wroclaw.pl strona główna Kulturalny Wrocław – najświeższe wiadomości o kulturze Kultura - strona główna

Infolinia 71 777 7777

22°C Pogoda we Wrocławiu

Jakość powietrza: umiarkowana

Dane z godz. 16:20

wroclaw.pl strona główna

Reklama

  1. wroclaw.pl
  2. Kultura
  3. Aktualności
  4. Performans „Granica” Instytutu Grotowskiego z nagrodą

Instytut im. Jerzego Grotowskiego – miejska instytucja kultury z prestiżową nagrodą i uznaniem za granicą! W piątek (9 sierpnia) wystawiany przez Instytut na festiwalu w Edynburgu performans „Granica” otrzymał nagrodę Fringe First, przyznawaną przez dziennik The Scotsman - The Scotsman’s Fringe First Award 2024.

Reklama

Granica jest performansem/instalacją, która początkowo miała zaistnieć, jako dokument o Antoninie Romanovej – ukraińskiej reżyserce, aktorce, performerce, osobie niebinarnej, żołnierce, która walczy, broniąc swojego kraju przed rosyjską agresją. Antonina jest teraz w Ukrainie, a jej głos i historia wybrzmiewają na scenie, dając wyraz nieodpartej potrzebie tworzenia i ekspresji, wyrażania i poszukiwania siebie, niezależnie od wyznaczonych ram, uprzedzeń narzuconych wraz z płcią, pochodzeniem czy językiem.

Performans „Granica” Instytutu Grotowskiego z prestiżową nagrodą Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Performans „Granica” Instytutu Grotowskiego z prestiżową nagrodą

Performans powstał z udziałem Moniki Wachowicz, performerki, która wspólnie z Jarosławem Fretem tworzą Studio Wachowicz/Fret. Na podstawie historii Romanowej i nagrań wideo przygotowanych przez Antoninę, podjęli się pracy nad nadaniem projektowi obecnego kształtu. Granica dotyka tematu tożsamości i władzy, które są, podobno, najsilniejszym afrodyzjakiem. Performans jest procesem poszukiwania i próbą zrozumienia przyczyn nietolerancji wobec tożsamości innych ludzi.

Galeria zdjęć

– Kontekst wojny i okoliczności, w jakich powstawała Granica miały ogromny wpływ na proces jej przygotowania i ostateczną formę, prezentowaną publiczności w Edynburgu. Przyznanie The Scotsman’s Fringe First Award 2024 jest dla nas ogromnym wyróżnieniem. Cieszymy się, że została dostrzeżona przez publiczność i krytyków z The Scotsman – podkreślają przedstawiciele Instytutu Grotowskiego.

Więcej informacji o performansie „Granica” znajdziecie tutaj.

Fringe First Award jest przyznawane od pół wieku

Fringe First Award jest najstarszą nagrodą na Fringe, przyznawana od ponad pół wieku i towarzyszy festiwalowi od 1973 roku. W tym roku do grona fundatorów dołączyły Edinburgh Napier University i Queen Margaret University. Laureaci są wybierani przez jury składające się z krytyków zajmujących się recenzowaniem Festiwalu Fringe dla The Scotsman, pod przewodnictwem głównego krytyka teatralnego Joyce McMillan.

 Na tegorocznym Festiwalu Fringe Instytut Grotowskiego prezentuje trzy spektakle: Nikt (nie) spotyka Nikogo z udziałem Aleksandry Kugacz-Semerci i Mertcana Semerci, nagrodzoną Granicę, i Szeol I שאול  - performans Studia Wachowicz/Fret. Wszystkie spektakle i wydarzenia prezentowane są publiczności na tymczasowej scenie Grotowski Institute CUBE, zbudowanej przy Pleasance EICC Theater, który gości Instytut im. Jerzego Grotowskiego na czas festiwalu.

Performans „Granica” Instytutu Grotowskiego z prestiżową nagrodą Instytut im. Jerzego Grotowskiego
Performans „Granica” Instytutu Grotowskiego z prestiżową nagrodą
 Więcej informacji i program dostępne na stronie. Rezydencję artystów Instytutu im. Jerzego Grotowskiego na Festiwalu Fringe dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Źródło: materiały prasowe

Bądź na bieżąco z Wrocławiem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się we Wrocławiu. Najciekawsze wiadomości z www.wroclaw.pl znajdziesz w Google News!

Reklama