstschule Berlin) i Japonii, był wykładowcą AM w Poznaniu (2011-2014), tam też rozpoczął studia doktoranckie w klasie prof. Alicji Kledzik, a obecnie uczy w Szkole Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina we Wrocławiu. Jego uczniowie byli wielokrotnie nagradzani na konkursach ogólnopolskich oraz międzynarodowych.

Konkurs Chopinowski w pałacu w Turznie

Piotr Świtoń zwyciężył w organizowanym po raz szósty Międzynarodowym Pianistycznym Konkursie Chopinowskim w Pałacu Romantycznym w Turznie, w woj. kujawsko-pomorskim. Miejsce nieprzypadkowe, bo w 1825 i 1827 roku właściciel pałacu, Augustyn Działowski, wraz z żoną Katarzyną i córkami Julianną i Józefą, gościł Fryderyka Chopina.

Uczestnicy konkursu (w każdej z pięciu kategorii wiekowych), wykonywali z pamięci dowolny repertuar (z uwzględnieniem szczególnym utworów Fryderyka Chopina), który pozwolił im zaprezentować jury pełnię umiejętności i możliwości pianistycznych. W gronie jurorskim zasiadali m.in. prof. Andrzej Jasiński, który przed laty przygotowywał do Konkursu Chopinowskiego samego Krystiana Zimermana, czy prof. Wojciech Świtała.

Wrocławski pianista zdobył w Turznie zarówno I nagrodę w najstarszej wiekowej kategorii (czek na 1500 zł fundowany przez prezydenta Torunia, statuetkę popiersia Fryderyka Chopina), jak i największą w konkursie ilość nagród specjalnych – propozycję koncertu z orkiestrą w najbliższym sezonie oraz box „100 na 100” od PWM-u.

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama
Powrót na portal wroclaw.pl Wróć na portal wroclaw.pl